Новини

Вибори пройшли – провадження залишилися: як на Закарпатті розслідують виборчі правопорушення

Видача виборчого бюлетеня без паспорта чи видача бюлетеня для голосування особам, які не мали право голосувати, переписування протоколів дільничних виборчих комісій у приміщеннях ОВК, нехтування правилами ведення агітації тощо – порушення, які фіксували  у день позачергових виборів народних депутатів України 21 липня та упродовж виборчої кампанії, яка розпочалася наприкінці травня.

За інформацією Національної поліції у Закарпатській області, у період з 24 травня по 7 серпня 2019 року до відділів поліції Закарпатської області надійшло 296 повідомлень про порушення виборчого законодавства. Станом на 13 серпня 2019 року, із них відомості про 14 справ були внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань, було складено 36 адміністративних протоколів. Крім цього, інформацію про 27 справ у поліції передали до інших органів внутрішніх справ, 185 скарг були розглянуті поліцією згідно з Законом України «Про звернення громадян», 31 приєднали до інших матеріалів, стосовно 3 – не прийняли рішення.

Із 14 кримінальних проваджень 6 були відкриті за частиною 2 статті 160 Кримінального Кодексу України (підкуп виборця, учасника референдуму), 1 за частиною 2 статті 158 (надання неправдивих відомостей до органу ведення Державного реєстру виборців або фальсифікація виборчих документів, документів референдуму, підсумків голосування або відомостей Державного реєстру виборців), 3 за частинами 1-2 статті 158-1 (незаконне використання виборчого бюлетеня, бюлетеня для голосування на референдумі, голосування виборцем, учасником референдуму більше ніж один раз), 1 за частиною 2 статті 158-2 (незаконне знищення виборчої документації або документів референдуму), 1 за частиною 1 статті 185 (крадіжка), 1 – за частиною 1 статті 259 (завідомо неправдиве повідомлення про загрозу безпеці громадян, знищення чи пошкодження об'єктів власності), 1 за частиною 1 статті 345-1 (погроза або насильство щодо журналіста) Станом на 13 серпня 2019 року, 6 із цих кримінальних проваджень були закриті, у 8 провадженнях тривало розслідування.

Як повідомили у пресслужбі прокуратури у Закарпатській області, наразі стосовно виборчих правопорушень, які були вчинені у день виборів, 21 липня 2019 року, у судах слухаються 2 справи. Крім цього, триває досудове розслідування п’яти проваджень, які пов’язані з виборами, що відбулися цього року.

Наприклад, як повідомляють у прокуратурі Закарпатської області, до суду були скеровані обвинувальні акти стосовно чотирьох членів ДВК у селі Суха, що на Іршавщині. Їх звинувачують у незаконній видачі виборчих бюлетенів за осіб, які у день виборів перебували закордоном. За результатами проведеного слідства, прокуратура  затвердила та скерувала до суду обвинувальні акти. Членів ДВК підозрюють у порушенні частини 2 статті 158-1 КК України, тобто у наданні виборчих бюлетенів особам, які не мають право їх отримувати, вчинене членом виборчої комісії, за попередньою змовою групою осіб. Згідно з цією статтею, особу можуть засудити на 5-7 років позбавлення волі без права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від двох до трьох років. Наразі стосовно ці справи розглядуються у суді, наступні засідання мають відбутися у грудні цього року.

У судах обвинувальні акти стосовно членів ДВК

1 листопада 2019 року прокуратура скерувала до суду обвинувальні акти стосовно ще трьох членів дільничних виборчих комісій 69 округу (центр - Мукачево). Мова йде про членів трьох виборчих дільниць, дві з яких знаходились у селі Завидово та одна у селі Лалово, що на Мукачівщині. Їх також звинувачують у видачі бюлетенів на ім’я осіб, які у день проведення голосування знаходилися за межами України.

