Як створюється повнометражний мультик "Наша файта"

10 вересня виходить тизер мультфільму

10 вересня 2024 вийде тизер повнометражного мультфільму «Наша Файта», який студія Animagrad розробляє у копродукції з німецькою анімаційною компанією Telescop Animation. Ідея мультфільму належить Михайлу Карпенку, Івану Боні, Павлу Мандзичу та Ервіну Німцю, творцям  відомого закарпатського анімаційного серіалу «Наша файта». Напередодні Михайло Карпенко та Іван Бонь розповіли  zaholovok.com.ua про свій перший «повний метр» в анімації, як це все трапилося і коли чекати готового мультика.

Тривалий час хлопці створювали різноманітний комерційний відео контент у своїй анімаційній студії PLAЙ. Кажуть, якусь більш творчу частину відкладали «на потім». Але тут почалася повномасштабна війна, замовлень поменшало.

- І ми подумали, що, може, це час якраз зайнятися творчістю, підтягли інвесторів і вирішили повернутися до ідеї «Нашої файти» (ще у 2013-му Михайло Карпенко та Павло Мандзич запустили YouTube-серіал «Наша файта», 5 серій отримали майже 2,5 млн переглядів), - каже Михайло Карпенко. - І це одна із причин. Друга причина нашого повернення до творчості -- ми хотіли зробити дуже класний магніт для донатів. На той час ми займалися завозом автомобілів для військових і почалася перша хвиля падіння активності тих, хто донатив. Треба було їх чимось зацікавити.  Подумали: зробимо «Нашу файту», і студія буде мати що робити, і основне ми зберемо якийсь дуже класний донат. Але поки ми почали писати сценарій, то частина співробітників потихеньку відсіювалися, в ідею «файти» вони не вірили. І врешті ми залишилися четверо. І досі нас стільки.

Проте ми вірили у свій проєкт, бігали, розповідали про ідею, носилися як якісь місцеві навіжені. На нас дивилися спокійно, типу, «добре, чуваки, грайтеся». Але випадково в одній з кав'ярні ми зустрілися з Антоніо Лукічем, який приїхав в Ужгород через війну. Він згадував якісь наші ролики, запитав про мультики. А я йому і кажу: написали сценарій, і почитав першу сторінку мультика. Антоніо, якщо йому щось подобається, дуже яскраво загоряється, він запалює, що аж сам ще більше починаєш вірити у свої ідеї. Антоніо відразу почав телефонувати київським продюсерам, що тут в нас самородки в Ужгороді, їм терміново треба допомогти, і це геніально! Фактично з його подачі все і пішло. Але його основний месидж був: не варто робити серію мультиків, а створити повний метр. Сказав: «Не бійтеся цього, попишіть, посидіть, я підкажу».

Іван Бонь та Михайло Карпенко

Це була осінь 2022 р., листопад. Хлопці попили каву з Антоніо і весь наступний рік писали сценарій до повнометражного мультфільму. 

- Зрозуміли, що це не просто гумор, який в тебе збільшити удвічі. Там уже втручаються закони драматургії, які ми очевидно не знали, і зараз їх недосконало знаємо, але принаймні відчуваємо їхню необхідність. Вже зараз, оглядаючись на цей рік, бачу, що ми просто вчилися, це була проба пера. Ми вчилися прощатися з матеріалом, бо перші рази, коли приходив Антоніо і казав: «тут фігня, це хлам, видаляйте», ми були такі злі, його ненавиділи :) Він людина з досвідом, з ім’ям, не знаю звідки у нього стільки терпіння було. 

У 2023 р. ми доросли до того, що Антоніо, знову Антоніо, сконтактував нас з студією Film.ua, найбільша найсучасніша кіностудія України, безпосередньо її головним продюсером, власником Сергієм Созановським. Сергій Сазановський запросив нас на каву. Ми поїхали у Львів, сказали йому буквально декілька речень. І почули: «Мене це цікавить», - згадує Михайло.

«Ми прийшли як аматори, свою думку розказали. Нам було дуже дивно. У якийсь момент самі менше вірили, ніж ті люди, яким ми розказували", - приєднується до розмови Іван Боня.

