Новини

Вибори на Закарпатті: як спрацювали нові правила і що буде з другим туром?

Затяжні підрахунки голосів, десятки статей з цифрами, відсотками і прізвищами, переможні й не дуже пости кандидатів і партій перенаситили інформаційний простір і трохи втомили всіх, хто слідкував за виборчим процесом.  За три тижні після дня голосування тема виборів, незважаючи на постійне її підживлення новинами, таки потрохи стихає,  хоча фрази з політичних рекламних роликів і білбордів пам’ять виборців зітре не скоро. Але ще трохи – і будемо мати остаточні склади рад, ще кілька днів – і другий тур для Ужгорода, який, сподіваємось, поставить крапку у цьому політично-піарному протистоянні.


Zaholovok.com.ua з'ясовував, як спрацювала нова виборча система, чи буде більше жінок у раді, завядки «гендерній квоті»,скільки фіксується порушень і якою є підготовка до другу туру виборів.

Нові правила гри

Ще з самого початку підготовки до старту передвиборчої кампанії, нова виборча систем отримала шквал критики – як негативної, так і позитивної. Експерти називали і очевидні плюси – гендерна квота, можливість змінювати виборчу адресу, частково відкриті списки та  можливість проголосувати за конкретного кандидата  – і основні ризики, які часто з тими ж плюсами і були пов’язані: принципи розподілу мандатів, можливі зловживання зі змінами виборчої адреси, обмеження само висування, надмірна «партизація» і значне посилення впливу партій на кандидатів, які їх представляють. Окремим пунктом виділявся новий вигляд бюлетеня і побоювання, що виборці можуть заплутатися в ньому. Частково так і вийшло: на пошук партій і прізвищ у довжелезних бюлетенях з маленьким шрифтом йшло незвично багато часу, що спричинило черги на виборчих дільницях майже по всьому Закарпаттю.

Михало Шелемба

 

«Нова виборча система не зовсім виправдала мої сподівання, оскільки я  припускав, що вона не спрацює, що виборці заплутаються в нових правилах.  Проте, маємо непоганий результат: 29 депутатів обласної ради із 64 обрані завдяки якраз оцій виборчій системі,– вони набрали більше 25% виборчої квоти і почали рухати партійний список», – коментує політолог, к.п.н, доцент кафедри міжнародних студій та суспільних комунікацій УжНУ Михайло Шелемба.

За його словами, все не так погано, як очікувалося: «Як для першого разу фактичного застосування нової виборчої системи – непоганий результат,  що якраз ілюструється прикладом Закарпатської обласної ради –  майже 50% з обраних кандидатів стають депутатами завдяки новій виборчій системі. Треба звернути увагу на нарізку округів, бо в деяких округах для отримання одного мандата з округу потрібно було набирати близько 30% голосів. Такий, наприклад, на Закарпатті був Рахівський виборчий округ. Тому треба в майбутньому формувати округи пропорційно за кількістю населення», – зазначає політолог.  

«Як на мене, нова виборча система дала більше позитивний результат, ніж негативний. Десь кандидати набрали персональні бали, десь – принесли ці бали тільки в скарбничку партії. Але загалом система спрацювала непогано», – резюмує Михайло Шелемба.  

Гендерна квота

Однією з досить яскравих змін на місцевих виборах 2020, відповідно до нового виборчого законодавства, була гендерна квота: виборча комісія мала право не не зареєструвати партійні списки, якщо у них відсутня гендерна квота на рівні 40%, тобто у кожні п’ятірці мало бути мінімум двоє жінок.

Ольга Беца, комунікаційниця Громадянської мережі ОПОРА у Закарпатській області, відповідаючи на питання чи вплинули ці нові правила на кількість жінок у місцевих радах зазначає: «Складно сказати, як повпливала нова виборча система, можемо говорити лише про попередні результати, зокрема, це стосується Ужгородської міської та Закарпатської обласної рад.  Щодо Ужгородської міськради, у чинному складі із 36 депутатів є всього три жінки. За попередніми даними, на основі протоколів Ужгородської міської ТВК, обраними до складу ради є 9 жінок з 38 депутатських місць. Тобто, це – 23,6% від складу ради –  в три рази більше, ніж було до того. Ймовірно, це через те, що спрацювала гендерна квота, якої мусіли дотримувати усі партії, котрі брали участь у місцевих виборах 2020».

Ольга Беца

 

У Закарпатській обласній раді кількість жінок теж  збільшилась: «У чинному складі облради були всього 7 жінок, зараз, за даними протоколів Закарпатської ТВК, які ми проаналізували, до нового складу ради обраними є 16 жінок. Це – 25% від загальної кількості депутатів, доволі таки багато. Причому склад Закарпатської облради не змінився – 64 депутатські мандати», – каже Ольга Беца

«Варто зазначити, що персональний склад рад ще буде змінюватися, оскільки кандидати, особливо ті, які балотувалися та були обрані до рад іншого рівня (наприклад, Закарпатської обласної та Ужгородської міської, чи Ужгородської міської та районні) ще мають час на відкликання себе від участі в раді. У залежності від цього, партійні списки ще будуть просуватися.  Відповідно, остаточну кількість жінок у радах зможемо побачити пізніше», –  додає Ольга.