Крім цього, за погодження прокуратури Закарпатської області слідчі Нацполіції повідомили про підозру восьми членам ДВК у 69 одномандатному виборчому окрузі, що на Мукачівщині. Звинувачують їх знову ж у наданні виборчого бюлетеня особам, які не мали права їх отримувати, вчинене членом ДВК, за попередньою змовою групою осіб (ч.2 ст.158-1 КК України). Однак наразі за всіма згаданими справами рішень суду ще не було.

Відзначимо, скарги стосовно порушень по округу №69 (центр - Мукачево) подавали представники кандидата-мажоритарника від політичної сили «Слуга народу» по цьому округу Едгара Токаря. За словами адвоката Токаря Святослава Туза, розгляд цих справ у суді затримується.

«Перші обвинувальні акти стосовно членів дільничної комісії із села Суха пішли до суду ще 5 вересня, однак повноцінний розгляд справи ще й досі не розпочався. Ймовірно, наступне засідання має відбутися наприкінці грудня. Справа п’ятого члена цієї ж ДВК слухається окремо, адже обвинувальний акт йому висунули пізніше. Підготовче засідання у цій справі відбулося 31 жовтня, розглядатимуть її вже 8 листопада», - розповів Святослав Туз. 

За словами адвоката Святослава Туза, їхня команда подала до правоохоронців одну заяву стосовно зафіксованих порушень на кількох дільничних виборчих комісіях округу,  а коли з’являлися додаткові факти, додавали їх до справи шляхом клопотання. Тобто по всіх випадках, які були ними зафіксовані, було відкрите одне зведене кримінальне провадження. Пан Святослав також зазначив, що за його інформацією найближчим часом правоохоронці скерують до суду ще кілька обвинувальних актів стосовно членів дільничних комісій.

Громадський омбудсмен із виборчих прав Громадянської мережі ОПОРА у Закарпатській області Ярослав Гулан переконаний, що якщо ситуація із неправомірною видачею 200 бюлетенів справді була, члени дільничної комісії мають понести за це відповідальність, адже це не просто порушення, а спроба сфальсифікувати результат виборів.

«На Закарпатті справи, що уже дійшли до суду, стосуються видачі бюлетенів людям, яких насправді фізично не було у приміщенні ДВК! Де-факто, якщо така ситуація в окрузі №69 дійсно була, мова йде про фальсифікацію результатів виборів, і якщо це робили члени ДВК, вони мають понести за це покарання. Слідкуватимемо уважно, що представить суду сторона обвинувачення, тобто – прокурор, - розповідає представник ОПОРИ Ярослав Гулан. -Із президентських виборів на Закарпатті було лише одне кримінальне провадження, яке стосувалося, до речі, також видачі бюлетеню виборцеві, який не мав права його отримати. У цій справі є рішення суду, голову ДВК одного із сіл Тячівщини визнано винною і призначено умовний термін покарання. Але якщо у цьому випадку голова ДВК видала один бюлетень радше через те, що не знала закону, то у випадку із членами ДВК округу 69 мова йде про сплановані навмисні дії –  за повідомленнями від правоохоронців під час голосування 21 липня було сумнівно видано близько 200 бюлетенів.  Це дуже резонансна справа, ми за нею слідкуємо далі».

Ще один випадок порушення закону на виборчій дільниці трапився на Рахівщині. Місцевий мешканець намагався винести бюлетені для голосування за межі виборчої дільниці. Слідство встановило, що у кабінці для голосування він сховав отримані бюлетені у власний пакет, а для вкидання в урну, підготував аркуші паперу, аби інсценувати процес голосування. Члени дільничної комісії помітили, що виборець намагається вкинути у скриньку чисті аркуші, тому звернулися до правоохоронців. Дії чоловіка правоохоронні органи кваліфікували за частиною 1 статті 158-1 Кримінального Кодексу України - приховування виборчого бюлетеня для голосування. За інформацією прокуратури, ця справа наразі слухається у суді.

