Новини

Заяв про домашнє насильство на Закарпатті побільшало за цей рік майже на чверть

Організації-учасниці Міжнародної кампанії «16 днів проти насильства» та Регіональної кампанії «Бузкова стрічка Закарпаття. Запобігання домашньому насильству» під час прес-конференції в Ужгородському прес-клубі розповіли про результати заходів та ініціатив, які відбувалися у громадах Закарпатської області з 25 листопада по 10 грудня 2023 року.

 

Маріанна Колодій, координатора Регіональної кампанії «Бузкова стрічка Закарпаття. Запобігання домашньому насильству» зазначила: традиційно до заходів міжнародної кампанії «16 днів проти насильства»  долучилися органи місцевого самоврядування, поліція, установи сфери безпеки та оборони, а також навчальні заклади та громадськість.

Маріанна Колодій

«Це дуже символічні дні, коли ми гуртуємо свої зусилля навколо того, аби привернути увагу громадськості до протидії домашньому насильству. Особливий акцент  – на допомозі постраждалим. Основний фокус уваги у цьому році – заходи у територіальних громадах Закарпатської області», – сказала Маріанна Колодій. 

За її словами, наразі на Закарпаття спостерігається тенденція до збільшення кількості заяв щодо фактів домашнього насильства. «За рік в області маємо 8500 заяв і повідомлень щодо домашнього насильства. Це на 22% більше показників минулого року. Це свідчить і про те, що заходи, які ми проводимо, спонукають більше звертатися по допомогу до правоохоронних органів, та спеціалізованих служб які працюють у тематиці протидії домашньому насильству», – сказала Маріанна Колодій, уточнивши, що, за підрахунками громадських ініціатив, які працюють у цій тематиці, таких звернень в області могло би бути до 20 тисяч на рік.

«Для Ужгорода та Мукачева цьогоріч ми розробили картки перенаправлення, де є всі телефони, які можуть бути потрібними – національних сервісів, національних служб,  куди постраждала особа або кривдник можуть звернутися і отримати консультацію, якщо вони не хочуть звертатися до поліції», – додала  координаторка Регіональної кампанії «Бузкова стрічка Закарпаття».

Олександра Мельничук, директорка Центру соціально-психологічної допомоги зазначила, що у рамках кампанії «16 днів проти насильства»  також робився акцент на навчанні педагогів. «Було проведено велику кількість навчань серед працівників освіти, а також учнів шкіл. На запит територіальних громад ми здійснювали виїзди на місця з інформаційними матеріалами про те, де отримати допомогу. Крім того, проводили інформаційні зустрічі у місцях компактного перебування внутрішньо переміщених осіб. Отримали великий фідбек від мешканців і це уже цінно», – сказала Олександра Мельничук.

Олександра Мельничук

 На 2024 рік для правоохоронців одним із пріоритетних напрямків є розбудова системи протидії домашньому насильству . Про це розповіла Тетяна Щерба, капітан поліції, працівниця Департаменту головної інспекції та дотримання прав людини Національної поліції України: «В Ужгороді та Мукачеві працюють сектори протидії домашньому насильству (так звана «Поліна»). Це поліцейські, які реагують виключно на повідомлення про домашнє насильство. Ми будемо працювати над тим, щоб таких секторів ставало більше».

Тетяна Щерба

Ольга Мартин, начальниця відділу зв’язків із громадськістю Управління патрульної поліції у Закарпатській області поінформувала про залучення патрульних поліцейських проведення акції «Це не ОК»: «Ми працювали із навчальними закладами, вишами, залучали студентів до роботи, ігор – тобто моделювали ситуації, в яких вони самі могли визначати, чи це був конфлікт чи домашнє насильство. Це важливо, бо раніше було так: правоохоронці виїжджали на виклик про домашнє насильство і, зазвичай, бачили дві сторони конфлікту – жінку та чоловіка. На дітей, які просто виходять в іншу кімнату, не надто звертали увагу. Наразі ми акцентуємо на тому, що дитина, теж є учасником цього процесу. Тому ми більше долучалися до роботи з дітьми, щоби показати, роз’яснити, що це не просто конфлікт у сім’ї, це є домашнє насильство»,– сказала Ольга Мартин. 

Ольга Мартин

Наталія Криворучко, регіональна координатора Міжнародної благодійної організації «СОС Дитячі містечка України» в Закарпатській області розповіла про створення «Зеленої кімнати» в Ужгородському районному управлінні поліції – це простір для якісного, зручного та дружнього спілкування правоохоронців з дітьми.  Також вона додала, що організація застосовує ігрові методики для роз’яснення теми домашнього насильства дітям. «Це, зокрема, гра «Коло безпеки». Ми провели чотири ігрові дні з дітьми. Реакція дітей була досить важка, тому що ці картки передбачають проговорення ситуацій, які можуть з ними трапитися і які пов’язані з різними видами насильства. Коли ми виявляємо такі випадки, то повідомляємо про це поліцію», – сказала Наталія Криворучко.

Наталія Криворучко

ГО Карпатська агенція прав людини «ВЕСТЕД» проводила заходи в ромських громадах громадах та з ВПО. «Це досить важко, але ми мали успішну практику. - каже Марія Менджул, керівниця організації. -  Вдалося зробити також виїзди у місця компактного проживання ВПО. Це Нижній Бистрий, Арданово, Нижні Ворота. Так чи інакше, люди які втратили багато чого і матеріальний стан яких є гірший, ніж в інших, часто стикаються з випадки домашнього насильства. Багато хто не знає, як реагувати, але зараз побачили, що поліція дружня до людей і це дієво. Був гарний контакт. Тому продовжуватимемо роботу із шелтерами, переселенцями у майбутньому».

учасниці акції "16 днів проти насильства"

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.