Новини

Закарпатські переселенці хочуть збудувати багатоквартирний будинок і скаржаться на безробіття

В Ужгородському прес-клубі відбулася відео-прес-конференція спільно із Львівським прес-клубом з питань адаптації та соціалізації внутрішньо переміщених осіб на Закарпатті та Львівщині, обміну досвідом між Ужгородом та Львовом.

Анжела Логінова, секретар Регіонального штабу з питань соціального захисту населення з тимчасово окупованої території та районів АТО розповіла:

«На Закарпатті діє чимало громадських організацій, дві з них створені власне переміщеними особами. Це люди, які найкраще знають свої проблеми і потреби, намагаються допомогти своїм землякам адаптуватися на новому місці. На сьогодні в області зареєстровано 4126 ВПО, з них 284 з Криму, 3842 осіб зі Сходу. 650 переселенців, які були зареєстровані, на сьогодні виїхало за межі Закарпаття. Тенденції прибуття в область ВПО не такі, звичайно, як у 2014 році, коли почалися бойові дії. Тоді прибувало і по 60-80 осіб за добу, стояли черги. На сьогодні до 15-20 осіб у місяць. І це не люди, які виїжджають із зони бойових дій, а ті, які переїжджають з інших областей. За інформацією обласного центру зайнятості, 520 осіб з числа внутрішньо переміщених стали на облік, 200 з них офіційно працевлаштувалися, дехто відкрив власний бізнес – аптеки, ремонт взуття, салон краси, ювелірний салон».

 

Представники Львівщини активно долучилися до розмови. Так, Наталія Кантаровська, тренер ГО "Центр просвітництва та розвитку людини" розповіла про власну справу, яку розпочала завдяки гранту (створила швейну майстерню, оскільки не знайшла роботи за спеціальністю філолога). Зараз відкрилась програма, де жінка працює тренером, допомагаючи іншим реалізуватися. За словами Н. Кантаровської, Львівщина стала для неї вже «своїм» регіоном.

Костянтин Блажевич, керівник ГО "Закарпаття-Донбас" відповів: «Ми також вже представники Закарпаття. Більшість переселенців планують залишитися тут жити. Тому вадливим залишаються питання житла та працевлаштування. Тетяна Хорошилова, заступник керівника ГО "Закарпаття-Донбас" додала: «Ми опитали внутрішньо переміщених осіб і з’ясували, що у всіх без винятку проблемою є житло і фінансовий дохід. Також люди називали потребу у юридичній допомозі та гуманітарній. Називали і творчі й культурні потреби. Чимало людей хотіли б отримати землю, не тільки щоб збудувати дім, а й вести садове господарство. Земельного фонду, як нас поінформувала влада, немає. Але ж існує велика кількість комунального фонду, що не використовується. Наприклад, колишні котельні. Їх можна перебудувати для потреб переселенців.

ГО «Закарпаття-Донбас» вдалося укласти угоду з ужгородською владою, згідно з документом ВПО отримали приміщення однієї з недіючих котелень для облаштування житла. Планується, що таким чином 38 сімей переселенців змогли б отримати житло, але необхідно знайти інвесторів для такого проекту.

Анжела Бабкіна, радник з питань внутрішньо переміщених осіб Мінсоцполітики в Закарпатській області зауважила: «Такі відео-конференції дуже важливо, бо можна почути, що у сусідньому регіоні, як проблеми вирішують там, впевнитися, що ми не самі. Надіюся, така практика збережеться і надалі».

 

Захід проходив за підтримки Фонду сприяння демократії Посольства США в Україні

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.