Новини

Поліомієліт на Закарпатті: МОЗ підтвердило циркуляцію вірусу, лікарі б’ють на сполох

Вчора, 3 вересня, прес-служба Міністерства охорони здоров’я оприлюднила заяву, у якій підтверджено циркуляцію вірусу, що відповідно до Міжнародних медико-санітарних правил, прирівнюється до спалаху поліомієліту. Днем раніше начальник головного управління Держсанепідслужби у Закарпатській області Володимир Маркович та головний лікар обласної клінічної інфекційної лікарні Михайло Поляк запевняли, що випадків спалаху поліомієліту на Закарпатті не зафіксовано, а інформація про те, що в області є поліомієліт «виявилася не цілком достовірною». Натомість ужгородсьий лікар-інфекціоніст Віктор Петров зазначає: ситуація є небезпечною.

Гострий в’ялий параліч

Саме так В. Маркович та М. Поляк характеризували стан дітей (1 та 4 роки), щодо яких

сертифікована ВООЗ лабораторія підтвердила, що захворювання було викликано вірусом похідним від вакцинного штаму. Однак, за словами Володимира Марковича, в області не зареєстровано жодного випадку захворювання на поліомієліт: «Із схожими симптомами зверталося 12 людей (гострі в’ялі паралічі), для того, аби виключити можливість захворювання, ми проводимо перевірку. Зразки ми відправляємо в лабораторію в Київ, у Москву, в європейські лабораторії і в США.

Йде мова про 2 дітей, при зверненні було виявлено в’ялі паралічі. Відібрали необхідні проби, відправили і нам дали відповідь, що поліомієліту немає. Таким чином інформація про те, що в Закарпатті є поліомієліт виявилася не цілком достовірною», – сказав на брифінгу в середу  начальник головного управління Держсанепідслужби у Закарпатській області Володимир Маркович

«За результатами дослідження вірусологічної лабораторії, отриманими 2 вересня, виявлено контакт з вакцинним поліовірусом типу Р1, який має генетичні зміни у геномі та визначений як дериват вакцинного поліовірусу», – уточнив він.

Головний санітарний лікар Закарпаття визнав, що область є у сьогоднішніх умовах є «сприятливою» для поширення майже будь-якого небезпечного вірусу:  «Територія області є такою, що у випадку появи дикого збудника поліомієліту він може розповсюдитися на всю область. Тому, що протягом років дуже погано проходить вакцинація і формування специфічного популяційного імунітету не відбуваться.  Рівень вакцинованості знизився до критичного рівня. У випадку занесення вірусу, або якогось біологічного теракту, у нас є всі умови для активного розповсюдження вірусу», – сказав В. Маркович.  

Виникнення скандалу на рівні столиці, Володимир Маркович прокоментував так: «ВООЗ задоволена роботою закарпатських епідеміологів і інфекціоністів. Коментувати заяву міністра я не хочу і не можу. Із того, що він сказав, абсолютною правдою є те що стан вакцинації незадовільний», – зазначив  начальник головного управління Держсанепідслужби у Закарпатській області

«Цей випадок свідчить про те, що у нас може виникнути що завгодно. Через Закарпаття йдуть потоки мігрантів звідти, де є поліомієліт, чума, свиняча чума. І, якщо ми не будемо працювати, то можемо дочекатися будь-чого. Я  відчуваю глибоку стурбованість», – додав він.  

При цьому пізніше запевнив: «Цього вірусу (йшлося про спалах поліомієліту. – Авт.)  на Закарпатті нема. Ситуація контролюється як по поліомієліту, так і по інших інфекційних захворюваннях».

Нестача вакцин

Станом на 2 вересня, за словами головного лікаря обласної клінічної інфекційної лікарні Михайла Поляка, Закарпатська область забезпечена вакцинами тільки на 14,9% від потреби.

За його інформацією, за кошти держбюджету Закарпаття отримало 113890 доз імунобіологічних препаратів на суму 9 мільйонів 332 тисячі  431 грн. Це складає 14,9% від загальної потреби регіону на 2015 рік. Обсяг виконання профілактичних щеплень за підсумком 7 місяці загалом по регіону складає 18%, утому числі план вакцинації – на 21,4%, план ревакцинації – на 15,9%.

Для виконання планової та позапланової вакцинації дітей проти поліомієліту у Закарпатській області є 25600 доз вакцини. Як стверджує Михайло Поляк, це складає тільки 16,9% від річної потреби.

«Для епідемічного благополуччя має бути привито 90-95%населення. Ми можемо чекати любу інфекцію не тільки у нашому краї», – прокоментував ситуацію М. Поляк. 

