Новини

Життя після інсульту: як впроваджуються європейські медичні програми в Україні

 Щопівгодини пацієнт із інсультом, якого можна було б врятувати, помирає або незворотно втрачає працездатність лиш тому, що проходить лікування у непристосованій лікарні. Особливо гостра проблема з інсультом у країнах Східної Європи – через дієтичні ризики, неконтрольований високий кров'яний тиск та куріння. У переліку цих держав і Україна. Кожен п’ятий наш співвітчизник помирає від інсульту, а кожен шостий стає інвалідом.

Цього тижня в Ужгородському національному університеті працює науково-практична Школа клінічних нейронаук «Карпатські читання», яку спільно проводять «Українська асоціація нейрохірургів» (президент – ректор УжНУ Володимир Смоланка) та «Українська асоціація боротьби з інсультом» (президент – колишній міністр охорони здоров’я України Микола Поліщук). Ми послухали виступи учасників Школи, поспілкувалися з провідними лікарями й узагальнили отриману інформацію.

 

Україна страждає від інсульту

Колишній міністр охорони здоров’я України Микола Поліщук, який є президентом «Української асоціації боротьби з інсультом» наводить цифри, що відображають українські реалії.

 – Інсульти – одна із найбільш важливих проблем. Щорічно у нас фіксується 100 тис. нових випадків, 40 тисяч пацієнтів помирає в перший рік, а решта (більшість) залишаються залежними інвалідами. Десь біля 20-15 тисяч можуть самі себе обслуговувати або повернутись до попереднього способу життя. Середній вік, коли українці та українки стають жертвами хвороби – 62- 64 роки, але інсульт постійно «молодшає», – розповідає Микола Поліщук.

При цьому важливо зазначити, що менше третини пацієнтів лікуються в інсультних відділеннях. Іншими словами тисячі хворих не отримують спеціалізованої допомоги, якої потребують невідкладно. Це потрібно змінювати, наголошують лікарі. Але без допомоги європейських країн в питанні побудови системи дієвої медичної допомоги при інсульті не обійтися.

Проблема в тому, що в деяких країнах Східної Європи лікування інсульту додатково ускладнюють відсутність відповідних національних програм з охорони здоров'я, політики щодо створення інсультних блоків та стандартів лікування.

До прикладу, в Україні донині немає жодного сертифікованого інсультного центру, який відповідав би європейським вимогам, а тільки інсультні відділення при лікарнях. Деякі, як наприклад, у Мукачеві, – хороші. Ще два роки тому представники Європейської інсультної організації відзначили спеціальною золотою нагородою Мукачівську ЦРЛ, визнавши її лікарнею, готовою до надання допомоги хворим із інсультом.

За інформацією головного позаштатного спеціаліста Департаменту охорони здоров’я Закарпатської ОДА Олександра Пулика,зараз чотири центри в регіоні виконують тромболізис. Це методика розчинення тромбу, що сприяє відновленню у хворого нормального кровотоку при інсульті і до 27% підвищує його шанси вижити й уникнути інвалідності. Проведення тромболізису – один із кроків до сертифікації. В області це роблять інсультні центри в Ужгороді, Мукачеві, Іршаві та Хусті.

Цікаво також, що в нашому регіоні ситуація краща, ніж загалом по Україні. За словами Миколи Поліщука, на Закарпатті непогано організована медична допомога при інсульті. До того ж у силу певних особливостей, у тому числі культурологічних та релігійних (зокрема, на користь ідуть часті пости, й відповідно, обмеження у їжі), кількість інсультів на 100 тисяч населення в області менша, ніж в інших регіонах України.

 

Під крилом ANGELS

За статистикою, гострий інсульт – третя причина смертності в ЄС. Проблему намагаються вирішити. Зокрема, з 2015 року Європейська організація інсульту започаткувала проект із метою поліпшення медичної допомоги та освіти щодо інсульту в Східній Європі (ESO EAST – Ініціатива ANGELS). Цей проект імплементується в 11 країнах, в тому числі й в Україні, і має дві мети: покращити надання допомоги у вже існуючих лікувальних закладах та створити нові відділення для пацієнтів. Головне завдання – поліпшити якість життя після інсульту.

