Новини

Як на Свалявщині за Президента України голосували

…Невеличке село Плав‘є на Свалявщині – це реальна, коли хочете, то істинно гірська глибинка краю, класична провінція з далеко неповною тисячею осіб, клубом, початковою школою, магазином і без підприємницьких структур. Село, як село! Воно структурно входить до Дусинської сільради. Таких на карті країни – сотні й тисячі. Нарід в основному без постійної роботи, працюють з кожної третьої хати, та й то на заробітках у Києві або за кордоном. Діти ходять до навчальних закладів (середньої школи у сусідньому Дусині, Свалявського технічного коледжу в т. ч.). А маленьких щоранку водять у дитсадок. Натомість пенсіонери чекають мізерні гроші, аби якось дожити до "кінця місяця". І так з року в рік – фактично такий уклад сільського життя повсюдно: від заходу й аж до сходу.

Останні вибори (перший і другий тури) показали, що плав‘яни, як і люди по всій державі, хочуть реальних змін. Прагнуть кращого життя, позитивних зрушень як для молоді, так і для пенсіонерів. Про це в неділю сказав перший голосуючий, 79-річний Іван Левко, який на дільницю прийшов із самого рання. Поспілкувавшись з членами комісії, яку на цей раз очолювала Валентина Мателега (вона змінила Мар‘яну Янович, яка аналогічну місію виконувала у першому турі 31 березня ц. р.), дідусь у кабінці зробив звичну процедуру та вкинув бюлетень в урну. Приємно, що на прохання ЗМІ членкиня ДВК Анічка Левко зафіксувала ці історичні миті, які довго будуть нагадувати вибори шостого за ліком глави держави: і чоловікові, і читачам, і родичам. Кілька слів про ДВК: розміщена вона у клубі, який відремонтований завдяки зусиллям органу самоврядування (голова сільради Роман Годя). 

Слід сказати, що це свалявське село упевнено заявило про свою прихильність до майбутнього керівника країни ще три тижні тому. Тоді з 270 виборців, що прийшли голосувати, 89 сказали "за" Володимиру Зеленському. Серед фаворитів були Тимошенко, Бойко, Гриценко, а нинішній глава держави дістав усього 5 голосів – чи не найменше на Свалявщині. Його непопулярність серед сельчан підтвердив і другий тур волевиявлення: тут йому віддали перевагу всього 8 плав‘ян, а рейтинг лідера перегонів зріс утричі – до 264 (у сусідньому Дусині Зеленський дістав аж три п‘ятірки (555), 52 осіб опустили бюлетені на підтримку чинного глави держави і 13 виявилися зіпсованими). Виборча дільниця хоча й невеличка, усього в селі зареєстровано 569 виборців, однак електоральна активність бажала кращого.

Та, попри усе, свій вибір село зробило. Так сталося, що останнім прийшов голосувати Микола Кондратюк. Чоловік говіркий, тож із ним також залюбки побесідували у ДВК. Було вже 20.00 і двері дільниці зачинилися – відповідно до закону. За словами вище згадуваної Валентини Мателеги, ніяких порушень чи провокацій не фіксувалося. Тепер усі погляди зосереджені на Київ. Бо саме у столиці формується завтрашня політика нашої країни. Запитів до нового керманича України більш, ніж достатньо. Люди, плав‘яни теж, мріють про гідне життя. Потрібні переміни у освіті, медичній сфері, соціальна палітра також має оновитися. Перемога пана Зеленського чітко засвідчила, що стара гвардія – поза грою, керувати повинні молоді.    

 З приводу цього «молодіжного чинника» розповідають недавній приклад про тутешню Софійку Мигович, яка наразі навчається у 11 класі Дусинської ЗОШ І-ІІІ ст. Дівчина зробила фурор у вивченні історії, що, безперечно, викликає палке схвалення. Суть успішності полягає в тому, що у березні вона здобула перше місце на обласній олімпіаді "Єдина Україна: історія соборницького поступу", який оголосили істфак КНУ ім. Т. Шевченка, Національна спілка краєзнавців за підтримки МОНУ, а вже в середині квітня її чекало визнання у Києві. Тут, на Всеукраїнській першості, вона очно написала роботу й з-серед 81 конкурсанта здобула найвищий бал і теж перше місце.

Радощі, грамоти, призи, подяки! І все це завдяки отриманим у школі знанням, які "несе та доладно розсіває" молодий учитель Віталій Пацан. Можна багато говорити про цю нерядову для Плав‘я та Дусинської одинадцятирічки подію, яка в історію школи буде вписана золотими літерами. За останні 40 літ подібного випадку тут не пам‘ятають. Віриться, що саме таким, як цей учитель і школярка, формувати життєві настанови, які продукуватиме команда нового українського Президента ЗЕ. Але дівчині, яка виросла без батька, ще треба скласти ЗНО, вступити до вишу й благополучно його закінчити. Відрадно, що у життя вона вступає у епоху перемін, за яку в неділю голосували і її земляки з гірського села Плав‘є.  

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.