Менш ніж за тиждень, відтоді як уряд подав на розгляд парламенту законопроект про санкції, його обговорення вийшло за межі України. Можливість обмеження чи припинення транзиту російського газу українською територією викликало занепокоєння у європейських споживачів.
У вівторок, 12 серпня, Верховна Рада ухвалила урядовий законопроект, який передбачає запровадження санкцій України проти Росії, а також інших країн, які "які фінансують тероризм, підтримували анексію Криму і зазіхають на територіальну цілісність і незалежність української держави".
Законопроект підготував уряд і схвалив на закритому засіданні Кабміну минулої п'ятниці, 8 липня. Після засідання прем'єр-міністр Арсеній Яценюк розповів про зміст законопроекту.
Серед запропонованих урядом 26 видів санкцій, які Україна може застосувати проти Росії, є і "повна або часткова заборона транзиту всіх видів ресурсів".
Відповідаючи на уточнювальне запитання, чи може заборона на транзит стосуватися транспортування російського газу українською територією, Арсеній Яценюк заявив, що він "сказав про всі інструменти, які виписані в законі, у тому числі і можливість припинення будь-якого виду транзиту, як авіаперельотів, так і транзиту ресурсів".
Відтоді можливе обмеження чи заборона транзиту російського газу українською територією стали темою низки заяв та численних коментарів.
Газ в обхід санкцій
Вже у понеділок Німеччина, яка є головним покупцем російського газу у Європі, звернулася до України із застереженням щодо блокування транзиту газу.
"Федеральний уряд розраховує, що Україна не буде вдаватися до кроків, про які заявив у п'ятницю прем'єр-міністр Арсеній Яценюк", - заявив представник німецького уряду Штеффен Зайберт.
Проте український "Нафтогаз" одразу ж пояснив, як європейські компанії можуть обійти українські санкції проти Росії:
"Якщо ми не можемо транспортувати газ для "Газпрому", то ми можемо транспортувати його для інших компаній, наприклад, європейських".
У "Нафтогазі" порадили європейським компаніям переглянути свої угоди із "Газпромом", і закуповувати газ не на кордоні України із Європою, як це відбувається зараз, а на східному кордоні - із Росією.
Ця пропозиція "Нафтогазу" про перенесення "точки прийому" газу із західного та східний кордон, вже неодноразово озвучувалася керівництвом української компанії, а також українськими урядовцями.
Оглядачі вважають, що можливе припинення транзиту газу через санкції, - ще один аргумент, за допомогою якого Київ намагається залучити європейські компанії до україно-російських газових переговорів.
Єврокомісар з питань енергетики Гюнтер Еттінгер заявив, що обговорив питання транзиту газу із українськими урядовцями у вівторок, коли Верховна Рада розглядала законопроект про санкції у першому читанні.
Поки що, за словами єврокомісара, у ЄС є впевненість, що Україна залишається надійним транзитером.
Але ідея "Нафтогазу" про те, аби європейські компанії купували російський газ на східному кордоні України, потребує обговорення, а її втілення не може відбутися швидко.
"Оскільки це питання не можна вирішити за короткий час, воно потребує обговорення в рамках тристоронніх переговорів між Єврокомісією, Україною та Росією", - заявив Гюнтер Еттінгер, додавши, що така зустріч планується на початок осені.
Депутати мають повернутися до розгляду законопроекту про санкції у четвер, 14 серпня.
Але до другого читання у законопроекті можуть з'явитися значні зміни, заявив секретар комітету з питань національної безпеки та оборони, депутат від "Удару" Сергій Каплін, коментуючи вірогідне обмеження чи припинення транзиту російського газу українською територією.
"Буде друге читання, документ суттєво зміниться. Не треба вважати виступи окремих політиків, які вважають, що треба вже сьогодні збирати українську армію, і йти на Москву. Я переконаний, що ми ухвалимо збалансований закон", - сказав він.
Поки що на офіційному сайті парламенту немає тексту змін до закону про санкції, підготовленого до другого читання.
Оглядачі також нагадують, що ухвалення закону парламентом не означатиме, що перелічені у ньому санкції одразу ж набудуть чинності. Закон лише дає право РНБО запроваджувати ці санкції за поданням президента, уряду, СБУ чи Національного банку.
Майже два місяці тому Росія припинила постачання свого газу до України, і нині Україна лише транспортує російський газ, призначений для європейських споживачів.