Новини

Міклош Бот: 10 фактів про угорця, який розповідає про Україну всьому світові

Спершу навіть важко осягнути навіть подумки той факт, що саме угорець візьметься за збереження та запис унікального українського народного співу. Сьогодні цей проект називається «Поліфонія», і втілюється Міклошом Ботом уже в партнерстві з українським музеєм Гончара, але ще кілька років тому угорець за грантові кошти ЄС самотужки взявся за неймовірної цінності справу для українців та України.

У чому полягає суть проекту Міклоша Бота? Він їздить Україною, переважно центральною її частиною, але не тільки, і записує виконання українських народних пісень місцевими мешканцями, аматорськими колективами, часто це досі так звані колективи при сільських клубах, і всі ці записи формує в каталоги, створює з них концертні програми та виступає разом з українцями по всьому світу.

Користуючись публікацією онлайн-журналу Varosh «Міклош Бот і його «Український двір» на «Диявольському котлі» за підсумками поїздки на однойменний фестиваль в Угорщині під кордоном з Хорватією, і вирішили в 10 фактах розповісти вам про незвичайного угорця та його назвичайну справу.

Факт 1. Міклош Бот – це 38-річний угорський музикант-мультиіструменталіст, а одночасно і етнограф та фольклорист, який має низку музичний та суспільних нагород в Угорщині, зокрема в 2015 році був визнаний музикантом року.

Факт 2. Міклош Бот спеціалізується на автентичній музиці країн світу та у своєму портфоліо має записи з Китаю, Ірану, Румунської Трансільванії, та наразі найбільше з України, де за останні кілька років об’їздив десятки, а можливо вже і сотні українських сіл заради унікального українського поліфонічного співу.

Факт 3. Наразі Міклош Бот з командою об’їздив 11 етнографічних регіонів України, звідки привіз масив записів автентичного українського народного співу. Це такі регіони як Волинь, Західне Поділля, Західне Полісся, Нижнє Подніпров'я, Полтавщина, Середнє Подніпров'я, Середнє Полісся, Слобожанщина, Степ, Східне Поділля, Східне Полісся

Факт 4. Міклош Бот навмисно не приїздить з експедицією на Закарпаття, бо вважає цей регіон добре вивчений і знайомий Угорщині, а ось решта України – зовсім ні.

– Закарпаття вже було знайоме мені. А от за Карпатами, за перевалами виявилася зовсім невідома, не розкрита культура. Це мене й вразило. В Угорщині я не знайшов людини, яка знає автентичну українську музику, тому для мене й було так цікаво відкривати Україну, – пояснив артист у інтерв’ю Varosh

Факт 5. Окрім суто професійних мотивів та захоплення Україною Міклош Бот має ще один, можливо найсильніший з усіх – досліджуючи українську народну пісню угорець познайомився зі своєю майбутньою дружиною, яка є українка.

Факт 6. Своє вивчення України та записи у ході експедицій Міклош Бот почав робити з 2014 року. З 2017-го він працює спільно з українським Музеєм Гончара в рамках масштабного проекту Поліфонія, який виходить українською, англійською та угорською мовами https://www.polyphonyproject.com/

Факт 7. Міклош Бот спільно з українськими колективами регулярно дає концерти по всьому світу, а останні кілька років щороку наприкінці літа організовує «Український двір» на згаданому культурологічному фестиваль «Диявлольський котел», який одночасно проходить в 6 угорських селах під кордоном з Хорватією – Нодьгоршань, Кішоршань, Беременд, Мокош, Віліон, Вілланькьовешд, – у кожному з яких розташовано з десяток локацій, де відбувається своя частина фесту – літературна, музична, театральна.

Факт 8. Український двір – це не просто виступи українських народних колективів у супроводі рок-бенду Міклоша Бота в його інтерпретаціях та переосмисленні української народної пісні. Це цілий перфоманс та інсталяція, адже все дійсно відбувається у прямому сенсі в українському дворі з українською автентичною хатою, вбранням, стравами, ритуалами і традиціями.

Факт 9. За аналогічним принципом Міклош Бот будує й свої концерти в рамках проекту «Поліфонія». Він щоразу запрошує нові колективи з собою з певного регіону, або відразу з кількох. При чому виступи супроводжуються також показами відеосюжетів з описом місцевості та традицій, представленням героїв та поясненням, як зароджується українська народна пісня.

Факт 10. Міклош Бот час від часу дає концерти також в Україні, аби показати в тому числі українцям ту цінність та безцінність української народної пісні.

– Перше, що вражає і захоплює музиканта, це поліфонія. Кожен народ є особливим саме своїми піснями. Але якщо для угорських народних пісень характерна одна сольність, то українські багатоголосні. Але є ще одна особливість: в Україні ці пісні є живими, в Угорщині вже, на жаль, нема цього. Якщо взяти давніші пісні, то в Україні також є одноголосні пісні, але саме те, що в Україні народна музика досі жива завдяки аматорським виконавцям, для музиканта це основне, – пояснює Міклош Бот у інтерв’ю Varosh.

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.