Відомий ужгородський лікар-інфекціоніст Віктор Петров у коментарі Zaholovok.com.ua, нагадує про скандал з псуванням величезної партії вакцини: «Її неправильно перевозили і зберігали, тобто переморозили. Цього робити не можна було. Тепер невідомо: потрапить ця вакцина в кабінети щеплень, чи ні?», – каже лікар і наводить статистику:  

2002 рік – Україна отримала статус країни вільної від поліомієліту;

2009 рік –  охоплення щепленням ОПВ від поліомієліту в Україні становив  95%;

2010 рік – перебої з вакцинами;

2012-2015 роки – повністю провалена програма вакцинації. Охоплення вакцинацією від 14% до 35-51% в різних регіонах;

2015 рік, травень – отримання гуманітарної допомоги у виді Канадської вакцини від поліомієліту, яку в УКРВАКЦИНІ (Організація МОЗ) заморозили, чого робити не можна було. «Таким чином, Україна і всі регіони у вересні отримають не вакцину, а сміття», – констатує Віктор Петров.

Лікар вже подав запити в МОЗ щодо факту псування вакцини  і звернувся до центральних каналів телебачення. «Будемо шукати правду. Нажаль, багато людей не розуміє що це означає для країни в цілому. Але це цілком ясно фахівцям інфекціоністам і педіатрам. Ці випадки підлягають всебічному контролю і розслідуванню», – каже Віктор Петров.

МОЗ про поліомієліт і Закарпаття

Прес-служба Міністерства охорони здоров’я вчора ввечері оприлюднила заяву, у якій чітко підкреслено: сертифікована ВООЗ лабораторія підтвердила, що захворювання двох дітей на Закарпатті було викликано вірусом похідним від вакцинного штаму, та підтверджено циркуляцію вірусу, що відповідно до Міжнародних медико-санітарних правил прирівнюється до спалаху поліомієліту.

Координаційна робоча група з питань підтримки статусу країни, вільної від поліомієліту при Міністерстві охорони здоров’я України провела засідання за участі представників ВООЗ та ЮНІСЕФ, під час якого було обговорено ситуацію, що склалася, та рекомендації ВООЗ щодо припинення циркуляції вірусу.

«Циркуляція такого вірусу ставить під загрозу всіх нещеплених дітей в Україні. В зв’язку з чим Координаційна група наполягає на посиленні епіднагляду по всій території України, взяття додаткових проб у всіх, хто контактував з дітьми на Закарпатті», – йдеться у заяві МОЗ.

Крім того, під час засідання робочої групи було прийнято рішення про створення Оперативного штабу з реагування та протидії розповсюдженню захворювання, куди запрошені представники міжнародних організацій ВООЗ та ЮНІСЕФ.

«Випадки циркуляції вірусу поліомієліту похідного від вакцинного штаму є рідкісними, проте очікувані у країнах з великою кількістю невакцинованих груп населення», – зазначається у повідомленні Міністерства охорони здоров’я.  

При цьому в міністерстві нагадують:  що вакцина для проведення імунізації дітей вже є в Україні, оскільки Урядом Канади за підтримки Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) закуплено 3,7 млн доз вакцини проти поліомієліту оральної, живої зареєстрованої в Україні, (ОПВ виробництва Санофі Пастер, Франція). Перша партія вакцин (ОПВ – 1,5 млн доз) вже надійшли в Україну, друга партія має надійти найближчим часом.

Однак, якої якості буде ця вакцина?

Через скандал з псуванням партії препаратів лікар-інфекціоніст Віктор Петров каже: «Організація процесу вакцинації може закінчитися черговим скандалом. Хто  має відповідати за цей безлад?».

«Навіть один випадок поліомієліту будь-якого походження, це велике ЧП для країни, оскільки несе небезпеку для поширення вірусу як в середині країни, так і закордоном. Такі факти моніторяться ВООЗ та ЮНІСЕФ, бо це захворювання вважається подоланим. Його потрібно не лікувати, а попереджувати. Бо лікувати поліомієліт неможливо, особливо важкі форми», – пояснює лікар.  

«Для нашої країни це сором, бути в центрі уваги по керованим інфекціям, на які в розвинутих країнах ніхто не хворіє. Більше того, ми опинилися в центрі міжнародного скандалу, бо безвідповідальні головний інфекціоніст та епідеміологи завалили роботу і на всю країну і світ заявили що то не випадки, і не той вірус, і взагалі у нас все добре і нічого робити не треба», – вважає Віктор Петров.

«Думаю, по радянській звичці чиновники намагаються зняти напругу. Але вакцини в місті нема, жодної дози, і кому пояснити що її нема і які виправдання знайти для батьків які прийдуть із запитаннями? Де взагалі якась відповідальність?», – додає лікар.

За словами Віктора Петрова, ситуація в області не є безпечною: «Хвороба поширюється через брудні руки та воду, частково через дихання», – пояснює лікар.  

Міністерство охорони здоров’я звертає увагу батьків «на більш уважному ставленні до питання імунопрофілактики дітей» та наполягає на посиленні епіднагляду в області та взятті додаткових проб у всіх, хто контактував з дітьми на Закарпатті.

Аня Семенюк, спеціально для Zaholovok.com.ua 

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.