Новини

Апеляційний суд у Львові став на бік забудовників унікального Свидовця

Восьмий апеляційний адміністративний суд на засіданні у четвер, 15 грудня, задовольнив апеляційні скарги на користь забудовників гірського масиву Свидовець. Захисники Свидовця готуються до подання касації до Верховного Суду.


Як йдеться у повідомленні представників руху Free Svydovets, колегія суддів Восьмого апеляційного адміністративного суду Львова (Світлана Шевчук, Руслан Кухтей, Степан Нос) задовольнила апеляційні скарги представників забудовників Свидовця – Тячівської та Рахівської РДА, які затверджували детальний план територій для побудови на мега-курорту на Свидовці.

«Незважаючи на численні порушення з боку представників Тячівської та Рахівської РДА, які затверджували план територій для побудови на Свидовці гірськолижного мегакурорту, незважаючи на попередні висновки Верховного суду, на порушення прав громадян України, на заяви голови Верховної Ради та звіт Європарламенту, Восьмий апеляційний адміністративний суд задовольнив апеляційні скарги на користь забудовників гірського масиву Свидовець. Це означає, що 1400 гектарів цінної української природи, за яку зараз на війні гинуть українці, можуть бути знищені», – зазначили у  Free Svydovets.

Як у коментарі Zaholovok.com.ua зазначила адвокатка Ольга Мелен-Забрамна із  міжнародної благодійної громадської організації «Екологія-Право-Людина», захисники Свидовця наразі очікують на повний текст рішення суду та готуватимуть касаційну скаргу до Верховного Суду України.

«Наразі ми точно не знаємо аргументів суду при прийнятті цього рішення, оскільки ще не готова резолютивна частина. Проте, колегія суддів Восьмого апеляційного адміністративного суду Львова  вирішила скасувати рішення суду першої інстанції, який визнавав розпорядження Тячівської та Рахівської РДА  незаконними. Нашим апеляційним вимогам відмовили. Тому наразі ці документи –  розпорядження про затвердження детальних планів території для побудови курорту на Свидовці залишаються чинними», –  сказала Ольга Мелен-Забрамна.

Адвокатка додає, що захисники Свидовця готуватимуть касаційну скаргу до Верховного Суду України: «Однозначно будемо готувати касаційну скаргу на це рішення, крім того, чекаємо на подальші кроки Закарпатської ОВА, які будуть стосуватися розробки звіту з оцінки впливу на довкілля», – уточнила Ольга Мелен-Забрамна.

 «Ми озвучили всі порушення з боку наших опонентів. Нашим довірителям відмовили в доступі до інформації (їм не надали план територій), і самі представники Тячівської та Рахівської РДА на судовому засіданні визнали, що не було дотримано належної процедури громадських обговорень, що дійсно були порушення, що вони не змогли забезпечити доступ людей до отримання всієї інформації. Були порушені права людей, які тут проживають, зокрема їхнє право брати учать у вирішенні питань, які стосуються місцевого самоврядування, які гарантовані Конституцією та Законами України. Суд послухав і постановив рішення про відмову у задоволенні позову людей», – каже голова Адвокатського об'єднання «Войченко і Дульський» Сергій Войченко.

Верховний Суд при подальшому розгляді справи може або задовольнити позов захисників Свидовця, скасувавши рішення апеляції, або лишити рішення апеляції в силі, або відправити справу на новий розгляд.

Нагадаємо, представники Тячівської та Рахівської РДА оскаржували рішення Закарпатського окружного адміністративного суду, який скасував дію документів, що дозволяли будівництво мега-курорту на гірському масиві Свидовець.

На засіданні, що відбулося 10 листопада, Восьмий апеляційний адмінсуд у Львові вирішив глибоко розібратися із правовим регулюванням процесу прийняття детального плану території, в також питання дотримання процедур громадського обговорення спірних ДПТ. Як повідомляли у ГО «Екологія-Право-Людина», на засідання суду 1 грудня прибули лише представники двох відповідачів, а третіх осіб – зачеплених громад – не було. «Також і Карпатський біосферний заповідник ігнорує судовий процес. Без участі цих осіб чи їхньої відмови від участі в даному судовому процесі суд не міг завершити розгляд апеляційних скарг»,  – пояснила адвокатка Ольга Мелен-Забрамна.

За її словами, суд також зацікавило питання відповідності спірного ДПТ містобудівній документації вищого рівня: Генеральній схемі планування території України та Схемі планування території Закарпатської області. Отож, апелянти мають завдання по підготовці відповідних обгрунтувань відповідності спірного ДПТ документам вищого рівня із посиланням на ці документи.

Як писав Zaholovok.com.ua, у липні 2022 року Закарпатський окружний адміністративний суд скасував розпорядження Тячівської та Рахівської РДА щодо затвердження детального плану територій для побудови гірськолижного курорту на Свидовці: позов захисників гірського хребта влітку суд задовольнив повністю.

Природоохоронці зазначають, що на території Свидовецького масиву є 42 види рослин і 51 вид тварин Червоної Книги України, популяції яких можуть зникнути внаслідок реалізації проекту мега-курорту. Загалом 93 види Червоної Книги України й ще десятки видів із регіональних та міжнародних червоних списків опиняться під загрозою внаслідок реалізації проекту.

Нагадаємо, у вересні 2021 року Верховний суд скасував рішення попередніх інстанцій стосовно будівництва гірськолижного мега-курорту на Свидовці та відправив справу знову на розгляд Закарпатського окружного адміністративного суду, який своєю чергою скасував розпорядження Тячівської та Рахівської РДА від 2017 року про затвердження детального плану територій для будівництва гірськолижного курорту на Свидовці.

Про плани побудувати на Свидовці гірськолижний курорт стало відомо ще у 2016 році. Тодішній голова Закарпатської ОДА Геннадій Москаль повідомив про домовленості із власниками «Буковелю» щодо продовження курорту на територію Закарпаття. Згідно з озвученими планами, це мав бути гірськолижний курорт «Свидовець», втричі більший за сам «Буковель». Планувалося, що на території гірського масиву побудують 60 готелів, 120 ресторанів, а також фітнес-центри, магазини, банки, багаторівневі парковки для автомобілів та навіть приватний аеродром.

Проти будівництва мега-курорту виступали екологи, природоохоронці та місцеві мешканці, які обурювалися планами збудувати гігантський курорт на Свидовці. Крім того, юристи-екологи неодноразово заявляли, що ні громаді, ні активістам забудовники не дали можливості належно ознайомитися із детальними планами територій для будівництва курорту. Активісти руху Free Svydovets також заявляли, що громадські слухання у селах, дотичних до місцевості, де запланований курорт, були проведені із порушеннями, а детальні плани території курорту не доступні громадськості й понині.

Фото Сергія Рижкова

Оперативні перевірені новини – на нашому Telegram-каналі

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.