Новини

Журналісти New York Times написали про проблему можливої забудови Свидовця

The New York Times опублікувала статтю журналіста Ендрю Хіггінса (Andrew Higgins) про проблему можливого будівництва мега-курорту на території унікального гірського масиву Свидовець та про зв’язок проекту Свидовця з олігархом Ігорем Коломойським.

У статті зазначається, що після повернення в Україну Коломойського активізувалася робота з просування ідеї будівництва гірськолижного мега-курорту на Свидовці.

«Свидовець – це тест для нового Президента України: чи він є незалежним, чи знаходиться він під контролем Ігоря Коломойського», – зазначила у коментарі  New York Times екоактивістка, засновниця руху Free Svydovets Іріс Дель Соль. 

Журналісти The New York Times зазначають, що Олександр Шевченко, давній бізнес-партнер Ігоря Коломойського, керівник гірськолижного курорту «Буковель» , який їздить по території курорту на броньованому автомобілі та в супроводі охорони, заперечив можливі зв’язки Коломойського із будівництвом курорту на Свидовці, мовляв, це тільки «слухи» і «казки».

Проте, олігарх є одним із засновників ТОВ «Скорзонера», на прохання якої Рахівська і Тячівська районні адміністрації розробляли детальні плани території мега-курорту на Свидовці. New York Times посилається також на лист від ТОВ «Скорзонера», адресований районній адміністрації щодо розробки проекту на Свидовці та запевненнями про наміри реалізувати «видатний туристичний проект».

У статті йдеться також про природну цінність Свидовця, наводяться аргументи науковців, зокрема, Богдана Проця, кандидата біологічних наук, про унікальність території та важливість її збереження не тільки для України, а й для сусідніх держав, оскільки територія, яку, відповідно до планів, мав би зайняти гірськолижний курорт, впливає на рівень води і на її якість у річці Тиса – притоці Дунаю. Крім великої кількості червонокнижних рослин, поблизу території, де планують забудову, знаходяться букові праліси Карпат – об’єкту Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Оксана Станкевич-Волосянчук, еколог, керівник ГО «Екосфера» у розмові із журналістами  The New York Times  висловила думку про те, що в ідеї забудови Свидовця приховані плани власників Буковелю отримати контроль над водними запасами гірського масиву, оскільки курорт у Поляниці уже має серйозні проблеми з водою. 

Журналіст The New York Times у своїй статті також наводить думку туризмознавця, голови Закарпатської туристичної організації, професора УжНУ Федора Шандора щодо доцільності будівництва курорту на Свидовці.  Також йдеться про те, що місцеві жителі висловлюють занепокоєння відсутністю повної інформації про будівництво курорту: у 2017 році було подано позов до суду, зараз справа щодо Свидовця знаходиться у Верховному Суді України. Валерій Павлюк, житель села Лопухово,  один із позивачів, розповів The New York Times про те, як після публічного висловлювання проти будівництва курорту та позову до суду щодо Свидовця, відчув на собі помсту з боку влади – його бізнес опинився під прицілом з боку різних держструктур, зокрема, екоінспекції. «Вони просто хотіли мене налякати», – сказав журналістам Валерій Павлюк.

У статті також наводиться думка голови сільської ради Чорної Тиси Івана Павлючка, який зазначив у коментарі The New York Times, що не цікавиться питанням, хто стоїть за проектом будівництва мега-курорту на Свидовці, проте вважає, що «якщо цього проекту не буде, то тут не буде нічого: ні нових доріг, ні нових шкіл, ні робочих місць».

Науковець Богдан Проць під час спілкування із журналістами сказав, що він розуміє зацікавленість сільського голови в економічних  перспективах, але підкреслив, що місцевим жителям «продають купюру»:  «Для Коломойського це просто іграшка, – каже Богдан Проць. – Він не дуже переймається розвитком гірськолижного курорту. Він просто хоче показати свій вплив».

Повний текст статті читайте за посиланням: https://www.nytimes.com/2019/11/03/world/europe/ukraine-kolomoisky-zelensky-ski-resort.html.

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.