У липні до суду також звернувся офіційний спостерігач від Громадянської мережі ОПОРА, адже окружна виборча комісія №70 із центром у Сваляві не видала йому копію протоколу про підсумки голосування на цьому окрузі. Суд зобов’язав окружну виборчу комісію №70 видати спостерігачеві ОПОРИ копію протоколу про підсумки голосування, але голова ОВК відмовився виконувати рішення суду, після чого спостерігач звернувся до поліції із заявою. Наразі поліція відкрила кримінальне провадження у цій справі.

За переписування протоколів не відповідатиме ніхто

Відомо, що у день виборів спостерігачі ОПОРИ фіксували випадки так званого переписування протоколів членами різних ДВК у приміщеннях чотирьох окружних виборчих комісій: у Хусті, Ужгороді, Сваляві та Мукачеві. За виправляння даних у протоколах передбачена кримінальна відповідальність: згідно з частиною 3 статті 158 Кримінального кодексу, за складення чи підписання протоколу про підрахунок голосів виборців не на засіданні виборчої комісії може загрожувати позбавлення волі на строк від п’яти до семи років. Як розповів громадський омбудсмен із захисту виборчих прав Ярослав Гулан, про всі подібні випадки на ОВК, які фіксували представники ОПОРИ, вони повідомляли правоохоронців, однак жодне кримінальне провадження за цими скаргами відкрите не було.

«За моєю інформацією, жодного кримінального провадження не було порушено. Насправді питання переписування протоколів у приміщенні ОВК доволі об’ємна проблема, і наявністю однієї статті у Кримінальному кодексі її не вирішити», - додаєЯрослав Гулан.

Також омбудсмен зазначив, що за підсумками проведення парламентських виборів на Закарпатті проблемою є те, що до суду не доведені справи щодо можливого підкупу виборців, які обговорювалися напередодні дня голосування у ЗМІ. 

«Ми пам’ятаємо навіть про затримання певних людей в рамках справ про можливий підкуп. Але, повторюся, справ до суду не передано, на даному етапі я з’ясовую, чи тривають ще кримінальні провадження чи вони уже закриті. Якщо останнє, то це, безперечно, великий мінус», - кажеГулан.

Те, як довго триватиме розслідування відкритих проваджень та розгляд справ у суді – поки невідомо. На думкуЯрослава Гулана, будь-яке розслідування справи може тривати роками, адже на це впливає багато чинників: від опитування свідків і проведення експертиз до завантаження слідчих, які займають кількома справами одночасно.  Крім цього, навіть якщо справа вже надійшла до суду, її розгляд може тривати теж не один місяць.

«Термін розслідування справи у кілька місяців, насправді, є дуже швидким і це добре, що закарпатські правоохоронці взяли такий темп. У мене зараз більше викликає занепокоєння, що справи можуть надовго затягнутися вже у судах. Наприклад, 4 уже завершені досудові розслідування щодо незаконних дій членів ДВК села Суха правоохоронці ще у вересні передали до Іршавського районного суду. Але захисник підозрюваних не з’явився, і суд переніс підготовче засідання на кінець жовтня. А тепер чергові засідання у цих чотирьох судових справах призначено аж на кінець грудня. Якщо перерви між судовими засіданнями й далі будуть тривати 2 місяці, то вирок можемо чекати й весь наступний рік! Сподіваюся, що цього не буде», - розповідаєЯрослав Гулан.

Понад 2 місяці минуло від моменту проведення позачергових виборів народних депутатів України, народні обранці давно отримали свої повноваження та працюють у парламенті, а правоохоронці ще досі розслідують правопорушення, які були вчинені у день голосування, як довго ще триватиме цей процес і чи буде доведена вина підозрюваних – наразі невідомо.

Ольга Беца, для Zaholovok.com.ua

Матеріал підготовано у рамках проекту Ужгородського прес-клубу «Створення виборчої медіа-майстерні на Закарпатті -2019» за підтримки Української медійної програми (Інтерньюз).

 

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.