Другий тур в Ужгороді

Про те, що Ужгородського міського голову на виборах 2020 точно обиратимуть у два тури говорилося із самого початку передвиборчої кампанії. Тоді ж, за результатами різних соцопитувань, вихід у другий тур прогнозували Богдану Андріїву та Віктору Щадею. Ситуація могла бути не такою однозначною, оскільки, як виявилось в процесі підрахунку голосів, Сергій Ратушняк отримав неочікувано високі результати, що дарувало йому шанс на другий тур. Проте, офіційні результати виборів 25 жовтня засвідчили, що прогнози таки справдились.

Обидва кандидати на посаду міського голови Ужгорода продовжують вести агітацію, однак, менш активно, ніж в першому турі.

«Якщо відверто, не зважаючи на те, що було достатньо місця другого туру,  мені здається, що перші два тижні кандидати взагалі нічого не робили в плані агітації за себе. Зрозуміло, що чекали офіційного оголошення результатів голосування, проте, після цього також  майже нічого не було, навіть якоїсь прихованої агітації. Зараз маємо «чорнуху» в соцмержах – почався активний процес з обох сторін, але це виключно бруд, взаємні звинувачення, згадування історій, хто що робив останні 10 років», – зазначає політолог, к.п.н, доцент кафедри міжнародних студій та суспільних комунікацій УжНУ Михайло Шелемба.

«Як і в першому турі, немає конструктиву, немає чітких думок, як кандидати бачать розвиток міста. Вся «брудна білизна», яка є, просто витягається і використовується для взаємного чорного піару, ніякого конструктиву. В принципі, майже так само було і в першому турі, тому сподіватися на другий –  було б даремною справою», – додає він.  

Щодо підтримки кандидатів партіями і їх колегами-кандитами на посаду Ужгородського міського голови у першому турі Михайло Шелемба коментує: «Павло Чучка і парті я «Голос» очікувано підтримали Віктора Щадея, «Альтернатива» із їхнім кандидатом Петром Марком теж висловили підтримку Щадею. Олександр Білак – не прямо, а досить завуальовано підтримав Богдана Андріїва, закликавши ужгородців не голосувати за того, хто ховається під різними політичними брендами. «Батьківщина» теж,очевидно, підтримає Андріїва через родинні зв’язки, але не гучно. Щодо інших партій, які пройшли до міської ради, то ніхто не спішить робити публічних заяв, окрім «Рідного Закарпаття» і «Слуги народу», які ще в першому турі підтримували Віктора Щадея».

Про можливість проведення дебатів політолог зазначає: «До дебатів готуються, але досі точно невідомо, чи прийдуть обидва кандидати. За моєю інформацію, Андріїв погодився на участь у дебатах. Проте, навіть якщо прийдуть обидва кандидати, вважаю, на реальний конструктив нема сенсу розраховувати, бо на це ставку не робив ніхто, навіть на старті кампанії».

Ярослав Гулан

 

Щодо процесу агітації та стосовно порушень під час підготовки до другого туру виборів в Ужгороді, координатор спостереження за виборами Громадянської мережі ОПОРА у Закарпатській області Ярослав Гулан зазначає: «Ми спостерігаємо, що, традиційно, ведеться зовнішня кампанія – реклама на білбордах. Проте, крім офіційної агітації, фіксуємо багато чорного піару в соцмережах. Тут кампанія ведеться досить брудна, з неперевіреними фактами і недостовірними даними, що розповсюджуються».

«Якихось дуже значних порушень наразі ми не зафіксували, єдине що були певні відхилення від стандарту –  один з кандидатів виступав в на брифінгу голови Комітету Верховної Ради України з питань бюджету і незрозуміло чому. Під час брифінгу, деякі нардепи із Закарпаття, розповідаючи про потенційне виділення бюджетних грошей на проєкти для області, публічно закликали підтримати кандидата Віктора Щадея. Тут вбачаються можливі ознаки використання адмінресурсу. Щодо іншого кандидата, тут також спостерігаються ознаки порушення стандарту – поширення у соцмережах великої кількості  позитивних сюжетів про себе, зосереджених на ремонтах у місті», – зазначає Ярослав Гулан.

Аня Семенюк, Zaholovok.com.ua

Матеріал підготовано у рамках проєкту "Виборча медіамайстерня "Місцеві вибори на Закарпатті 2020" ГО "ЗОО Ужгородський прес-клуб"

 

 

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.