Україні бракує гідних жінок-політиків. Бракує розумних проукраїнських депутатів, захоплених своєю справою і невдаваною любов’ю до земляків. Часом здається, що Україні навіть бракує українців. Але не тоді, коли розмовляєш із такими, як Леся Оробець. Тому сьогодні саме вона – гість «ранкової кави» на Zaholovok.com.ua.
Кожне питання (частина – із знаменитої анкети Марселя Пруста) потребувало лише долі секунди на чітку і зрозумілу відповідь. Трохи більше тривали роздуми лише щодо питання «Що може Вас розізлити?». Інколи емоції були зрозумілі із поруху ідеальної лінії брів, тому шкодую сьогодні, що «ранкова кава» - не телевізійна. У інші моменти захоплював спокійний, але впевнений голос, тому шкода, що інтерв’ю не радійне. Утім, під час кавування з Лесею Оробець очевидним позитивом став наш фото-формат: коли до розмови приєднався фотограф Володимир Твердохліб, атмосфера помінялася кардинально. Леся попросила глянути об’єктив і саму камеру, показала власні роботи (фото доньок) і залюбки дискутувала на «вічну тему» сучасних фотографів: Canon чи Nikon.
Гостя сподобалася усім: тим, хто сприймав її візуально, слухав розумом чи просто пив каву поруч і покладався на емоційне враження.
Вам комфортно в об’єднаній опозиції?
Так. Мене дуже надихає команда, в якій я працюю майже рік. У «Фронті змін» багато молодих адекватних толкових людей, які самі себе зробили.
Політичний комфорт – це не тоді, коли тобі дуже зручно, а коли вдається разом робити амбітні цікаві корисні проекти. Коли є результат.
У команді Балоги було не так. Часто ідеї гасли ще на етапі обговорення. І, чесно кажучи, не шкодую, що 2 роки тому пішла з ЄЦ – у день, коли Балога вирішив стати міністром.
У такому разі, співпраця із Віктором Балогою не зіпсувала враження про закарпатців?
До чого тут одне до іншого. До речі, я приємно вражена закарпатцями: їхнім спокоєм і здатністю не піддаватися на провокації. Здавалося, де б питання мови було б більш дражливим, ніж у поліетнічному Закарпатті? Однак ніхто з вчителів та інших людей, які приходили на зустріч зі мною, так і не поставили питання про «мовний закон», їх хвилювало інше. Перелік питань у мешканців всіх регіонів однаковий: коли люди будуть жити краще, коли їхніх у дітей буде робота і достойна зарплата, коли буде можливість працювати на себе…
Який цінний життєвий урок можете пригадати просто зараз?
Я на собі неодноразово перевірила, що правду говорив Черчіль: ніколи, ніколи, ніколи-ніколи, ніколи (!) не здаватися. Наприклад, коли внесли закон про вищу освіту, ми надіялися відтягнути його хоча б на 2 тижні, щоб повернулися студенти. Але громада виявилася на стільки свідомою, що цей закон не вдається прийняти вже 18 місяців. Другий приклад – коли ми воювали з тютюновою мафією у парламенті і Литвин 4 місяці грав з себе вар’ята та не підписував законопроект. Я була на 7 засіданнях комітету, де всіляко намагалися сфальсифікувати текст, але те, що ми не здавалися, призвело до підписання закону.
Або вчора, у Чернівцях: нам повідомили, що маємо 20 хвилин на обласному телебаченні, але журналіста не дають. Формат новорічного привітання президента: сядьте, складіть коліна разом і говоріть 20 хвилин. Ми вийшли із цієї ситуації, розмову вів журналіст з нашої ж команди, а не з чернівецького телебачення. Інакше було б нудно: 20 хвилин слухати промову однієї людини. Не люблю нудних подій.
А що любите з не нудного?
Із того, що не соромно сказати пресі… Люблю свою роботу. Мені правда подобається добиватися результату. Це справді дуже цікаво, коли вдається навколо якоїсь проблеми, якогось виклику об’єднати громадських лідерів і разом домогтися змін.
У такі моменти крила виростають.
Це, правда, дуже цікаво.
За що варто любити Вас?
