Новини

На Закарпатті вперше створили Раду захисту прав пацієнтів та лікарів

Статут новоствореної організації презентував сьогодні на прес-конференції в Ужгородському прес-клубі Степан Біляк, Заслужений лікар України, кандидат медичних наук, протоієрей. Він детальніше розповів про роботу новоствореної організації, про те, як діятиме Рада та кого об’єднуватиме.



«Ми зрозуміли, що настав час щось робити, щоб захистити права як пацієнтів, так і лікарів, - каже Степан Біляк. – Захист прав пацієнтів існує в Україні ще з 2002 року, на рівні держави тоді було відкрито відповідну раду. А тепер ситуація у медицині, яку бачите і знаєте, вимагає активних дій. Критичні випадки, коли не надається фахова допомога хворим, примушують мене як лікаря задуматися. З боку адміністрацій лікарень чиняться такі дії, від яких треба захистити лікарів, особливо здібних, які мають свою позицію, не дають нікому хабарів. В Україні ще нема організації, яка б захищала лікарів, а не тільки пацієнтів». Степан Біляк детально проаналізував завдання, виписані у Статуті новоствореної громадської організації. «Одним з основних наших завдань буде сприяння підвищенню якості медичної допомоги шляхом: проведення незалежних громадських експертиз якості медичних послуг, лікарських засобів, предметів медичного призначення та обладнання; сприяння підвищенню рівня освіти та кваліфікації і професійного рівня медичних спеціалістів; участь у проведенні наукових конференцій, з’їздів, лекцій, семінарів, симпозіумів, курсів та інших науково-освітніх заходів на національному та міжнародному рівнях. Це мабуть найважливіше завдання. Ми це робили і раніше, я долучався до проведення конференцій, конгресів за участі лікарів з різних країн світу. Та сьогоднішні умови не сприяють підвищенню якості роботи лікарів, бо це дуже витратна справа. Навіть умудряються лікарі не відвідувати курси спеціалізації та курси підвищення кваліфікації. Але якщо ти ніде не вчишся, то не можеш бути спеціалістом висококваліфікованим!

Ми будемо відстоювати право пацієнтів на безплатне медичне лікування. Не кожен пацієнт має можливість навіть самостійно віддячити, а не те, що оплатити якусь суму, яку від нього просять медичні працівники. Пацієнт і сьогодні, особливо наш закарпатський, дивиться на лікаря, як на Бога. Пацієнт довіряє білому халату. Раніше це було залужено. Але на сьогодні багато лікарів не відповідають тим якостям, яким повинні відповідати – ні духовно, ні навіть фізично. Хворі терплять, бо не можуть більше нікуди звернутися, на приватну лікарню не мають коштів, а там відношення дійсно інакше. Таким чином, ці хворі страждають. Ви знаєте, що медицина є профілактична, всі ми знаємо, що краще біду попередити, ніж далі з нею справлятися. Краще попередити захворювання, особливо інфекційні. Попередити можна і страждання деяких хворих. Зробимо все для того, щоб хворі до нас зверталися ще тоді, коли вони у медичному закладі і бачать, що від призначеного лікування їм не краще. Закликаємо у таких випадках звертатися за нашим телефоном: 050-534-38-43.

На цьому етапі ще можемо здійснити аналіз правильності лікування і випередити проблему. У випадку тієї хворої, що мала рак сечового міхура. Ця біда могла бути ліквідована ще під час 1-2-ї госпіталізації, а не після 17-ї. Наша організація буде старатися тісно співпрацювати з різними подібними організаціями, а також з державними структурами. Ця співпраця буде нелегкою, бо я до цієї влади не раз звертався по співпрацю. Я ніколи не був опозицією до влади, але завжди мав свою позицію, критикував, якщо влада заслуговувала, і похвалив, якщо було за що. Але влада вважає співпрацею, якщо ти хвалиш все, що вона робить. А якщо дорікаєш, навіть обережно, ти вже владі непотрібен.


Основне у цьому напрямку – підвищувати професійну кваліфікацію і підвищувати морально-кліматичний рівень у закладах охорони здоров’я. Сюди належать і стосунки між медперсоналом та ставлення медперсоналу до пацієнтів. Хоча бувають і такі пацієнти, яким допомагати досить важко. Але коли розмовляєш з людиною, то усе можна пояснити і з’ясувати.

Ми не повинні забувати і про релігійний розвиток. Духовність зараз відійшла на другий план, але від неї залежить практично все. Якщо людина не духовна, не має совісті, то практично надіятися на соціальне покращення нема що. У цей кризовий період олігархів у нашій крахні стало значне більше, вони подвоїли і потроїли свої статки. В Америці, будучи на курсах, я бачив, що там здорові платять за хворих – через страхову медицину. Коли вернувся додому, то вирішив запровадити тут такий лозунг, що багаті повинні платити за бідних. Адже у нашій країні одні збагатилися за рахунок того, що зубожіли інші. Довели людей до злиднів, обібрали їх. Але я вам скажу, що ця ідея не дістала розвитку, як і починання із кавою - коли береш одну, а іншу оплачуєш для людини, яка не має коштів на каву.

Захищати законні інтереси наша організація буде не тільки тих осіб, хто є членами Ради, але й інших громадських організацій та людей, які не є членами жодних організацій і будут звертатися до нас по допомогу.

Влада повинна інформувати громадські організації про свої дії. Натомість вона ігнорує цей зворотній зв’язок. От, наприклад, з площею Народною скільки проблем, скільки людей протии такої реконструкції. А якби обговорили це питання з громадськістю, то принаймні дійшли б згоди і ніхто не протестував би. Офіс Ради захисту прав пацієнтів та медичних працівників буде розташований у Духовно-медичному центрі в с. Минай на вул. Широка, 2. Тел. 050 534 38 43. Кожному, хто звернеться, постараються максимально допомогти. «Якщо буде знати адміністрація лікарень, що є такий орган, який не пропустить жодну скаргу, буде вимагати відповіді, то хворі зможуть отримати справедливу відповідь. Бо її контролюватимуть люди незалежні, незаангажовані. Медики і влада будуть знати, що є контроль, що є громадська організація, яка цікавитиметься долею того чи іншого хворого», - каже Степан Біляк.

Чи багато лікарів підтримує ідею створення Ради, - запитували журналісти. С. Біляк розповів, що вже чимало колег висловили підтримку, а також підтримує Ужгородський національний університет – не тільки медичні факультети, а і юридичний».

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.