Нам сказали: кидайте сценарій, ми будемо читати його. Вже на зустрічі у Києві повідомили: дивіться, друзі, ми працюємо, але сценарій доведеться міняти. Для нас ця фраза вже була не така несподівана :)  Мали вже другий-третій драфт. Ми настільки сильно хотіли і горіли співпрацею, що були готові вже переписувати. І в принципі з тих пір у нас немає проблеми із прощанням з текстами. Тепер ми самі себе «ріжемо», навіть коли нам кажуть, може бути і так, ми не погоджуємося і переробляємо,- каже Михайло.

кадр з мультфільму

- В основі мультика сумна історія. Раніше ви робили гумористичну анімацію.

- Це драматургія, ти мусиш основу поставити якусь якісь переживання, емоційну складову. А все навколо можеш обрамляти гумором, якимись жартами, цікавими озвучками, голосами акторськими і тому подібними речами. На перший погляд сумна історія  і в «Коко», і «В пошуках Немо».  

Ми зробили тизер - презентаційний ролик, який має показати глядачу, як може виглядати наш мультик. Буде ще основний трейлер, основний мультик ще відрізнятиметься. Але щоб привернути увагу до нашої роботи глядачів й інвесторів, викликати резонанс, запускаємо тизер. Його вже презентували на Одеському кінофестивалі, по секрету презентували також в Ужгороді в «Мультиплекс», щоб подивитися, як буде реагувати середньостатистичний глядач. Отримали схвальні відгуки.

Цього року ми подавалися у Держкіно, пройшли всі раунди, отримали майже максимальний бал, дуже класні відгуки. У нас були всі шанси взяти державне фінансування. Але комісія втрапила у всеукраїнський скандал із звинуваченнями у корупції. Поки все це на паузі, невідомо, що буде з результатами конкурсу. Якщо в нас буде це державне фінансування, то далі легше вже буде залучати кошти інших інвесторів. Ми вже виграли один грант від європейського фонду. Це фактично наша перша така перемога, хороший старт хороший.

- Вас не зупиняє, що це процес так довго триває і з такими перепонами?

Для мене кожен із цих етапів кардинально відрізняється від попереднього. Ти рухаєшся все рівно. Тут поїхав на Одеський кінофестиваль, тут ти комісію пройшов. Я бачу як ми ростемо як сценаристи теж. Зараз по-інакшому навіть фільми дивлюся, звертаю увагу на такі дрібниці, що раніше просто не помічав, і ти отримаєш ще більше задоволення від цього, відповідно. Так, це точно не буде та «Наша файта», яка була раніше. Можливо якісь люди, які любили той формат, і розчаруються. Але я впевнений, що багато хто навпаки помітить цей ріст. Було би дивно, щоб ми 10 років потому писали би так само і думали так само, як і раніше.

- Спочатку ми писали на такому дуже захопленні працювали, особливо коли Антоніо сказав, що дуже йому подобається, він вірить. А коли вже захоплення все пройшло і труднощі почалися, а енергії вже не було, то наприклад, я вже це все робив це на усвідомленні того, що ми зайшли занадто далеко. Точку неповернення вже пройшли. Це значить, що буде дуже великий проект, якщо такі аж перед нами різні виклики. І дорослішання, нас як авторів теж. Якщо ти робиш масштабну річ, то, звичайно, масштабні виклики. Адже ми робимо не ролик в ютубі, це може бути мультфільм, який потім залишиться назавжди, якщо він вийде класний, як репрезентація українського гумору.  От які у вас асоціації з українськими мультиками? «Капітошка», «Їжачок в тумані», «Козаки». Козаки зробили в 1960-му році перший раз, і воно назавжди залишилося. І ми би хотіли, щоб у 2122 році хтось так само згадував «Нашу файту», - каже Іван з упевненістю успіху мультика.

Дуже наполеонівські плани у Івана :) Насправді, я дуже сильно не люблю, коли  люди подивляться якийсь український контент і потім такі: «як для українського –непогано». Я це ненавиджу просто. Мені дуже сильно хочеться, щоб люди дивилися український контент і так само просто казали: хороший фільм або поганий фільм. А не додавали цю приставку «як для українського».

 

Автори очікують, що мультфільм "Наша файта" вийде на екрани у 2025-26 році.

Іван та Михайло

Розмовляля Ірина Бреза

Фото авторки та Film.ua

Scroll To Top