Це запитайте мого чоловіка, я досі не розумію, що на нього найшло, але цей експеримент триває вже 9 рік. Іншим мене любити не обов’язково. Я роблю свою роботу і якщо вам підходить результат – чудово. Якщо ні, я готова з цим розбиратися.
Політиків узагалі шкідливо любити, вони від цього стають неадекватними.
Їх треба обирати і контролювати. Тоді від них буде толк.
Які 3 речі Вам необхідні для щастя?
Саме речі, не люди?
Так.
Сон, сміх і самоповага.
Чому сміх такий важливий?
Найбільші дурниці люди роблять із серйозним обличчям. Це не я придумала. Чи не Єжи Лец так казав? Страшенно люблю його збірку «Непричесаные мысли», там є багато влучних афоризмів. Наприклад, «для закоханих і коней сіно пахне по-різному».
Якщо не собою, то ким би Вам хотілося бути?
Що значить не собою?
Якби була змога бути кимось іншим.
Як сказав все той же Єжи Лец, роздвоєння особисті – це важка психічна хвороба. Коли безліч людських сутностей, які населять людське тіло, зводяться до жалюгідних двох.
Чого Ви боїтеся?
Я мама 2 дітей і депутат з п’ятилітній досвідом, я вже нічого не боюся.
Ви задоволені материнством?
Так! У мене чудові діти. Мені з ними страшенно пощастило. Соні майже 4, Еріці - майже 2. Вони щойно повернулися зі свого літнього пластунського табору.
Еріка – популярне ім’я серед закарпатських угорців. А чому Ви обрали його?
Це ім’я приглянулося моєму чоловікові. А я, будучи люблячою мудрою жінкою, не дуже розпитувала, чому. А Соня – її треба просто побачити. Жива вода. Страшенно допитлива, дуже непосидюча, кмітлива. З нею важко спілкуватися як з дитиною – вона вимагає дорослих відповідей.
Коли ми чекали другу дитину, то до останнього не знали її стать. Мабуть, і не варто зазирати на те, що природа не хотіла показувати. Коли знаєш, то чекаєш хлопчика або дівчинку. А так – чекаєш чуда.
Що Ви хотіли б передати найціннішого своїм дівчатам, чому навчити?
Вірити в себе.
Усі, хто мені коли-небудь пророкували провал чи поразку, ніколи не знали, на що я насправді здатна. І виявилися глибоко неправі. Тому – вірити в себе, все решта вдасться.
Яку із своїх мрій Ви здійснили цього року?
Усі 13. Із них від найбанальнішої - наїстися шоколаду - до найсуттєвіших: прийняття декількох законів, які мені особисто було важливими, як, наприклад, Закон про громадські організації.
Які історичні особи викликають у Вас антипатію?
Весь склад ЦК часів мого дитинства.
Якби Ви мали змогу зустрітися із будь-ким, хто коли-небудь жив на землі, хто б це був?
Мій батько.
Це до того, що треба дуже-дуже цінувати своїх близьких, бо потім доля може не подарувати вам і 15 секунд розмови.
Тоді дозвольте спитати: жахливі події у Грушеві на Тячівщині не залишили у Вас образу на Закарпаття?
Я була у тій школі. Мені показували, де били мого батька. Мене це дуже багато чому навчило.
Батько розповів мені одну історію, про яку я ніколи досі не розповідала публічно.
Декількох людей після тих подій притягнули до кримінальної відповідальності, один з них навіть пішов сидіти. Згодом до мого батька на прийом приїхала жінка - сестра цього ув’язненого. І почала розказувати, що це «був не її брат», що вона не впізнає його у тих злочинах, що його намовили і вона не може повірити, що її брат здатен таке зробити. І мій батько написав апеляцію. Того чоловіка звільнили, а батько сказав мені: «Як би я хотів мати таку сестру!.. Навіть якщо він винен, його сестра варта того, аби він був на волі».
Є обставини, які можуть обізлити на все життя. Найти в собі мудрість пробачати – у цьому є насправді велика сила.
У нас в родині взагалі ніколи не було прихильників тюремних ув’язнень, якщо відповідати агресією на агресію, то чим ми відрізняємося від звірів?
