Новини

Як розвивається Мукачівщина: дороги, туризм і медицина

Мукачівський район, здавалося б, не мав би мати особливих проблем: місцевість не гірська, не віддалена, та й доїхати до обласного центру можна відносно швидко, і до чиновників достукатись можна. Проте, не все так просто із Мукачівщиною: район, який би міг бути квітучим, втратив багато часу і можливостей і зараз змушений наздоганяти те, що вже могло бути зроблене давно. Голова Мукачівської РДА Сергій Гайдай впевнений: якби була політична воля попередників, район давно би був у набагато кращому стані і приваблював би туристів не тільки одним Мукачевом.

На зустрічі із журналістами Сергій Гайдай розповів про деякі проблеми Мукачівщини і про те, що вже вдалося зробити, про важливість поняття «політичне добро» і те, як небажання чиновників та політиків реально, а не на папері виконувати свою роботу, відкладає «на потім» щоденне життя  звичайних людей. 

Дороги

«На Закарпатті протягом багатьох років практикувалося ручне управління і всі чиновники призначалися у ручному режимі.  Коли говорять про  те, що влада нічого не робить, аби зробити нормальні дороги, я питаю, коли був останній капітальний ремонт – десятки років назад. Дорожнє покриття майже по всій області потребує капітального ремонту, бо воно вже відпрацювало своє.   Тому зараз ямкові ремонти не дають потрібного результату», – каже Сергій Гайдай.

Дорога у с. Верхня Визниця

За його словами, у районі 335 кілометрів доріг, для капітального ремонту яких потрібно близько 700 мільйонів гривень. «Це – космічна сум взагалі. У законодавстві є нюанси, які не дозволяють отримати нам трохи більше грошей і спрямувати їх на дороги. Але ми постійно шукаємо додаткові надходження, додаткові джерела фінансування. Це, поки що, єдиний вихід», – каже голова Мукачівської РДА. 

У с. Верхня Визниця

Нюанс ще й у тому, що частина жителів району працюють у Мукачеві, відповідно, сплачують податки у місто. «Близько 6 тисяч працюють у Мукачеві. Ми порахували, що якби ці податки спрямувати в район, це додало би до районного бюджету 20 мільйонів гривень. Повірте, це багато для району. Однак, домовитись із містом ми не змогли», – коментує Сергій Гайдай.

Відремонтована ділянка дороги у с. В. Визниця 

Наразі на Мукачівщині  планують  повністю зробити дорогу, яка з’єднуватиме Мукачівський та Перечиснький райони – Кольчино-Верхня Визниця-Позняківці з виїздом на Воєводино. Орієнтовна протяжність – 30 кілометрів.  «Є тільки три кілометри лісової ділянки, які треба буде майже з нуля прокласти. Планування вже зроблено. Дорога є, але лісова. Вже проведені підготовчі роботи і джипом там уже можна проїхати. Коли буде асфальт – це буде чудова можливість як для мешканців району, так і для туристів, які раніше для того, аби з Мукачева потрапити у Воєводино робили непотрібний крюк через Ужгород. Ця дорога стане основним стратегічним туристичним напрямком для Мукачівщини. Тут дуже красиві місця. Єдина проблема – неможливо проїхати», – розповідає Сергій Гайдай. 

Медицина

Цього року жителі Мукачівського району мають дуже серйозні проблеми із медичним обслуговуванням. Справа у тому, що Мукачівська ЦРЛ… не хоче приймати на лікування жителів району. Тобто, якщо пацієнт із пропискою у місті – все добре, якщо з району, – стаціонарного лікування не буде.

«30 мільйонів гривень Мукачівська ЦРЛ отримала з районного бюджету. Але людей там не приймають.  Якщо ви з району – вас відправлять додому, або скажуть «Їдьте в Ужгород». Величезна біда ще й у тому, що люди просто бояться писати скарги. Бояться! 5-10 скарг, може і є. На наші запити ЦРЛ не відповідає. Зверталися у МОЗ, чекаємо реакції. Подаємо в прокуратуру. Є один приклад, коли лікаря звільнили через відмову  у наданні медичної допомоги онкохворому. Був ще випадок, коли завідуюча амбулаторії одного із сіл привезла людину із серцевим нападом. І її не прийняли, відправили в Ужгород.», –  каже Сергій Гайдай.

За його словами, у минулому році районна рада планувала виділити для ЦРЛ 20 мільйонів гривень, але виділили 26. Цьогоріч більше – 30. Голова РДА каже, що ситуація із відмовою приймати пацієнтів із району – через політику влади міста.

«Це взагалі єдина районна лікарня в Україні, яка безпосередньо підпорядкована місту, а не району. І районна лікарня, яка відмовляється приймати жителів району!  Деякі корпуси будувалися за рахунок району, згодом лікарня підпорядковувалася місту. Зараз тут єдина мета – не економічна доцільність, а створити у місті такі умови, що, коли певна родина залишить місто, воно без їхньої волі не могло зробити ні кроку», – зазначає Гайдай.

«Загалом лікарня розрахована на обслуговування 20 тисяч мешканців, Мукачево – 88, район – 102. Якщо район завтра, чисто гіпотетично, відмовиться від послуг, місто лікарню не потягне взагалі», – додає він.   «Ну і питання знову до людей, які там працюють. Певно, ці лікарі, коли їхні колеги складали клятву Гіппократа, кудись виходили. Тому зараз дозволяють собі не приймати пацієнтів тільки тому, що вони з села», – додає він. 

Новий завод на Мукачівщині

Голова РДА розповідає, що вже до кінця цього місяця у селі Страбичово буде новий асфальтобетонний завод: «Ідея виникла саме через те, що Закарпаття внесли у так званий «дорожний експеримент», тобто 50% від перевиконання плану на митницях залишатиметься в бюджеті області та спрямовуватиметься саме на ремонт доріг. Інвестори нам запропонували що, якщо є нормальна ділянка із залізничною колією, є можливість змонтувати у нас асфальтобетонний завод».

«Завод модульний. Він буде розміщуватися на території колишніх хімскладів. Потужна, нова техніка, сучасне підприємство, яке, до того ж, дасть і декілька десятків робочих місць», – каже Сергій Гайдай.

Туризм

На межі Мукачівського та Перечинського районів зараз ведеться будівництво величезного туристичного об’єкту. Голова РДА Сергій Гайдай каже, що це буде комплекс для всесезонного відпочинку. «Там буде все. І підйомник, і канатна переправа, і басейн… Все для відпочинку у бідь-яку пору року. Цей комплекс стане повноцінним туристичним містечком», – розповідає Гайдай.

«Тут дійсно дуже велика перспектива для туризму.  Це – дуже цікаві напрямки. Нова дорога  тільки посприяє розвитку», –  додає він.

Що ж до першого Мукачівського районного фестивалю «Бобовищанське гроно», який теж викликав інтерес у туристів, Сергій Гайдй розповідає: «Цього року він внесений  у перелік фестів обласного значення. І цього річ «Бобовищанське гроно» стане інтернаціональним фестивалем». Організатори обіцяють неабиякі цікавинки на фесті, запевняють що це буде вперше на Закарпатті, але секретів не видають: кажуть, ближче до дати проведення. А заплановане «Бобовищанське гроно» на першу декаду жовтня. 

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.