Новини

Чого чекати від проведення другого туру виборів Президента України на Закарпатті: думки експертів

В Ужгородському прес-клубі відбулося засідання, головною темою якого стало проведення другого туру виборів Президента України та особливості кампанії двох кандидатів на Закарпатті.

Про що свідчать результати волевиявлення закарпатців під час першого туру, які прогнози мають експерти на другий тур, наскільки несподіваними можуть стати результати президентських виборів в Україні у 2019 році, чи очікувати порушень у день голосування. На ці питання та на ряд інших відповідали експерти.

Анжела Бабкіна, Радниця з питань ВПО в Закарпатський області, зауважила, що перед другим туром відбулося збільшення кількості ВПО, які захотіли взяти участь у голосуванні. «До першого туру за даними Державного реєстру виборців, 507 осібзмінили місце голосування із2381 осіб, які мають право голосувати, (більше 21%),- каже Анжела Бабкіна. – Якщо брати статистику  на 15 квітня, коли можна було востаннє змінити місце голосування, кількість збільшилася до 629 осіб ( 26,4%). Можливо під час першого туру не всі були поінформовані чи чекали, що прийде запрошення на адресу.  По Україні цей відсоток склав 8,1%. На Закарпатті із 629 ВПО, які змінили місце голосування - 20 з Криму, 405 з Донецька, 195 з Луганська та 9 із Севастополя».

Закарпаття, за словами Анжели Бабкіної, займає третю позицію після Львівської та Івано-Франківської областей за % охочих ВПО змінити місце голосування. «Є дуже велика прогалина у нашомузаконодавстві щодо зміни тимчасового місця голосування. Наприклад, до 1 туру у нас було 3 місяці, то до другого тільки тиждень і люди стояли у чергах, - додала Анжела Бабкіна.

Ярослав Гулан,  координатор спостереження за виборами Громадянської мережі ОПОРА у Закарпатській області каже, що перед другим туром в області затишшя в агітації. «Область не відвідували ні кандидати, ні віп-агітатори. Зменшилась кількість біл-бордів та зовнішньої реклами. Але у місцевих ЗМІ є матеріали, що свідчать на користь конкретних кандидатів. Більше чорного піару у друкованих ЗМІ проти В.Зеленського, - коментує Ярослав Гулан. – Так само, як і під час першого туру, під час другого по області працюватимуть 811 дільниць. Виникла проблема з утворенням дільничних виборчих комісій. Лише 1 день був у штабів кандидатів, щоб подати свої кандидатури на формуваннядільничних виборчих комісій. Була інформація у ЗМІ, ніби вибори можуть зірватися через нестачу членів ДВК. Але це право кандидатів, а не обов’язок, за законодавством при відсутності членів ДВК від кандидатів, ОВК самі повинні забезпечити їхню достатню кількість. ОВК має право замінити членів ДВКнавіть у неділю». Ярослав Гулан також нагадав, що під час другого туру по Закарпаттю будуть працювати близько 40 спостерігачів від ОПОРИ.

 «Ці вибори характеризуються потужним інформаційним супроводом,який затьмарив багато речей, за якими варто було б слідкувати, - кажеАндрій Крижевський,президент «Центру стратегічного партнерства». – Є нюанс, який здивував, вперше Закарпаття не проголосувало за чинного президента. Зіграла на результат і позиція угорської нацменшини, після того як нардепВ.Брензович (БПП) заявив що угорці не бачать жодної кандидатури на посаду президента. Це означає, що угорці фактично не підтримують діючого президента».

Андрій Крижевський не очікує несподіванок від другого туру, але зауважує, що ці вибори стали болючими для України, бо розкололи суспільство: «Наскількиглибокий розкол свідчить те, що відбувається в інфопросторі. Це і є,мабуть, основна ідея, і основний механізм впливу Росії, адже всі дії Росії весь час спрямовані на розкол українського суспільства. Те, що відбувається, нагадує мережевий маркетинг: якісь люди за когось щось обіцяють, використовують дар передбачення, який ні на чому не ґрунтується».

Дмитро Тужанський,к ерівник Закарпатського обласного відділення ВГО Комітету виборців Українивважає, що виборча кампанія в регіоні з точки зору подієвості –нудна. Але це дає можливість відслідковувати деталі в тому, як реалізуються всі виборчі процедури. «Наприклад, процес створення ДВК, доступність самих дільниць, професійність роботи ОВК, до чого є багато запитань, - коментує Дмитро Тужанський. -  Що стосується 2-го туру виборів, то ми не очікуємо якихось провокацій. Під час таких спокійних кампаній добре тестувати якісні технології, наприклад, паралельний підрахунок голосів.  Під час першого туру штаби окремих кандидатів вже працювали на парламентські вибори і відшліфовували систему. Чорного піару в Закарпатті доволі мало, на відміну від того, що бачимо в інших регіонах. З приводу явки. Найбільше говорили про те, що явка в межах України може знизитися. А наЗакарпатті, вважаю, може навпаки зрости від тих 47%. Повертаються заробітчани на свята,у  них буде мотивація: ті хто не зміг проголосувати під час першого туру, зробить це тепер».

На думку Дмитра Тужанського, наразі 100% ніхто не може переконливо назвати потенційного переможця. Але що достеменно зрозуміло, що виборча компанія проходить демократично, по-європейськи, без цілеспрямованих фальсифікацій.

Сергій Федака, професор, д.і.н. теж переконаний, що великих потрясінь під час другого туру виборів Закарпатті не передбачається, зміниться хіба дещо відсоток тих, хто прийде проголосувати. Про результати другого туру говорити поки що зарано. Оскільки і різні типи соціологічних досліджень показують суттєву відмінність у прогнозах щодо переможців.

Засідання проходило у рамках проекту «Інформаційний виборчий хаб  «Вибори-2019» за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні.

 

 

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.