Я не бачила, щоб там перевиховувалося. І не будемо зараз говорити про Президента.
Що б Ви сказали Богові при зустрічі?
Правди ради скажу: я кожну свою молитву починаю із слова «дякую». Дуже рідко прошу і часто дякую. Кажуть, допомагає.
Які асоціації найпершими виникають у вас із словом Закарпаття?
Я одразу починаю згадувати місцеву говірку. Коли вперше приїхала на Закарпаття, навіть не одразу розуміла, про що до мене говорять. І лише те, що я у свій час вчила німецьку мову і маю нагострене вухо (бо це не єдина мова, яку я вчила) допомогло. Говорити так не вмію, але слава Богу, вже добре розумію.
По-друге, унікально красива природа.. Персики цвітуть…
І люди: мої знайомі, друзі, які тут живуть.
Завдяки своїй роботі я раз у році об’їжджаю всю Україну, тож маю широке коло контактів, можу дізнатися, що відбувається в області не з офіційних новин. Тому, звичайно, виринає у пам’яті спілкування з адекватними людьми.
Ваш душевний стан у цей момент?
Зараз?
Так.
Мені добре. Тут дуже гарно. Ми тут з одним закарпатцем сперечалися, що красивіше: річка Тибр в Римі чи Київська набережна в Ужгороді. Мені більше подобається Ужгород.
Який момент в історії цінуєте найбільше?
Зародження життя на планеті Земля. З цього моменту усе стало можливим.
Яка з відвіданих країн сподобалася Вам найбільше?
Грузія. Вони вирішили зробити свою країну країною мрії. У якийсь момент мені захотілося вивчити грузинську і, як мінімум, спробувати, що це таке - жити у вільній країні.
Що може Вас розізлити?
Лінь і небажання вчитися. Це голосно сказано «розізлити».
Просто якщо людина раз, два рази демонструє небажання вчитися, то їй просто не місце в моїй команді, це не та людина, у яку варто вкладати час.
І, навпаки, мені страшенно подобаються (і серед моїх друзів багато таких) люди, які самі себе зробили, яких можна назвати людьми з великої літери, і не має значення, фотограф це чи лікар, архітектор чи вчитель, просто поруч з ним ти на секундочку стаєш більш геніальним, а ліниві - не ті люди, з якими хотілося б спілкуватися.
Ви любите каву?
Так. На цю тему у моєї команди є багато байок. По-перше, свою першу каву я випиваю приблизно о 6-ій ранку. І оскільки у Києві (місті хоч і не бідному, але неорганізованому) каву знайти нелегко, я п’ю її у Макдональдсі. Годину катаюся на велосипеді і після того, щоб остаточно проснутися, йду по каву. Тож щодень починається із хорошої кави з молоком.
Ганнуся Тарканій, спеціально для Zaholovok.com.ua
Фото: Володимир Твердохліб
P.S.
Ми любимо вранці пити каву. Часто п’ємо її у компанії з цікавими людьми. Чуємо при цьому цікаві думки, які інколи розважають, часом – змушують замислитись, а віднедавна все більше викликають бажання записати їх і поділитися з читачами нашого сайту. Тому започаткували рубрику «Ранкова кава». Щовівторка і четверга читайте нові розмови. Усього з кількох запитань, тільки щоб вдало розпочати інформаційний день за горнятком кави у гарному товаристві. Чекаємо Ваших пропозицій щодо осіб, яких Ви хотіли б "почути" за "ранковою кавою".
Ваш Zaholovok.com.ua
Партнер рубрики «Ранкова кава» - ужгородське кафе «Какао»
Чудова жінка! А історія про
Чудова жінка! А історія про Юрія Оробця просто вражає. Шкода, що така людина уже не серед нас...
Неймовірна жінка!
Неймовірна жінка!
Очень красивая!
Очень красивая!
А я чув як після зустрічей
А я чув як після зустрічей вона говорила, що як їй надоїло бидло та селяни а вона змушена з ними зустрічатися.
У відповідь до А я чув як після зустрічей від Гість (не перевірено)
Гостю, вона б такого не
Гостю, вона б такого не сказала ніколи.