Про законодавчі зміни щодо спрощення приєднання до електричних мереж, розбудови енергетичної інфраструктури, стимулювання бізнесу та компенсації 50% витрат на підключення до електромереж при створенні індустріальних парків йшлося на брифінгу в Ужгородському прес-клубі. Тему коментували народні депутати Анатолій Костюх, Михайло Лаба та Ігор Кривошеєв. Йшлося також про актуальні запити населення про ймовірність віялових відключень електроенергії.
«Віялові відключення на Закарпатті наразі не передбачаються. Ситуація у нас не критична, порівнювати її із загальноукраїнською досить складно, - запевнив Анатолій Костюх, народний депутат України, член Комітету Верховної Ради України з питань енергетики. - У перемовинах з компанією ДТЕК йшла мова що ї не вистачає вугілля, однак критичної ситуації у Бурштинському енергоострові (звідси споживає електроенергію Закарпаття, зокрема) немає. Наразі до нього вугілля постачається з Польщі та вітчизняних шахт на 70%. Ціна для на електроенергію для населення не змінюватиметься: 1,68 грн. за кВт, нічний тариф залишатиметься 90 коп. за кВт. Натомість для підприємців ситуація інша. Ми з колегами – підписанти звернення, щоб незалежний регулятор не піднімав ціну для підприємців. Зараз ціна у Бурштинському енергоострові навіть менша. Але ДТЕК заявляє, що вони працюють навіть у збиток, їм треба підняти ціну, аби закуповувати достатньо кількість вугілля». За словами Анатолія Костюха, депутати все ж намагатимуться сприяти тому, щоб ціна для підприємців не зростала. Також Анатолій Костюх розповів про законопроєкт, який передбачає облік калорійності газу та залежність вартості не від об’єму, а від якості (калорійності).
«Для населення дуже важливо слідкувати за ситуацією на ринку газу. Ціна змінюється щомісячно, щоденно,- каже Анатолій Костюх. – Можна, наприклад, підписати річний контракт з «Нафтогаз», де тариф складає 7,40 грн. без постачання, і так пройти цю зиму за досить помірними цінами. Для підприємств надаються контрактні умови на три роки за встановленою ціною».
Також депутат наголосив, що з 1 січня 2022 року повинен запрацювати закон про спрощене підключення до електромереж. «До цього підприємці повинні були до Закарпаттяобленерго подавати документи, яких було від 17 до 24 пунктів у переліку. І чекати навіть до року. Ми змінили ситуацію. Створюється єдина мережа, єдине вікно, куди будь-який підприємець надає перелік документів. Підключення після усіх процедур займає до 120 днів, навіть 30-40. В єдиному вікні також можна буде дізнатися про наявність потужностей, що важливо для інвесторів при плануванні будівництва підприємств», - пояснив Анатолій Костюх.
Михайло Лаба, народний депутат України; член Комітету Верховної Ради України з питань бюджету детальніше зупинився на питанні про створення на території ОТГ індустріальних парків. Розроблено законопроєкт № 4416\ Про внесення змін до Закону України "Про індустріальні парки", де, зокрема, передбачено відшкодування для підприємство 50% вартості приєднання до електромереж. «Це може бути і як державна підтримка і може здійснюватися за рахунок коштів місцевих бюджетів. Суб’єкти господарювання є драйверами і новими каталізаторами економіки, вони повинні мати мотивацію, - сказав Михайло Лаба.- На Закарпатті найближчим часом планується відкриття мінімум двох індустріальних парків і підтримка діючих У дежрбюджеті на 2022 рік передбачено 2 млрд. грн. на ці цілі. При цьому якщо раніше мінімальний граничний рівень площі для відкриття парку становив 50 га, тепер згідно із змінами, від 10 га. Верхня -- 1000 га, раніше -- 700 га». За словами Михайла Лаби, для того щоб на території ОТГ створити індустріальний парк, необхідно провести громадські обговорення та підготувати необхідні документи. Наразі депутати обговорюють такі можливості для ОТГ в громадах. Пропозиції є від Батівської, Середнянської та Полянської ОТГ. До 2027 року, за інформацією нардепа, в області можуть створити 4 індустріальні парки.
Ігор Кривошеєв, народний депутат України, Голова підкомітету з питань подолання наслідків Чорнобильської катастрофи Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування повідомив про останні новини у сфері екологічної політики. «Перше питання, актуальне зараз, - це повністю відмовитися від суцільних рубок в регіоні українських Карпат. Ми зможемо уникнути ділянок, де повністю зникає ліс з великих територій. Також готується стратегія відновлення притаманних цій території (Карпати) порід деревини. За радянської доби, ліси були засаджені породами, не притаманними нашим лісам, що шкодило екосистемі. Нинішнє завдання -- плавно заліснювати Карпати та зробити екосистему лісів більш стабільною та витривалою до будь-яких можливих небезпек». По-друге, за словами нардепа, наступного року на громади очікують великі зміни у сфері забезпечення доступу до питної води та її очищення, зокрема, суттєва фінансова підтримка.
«Ще один напрямок –управління відходами. Сьогодні стартує обговорення правок до закону України Про управління відходами. Наші полігони є практично на 100% заповненими, це пов’язане з тим, що система управління з відходами у країні незбалансована. Маємо проблему засмічення річок. Найближчим часом зможемо врегулювати законодавство і допомогти з вирішенням проблеми», - зауважив Ігор Кривошеєв.
Нардепи також відповіли на запитання журналістів, одне з них стосувалося ситуації в облраді. 25 листопада сесію Закарпатської облради, на якій заплановано обрати керівництво обради. Партія має кілька претендентів на посаду голови. Про це повідомив Михайло Лаба, народний депутат. «Передноворічний настрій у політиці завжди гостросюжетний, не виключення Закарпатська облрада, будемо присутні на сесії, - каже Михайло Лаба. - Ділити Закарпаття на якісь політичні сфери впливу звикли давно. Але хотів би закликати всіх обранців облради об’єднатися навколо розвитку Закарпаття. За останні 2 роки з держбюджету виділено 11 млрд. різних субвенцій, ці кошти ми відчутно бачимо у реалізованих програмах (дороги, школи, лікарні тощо). І це зовсім не кошти обласного бюджету. Закарпаття- дотаційне, і не має достатньо коштів, щоб гратися у велику політику». Михайло Лаба додав, що радить обласним депутатам подумати про Закарпаття і не доводити область до фінансової ізоляції.