Новини

За півроку кордони на Закарпатті перетнуло понад 3,5 млн. українців. Не випустили майже 3500

У середньому за добу кордон у Закарпатській області в межах Чопського прикордонного загону (3 пункти пропуску, 1 пішохідний) перетинають 10-15 тисяч осіб та близько 2,5 тисяч транспортних засобів. З початком цього року, кордон перетнуло 1 млн. 598 тис. осіб. Про це на брифінгу в Ужгородському прес-клубі повідомила  Ганна Воробець. заступниця начальника штабу Чопського прикордонного загону- начальниця відділу організації прикордонного контролю, підполковниця.   


Водночас пункти пропуску, які перебувають у підпорядковуванні Мукачівського прикордонного загону (чотири з шести з Угорщиною, 2- з Румунією) за перше півріччя перетнули 1 млн. 900 тис. осіб. Такі дані навів Владислав Шевчук, заступник начальника штабу Мукачівського прикордонного загону – начальник відділу організації прикордонного контролю, підполковник. «За аналогічний період минулого року ця цифра склала 1 млн. 850 тис, - каже Владислав Шевчук. -  Якщо брати порівняння за минулі місяці-, травень, червень, то кількість збільшилася через туристичний сезон та оздоровлення дітей». 

Фото Шевчука

Ганна Воробець також зупинилася на фактах непропуску українців через кордон. Здебільшого це стосується чоловіків призовного віку. «З початку року непропущено  через державний кордон 1600 осіб, з них 1191 особи – це чоловіки віком 18-60 років.  Загалом з 24.02. 2023 р. видано 6000 рішень про відмову перетину громадянам призовного віку». За словами Ганни Воробець, найчастіше громадян завертали через підроблені документи: пенсійні посвідчення, тимчасові посвідчення військовозобов’язаного, довідки ЛКК, частими підробками також є підробні штампи консульських установ, які стоять в паспортних документах тощо.  

Фото Воробець

Щодо перетину кордону дітьми, то цей перетин можливий з кимось одним з батьків, без дозволу на перетин іншою батьківською особою, на термін дії військового стану в країні. Крім того, неповнолітню дитину можуть вивозити бабуся, дідусь або ж хтось з старших, повнолітніх, братів та сестер. У випадку зі старшим братом, то тільки у тому разі, якщо у нього є звільнення від мобілізації. Так само вивіз дитини можуть здійснювати вітчим або мачуха, але обов’язкові документи про родинний зв’язок з цією дитиною. Якщо ж це виконує третя особа, то необхідна заява на дозвіл вивезення дитини від одного з батьків. Ці правила дійсні тільки на період військового стану. 

На пунктах переходу, які належать до ділянки Мукачівського прикордонного загону, не пропущено цього року 1812 осіб ( за аналогічний період попереднього року – 1154). «На 57% збільшилась кількість випадків відмов перетину кордону,- каже Владислав Шевчук. -  Здебільшого це особи призовного віку». Якщо минулого року українці вигадували різні екстремальні шляхи незаконно перетнути кордон, наприклад, у багажниках чи бебі боксах, то цього року, за словами заступника начальника штабу Мукачівського прикордонного загону, це підробка документів. 

Актуальним з порушень перетину є також незаконне внесення осіб до системи «Шлях». «Найбільше за статистикою незаконно вносять осіб Волинська, Київська та Харківська ОВА,- пояснює Владислав Шевчук.  – Система «Шлях» була введена для того, щоб дати можливість волонтерам та тим, хто здійснює перевезення, перетинати кордон. Такі особи повинні повертатися протягом двох місяців. Вносять дані у цю систему «Укртрансбезпека» за поданням ОВА або Міністерства інфраструктури». Але на кордоні прикордонники також задаються питання таким особам про мету поїздки, пун6кт призначення тошо. Часто люди не можуть відповісти на питання. Таким відмовляють. За даними Мукачівського прикордонного загону, загалом через пункти пропуску Мукачівського прикордонного загону виїхало за системою «Шлях» за цей рік 313 осіб. Тільки на пункті пропуску «Лужанка» відмовлено за цей рік 164 особам. За даними Західного регіонального управління Держприкордонслужби відмовлено 1120 особам, які були подані міністерством інфраструктури, та 1950 особам, поданих від ОВА (різних областей). 

Також під час брифінгу прозвучало питання, щодо контрабанди на кордоні. Найчастіше намагаються перевезти цигарки, предмети побуту, а в умовах війни в країні, навіть боєприпаси та зброю, часто як сувеніри. 

Підготувала Маріанна Чайбинець, студентка відділення журналістики УжНУ, спеціально для Zaholovok.com.ua

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.