Нова виборча система в Україні досить складана і заплутана. Аби у ній розібратися, закарпатцям пропонують багато засобів, у тому числі текстових та візуальних.
От, до прикладу, короткий відео-урок про правила голосування на місцевих виборах 25 жовтня. Як не заплутатися з новим виборчим бюлетенем? Що потрібно знати перед голосуванням?
A це відео розповідає вже про самі новації місцевих виборів-2015.
Але це все загальні правила. Як відомо, на місцях партії і тим більше кандидати різняться між собою... Та і взагалі попри відкритість списків не всі знають, де їх шукати. Zaholovok.com.ua пропонує наступний механізм підготовки до свідомого вибору.
1. Швидко, але не надто легко, передивитися всіх кандидатів у одному місці можна на сайті ЦВК. Тут є і кандидати у мери, і кандидати у депутати всіх рівнів, включно з обласним, районним, міським.
Закарпатська обласна рада - кандидати
Закарпатські міські та районні ради - кандидати (перехід на відповідні ради через рядок Закарпатської області) - натискаємо відповідні числа
Знайти кандидатів від власного округу складніше. Наприклад, для міста Ужгород потрібно запустити сайт ЦВК, натиснути вкладку "Виборчі округи" (зліва), далі обрати стовпчик (у нашому випадку "ТВО з виборів депутатів міських (міст обл/респ знач, Києва, Севастополя) рад") і натиснути число, яке відповідає рядку Закарпаття. Опісля слід обрати Ужгородську міську раду, але натискати знову ж таки не на текст, а на число навпроти нього. Використавши комбінацію клавіш Ctrl+F можна швидко знайти власну вулицю і натиснути число зліва від територіального виборчого округу, до якого вона відносться. От там ви побачите кандидатів у депутати власне від вашого району.
2. Отож, ви подивилися на імена кандидатів у депутати, але половину з них не знаєте. Трохи вивчити їх біографії можна на самому сайті ЦВК, однак інформація там мінімальна. Звісно, можна скористатися пошуковими сервісами, але це не надто надійний метод, враховуючи заангажованість багатьох ЗМІ. Саме тому ми радимо користатися двома незалежними джерелами.
2.1. Вивчити попередню партійність кандидатів можна на сайті Громадської мережі "ОПОРА". Пошук працює за областю, кандидатом та партією
2.2. Громадський рух "Чесно" пропонує подібний механізм перевірки кандидата. Пошук тут, втім, розбитий ще на вибори міського голови та вибори депутатів міськради. Окрім того система "Чесно" показує кандидатів-прогульників та кнопкодавів.
3. Виявити у своєму списку порушників. Досить просто зробити це через мапу порушень тієї ж таки ОПОРИ. Загалом же варто пам'ятати, що агітація на стовпах, стінах, автобусах, жіночих консультаціях є порушенням. Так само непрямим підкупоп вважається роздача бограчу, грошових призів тощо. детальніше про ці порушення йдеться у законі "Про місцеві вибори".
4. Категорично не радимо голосувати за тих кандидатів, які купують голоси. Тут варто замислитися над тим, для чого це робиться. Адже по суті йдеться про інвестиції, які такий політик планує "відбивати" і, очевидно, не депутатською зарплатою, а нехтуванням інтересами виборця. (Про те, як дешево можна продати своє майбутнє Zaholovok.com.ua писав тут.)
5. Вивчити програму кандидата. Багатотисячні витрати на рекламу і білборди на кожному кроці - далеко не показник. Хоча і їх можна вважати свого роду інвестиціями політиків. Тим не менше головне, що має цікавити виборця - програма. На сайті ЦВК її, на жаль, не знайти. Можна спробувати пошукати на партійних сайтах, але нема жодної гарантії, що вона там знайдеться. Але якщо у кандидати чи то в мери, чи то у депутати нема стратегії, то й голосувати за нього не варто, адже ціль його приходу до влади незрозуміла.