Новини

На Закарпаття знов приїде Docudays UA

У Києві фестиваль Docudays UA вже пройшов, а Ужгород - ще тільки в очікуванні його проведення вдруге.

У кінці березня XI Міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA показував у Києві найкращі документальні фільми світу. Тема цьогорічного Docudays UA – «Ідеорупція». Це – корупція, що давно набула ознак ідеології, яка з роками стійко закріпилась в українській ментальності. Так фестиваль прагнув осягнути масштаби корупції в Україні та світі, показати, як солідарність звичайних людей може протистояти ідеорупції.

На церемонії відкриття фестиваль показав хроніку «Євромайдан. Чорновий монтаж», для неї найкращі кадри надали режисери, які знімали український протест протягом трьох місяців: від каструль на голові до палиць і бронежилетів, від радості перемоги до оплакування загиблих Небесної сотні, від обуреного протесту до народного єднання. Глядачі прожили ці три місяці боротьби, відчули і побачили революцію по-новому.

Фестиваль традиційно представив конкурсну та позаконкурсну програми. Визначено переможців у наступних конкурсах: DOCU/ЖИТТЯ – «Останній лімузин» Дар’ї Хльосткіної (Росія, 2014); DOCU/КОРОТКО – «Лізо, ходи додому» Оксани Бурої (Литва, Естонія, 2012); DOCU/ПРАВО – «Материнська мрія» Валері Ґуденус (Швейцарія, 2013). Спеціальний приз від студентського журі – «Далекобійник і лис» Араша Лахуті (Іран, 2013), а фаворитом глядачів став «Йоанна» Анети Копач (Польща). Приз імені Андрія Матросова від організаторів Docudays UA здобула стрічка «Щоденник подорожі» режисера Пьотра Стасіка (Польща, 2013).

Позаконкурсна програма цього року об’єднала фільми-лауреати світових кінофестивалів, фільми про мирні протести, підбірки кращих фільмів та багато іншого. Цьогорічні спецпрограми – DOCU/ХІТИ, DOCU/УКРАЇНА, HOT DOCS презентує, DOCU/СПРОТИВ, DOCU/АРТ, АРТДОКФЕСТ презентує та РЕТРОСПЕКТИВА АНДРІЯ ЗАГДАНСЬКОГО.

Окрім показів фільмів, відбулися обговорення за участі експертів та глядачів щодо корупції в українському футболі, в банківській системі, корупції вищих посадових осіб України та Росії, процедури та критеріїв люстрації в Україні, а також дискусія «Адвокати Майдану: про що не писали ЗМІ». Фестиваль презентував майстер-класи відомих режисерів-документалістів, продюсерів і кінокритиків, дві фотовиставки «Обличчя Майдану» Ігоря Гайдая та «Фото 51: Чи прописана корупція в ДНК Росії?» Міхаіла Фрідмана, а також «Живу бібліотеку» – спілкування глядачів та гостей фестивалю із «живими книжками» – людьми, щодо яких існує упереджене ставлення у суспільстві: міліціонером, біженцем, мусульманином, геєм, феміністкою.

Після завершення фестивальних днів розпочалася підготовка Мандрівного фестивалю DocudaysUA, організація якого в регіонах – у тому числі й в Закарпатській області – передбачає дотримання організаторами певних правил, серед яких чітко визначений період показів у регіонах (жовтень-грудень), дотримання авторських прав, невикористання бренду фестивалю для політичних цілей тощо. Саме тому представники Закарпатської БО «Комітет медичної допомоги в Закарпатті» відвідали ХІ Docudays UA, кінопокази у його рамках, дискусії, фотовиставки, міжнародну конференцію та інші заходи фестивалю. Прикро, що саме в цей час з порушеннями багатьох правил в Ужгороді було оголошено про «Кінопоказ короткометражних та повнометражних фільмів, присвячених проблемам інституту прав людини… у рамках 11-го Міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA» під егідою ВМГО "Фундація регіональних ініціатив", "Студентської координаційної ради" та Асоціації студентів медиків України. З метою захистити ужгородського глядача від подібних зловживань повідомляємо, що Docudays UA – єдиний в Україні міжнародний фестиваль документального кіно про права людини – проходить щороку впродовж останнього тижня березня у Києві. У регіонах України – в тому числі й в Ужгороді – Docudays UA презентує свої найкращі фільми у жовтні-грудні цього ж року у рамках Мандрівного фестивалю Docudays UA.

У 2013 році Мандрівний Docudays UA вперше побував в Ужгороді завдяки БО «Комітет медичної допомоги в Закарпатті» та КАПЛ «Вестед». Тому для отримання більш детальної та достовірної інформації варто звертатися до цих організацій в Закарпатті або ж слідкувати за новинами на сайті фестивалю: www.docudays.org.ua та на Facebook – www.facebook.com/DocudaysUA.

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.