Існує світовий стандарт – правило «золотих 60 хвилин» ­– максимальний час на те, щоб пацієнт із гострим інсультом був доправлений у лікарню, було встановлено діагноз і визначено тактику лікування. У Європі намагаються зменшити цей показник до 45 хвилин. В Україні ж дуже мало медичних закладів, здатних швидко та якісно надати допомогу хворим із інсультом.  Хоча, до прикладу, у сусідній Словаччині сучасні інсультні центри (з новітнім обладнанням і підготовленим персоналом) працюють навіть у таких невеликих містечках, як Собранці, Міхаловці чи Требішов.

– А наприклад, у Чехії в лікувальному центрі Святої Катерини у Брно середній показник доставки пацієнта «до голки» – 18 хвилин. Тож нам є куди рухатися, – каже Марина Гуляєва, виконавчий директор «Української асоціації боротьби з інсультом».

Водночас додає оптимізму той факт, що у Міністерстві охорони здоров’я створена робоча група з розробки національної програми – стратегічного плану боротьби з інсультом. Він буде базуватися на тих планах, які створені в Європі.

– Дуже добре, що за останній час на сайті МОЗу і навіть на персональній сторінці пані Уляни Супрун з’являється багато інформації з питань інсульту. Це говорить про те, що Міністерство займатиметься цим питанням більш прискіпливо. Паралельно Національна служба здоров’я готує проект фінансування вторинної ланки медицини, де прописані вимоги до інсультних відділень. За цими вимогами вони ранжуються на 3 категорії: лікарня, що може надати допомогу при гострому інсульті, інсультний блок і інсультний центр. Вимоги різні, тож різним буде і фінансування. Так з’являється стимул для покращення послуг, адже гроші будуть ходити за пацієнтом, – каже Марина Гуляєва.

 

Лікування інсульту – командна робота

 У тому, що Ініціатива ANGELS на Закарпатті була представлена медичній громадськості саме під час проведення Школи клінічних нейронаук «Карпатські читання», немає нічого дивного. Це одна з найцікавіших і найважливіших медичних подій західного регіону, яка щорічно відбувається в Ужгороді і збирає величезну кількість провідних лікарів.

Президент Української асоціації нейрохірургів, ректор УжНУ Володимир Смоланка пояснює, чому важлива Ініціатива ANGELS: «Ця освітня програма допомагає створити в Україні центри з надання ефективної допомоги хворим з інсультом. Є цілий ряд засобів, які використовуються в цій програмі – наприклад, створено низку симуляційних кабінетів. Лікар заходить туди – там макет або людина, яка симулює хворобу. Лікарю надають інформацію і він має покроково визначити, що робити в такій ситуації. Всі ці симуляційні завдання також можна пройти онлайн. Це дуже добре, бо призводить до того, що лікар вчиться дуже швидко орієнтуватися в ситуації. ANGELS привчає медичного працівника діяти дуже швидко».

Марина Гуляєва додає: «Українська асоціація боротьби з інсультом» у співпраці з товариствами неврологів та інших медиків наполягає: лікування інсульту – це командна робота і «швидкої», і неврологів, і анестезіологів, і радіологів, і лаборантів, і керівництва лікарні. Тому ми проводимо безкоштовні навчальні тренінги для таких мультидисциплінарних інсультних команд».

Закарпатські лікарі-нейрохірурги також постійно беруть активну участь у освітніх і просвітницьких заходах, що стосуються проблематики інсульту. Адже, за статистикою, не менше 30 % людей з інсультом потребують хірургічної допомоги…

А в перспективі саме в Ужгороді може бути створений один з перших в Україні сертифікованих інсультних центрів. Його можуть відкрити на базі обласного клінічного центру нейрохірургії та неврології, – дітища Володимира Смоланки. Правда, є одне «але», яке не залежить ні від самого професора-нейрохірурга, ні від команди лікарів Центру. А насамперед – від обласної влади.

– Представниця Ініціативи ANGELS Юлія Вадзюк ще кілька років тому, відвідавши наш Центр, була дуже задоволена організацією роботи і вражена рівнем підготовки і кваліфікації наших лікарів, – каже Володимир Іванович. – Пані Юлія сказала, що у нашого Центру нейрохірургії та неврології є шанс і всі можливості стати одним із перших в Україні інсультних центрів. Але це можливо за умови добудови корпусу. На жаль, це вже довгобуд…»

Залишається сподіватися, що це питання таки вдасться вирішити і наша область не втратить нагоду стати одним із перших регіонів країни, що матиме сучасний інсультний центр європейського зразка.

 

Ярослав Світлик для Zaholovok.com.ua

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.