Новини

«Веселі старти», айфони і концерти: як кандидати та партії завойовують прихильність виборців

Цьогорічна передвиборча кампанія сповнена невизначеностей і цікавостей. Спочатку вся увага була прикута до надважливих законодавчих змін, а далі – почалася активна діяльність усіх і всього, що пов’язано із політичними силами, котрі мають на місцевих виборах особливий інтерес у перемозі. Білборди заполонили простір ще до офіційного старту передвиборчої кампанії, для прихильників соціальних мереж майже всі партії й кандидати, що вийшли «на старт», підготували просто небачену до цього кількість рекламних відео, в хід пішли й доволі старі й банальні методи просування персональних і партійних брендів – спецвипуски газет, рекламні флаєри, замовні статті. Проте, найбільш виразною рисою цьогорічних місцевих перегонів став креатив, чи, радше, «креатив» політичних осередків і окремих кандидатів в Ужгороді та в деяких інших містах рідного Закарпаття.

Претенденти на депутатські крісла та охочі стати керівниками громад активно організовували розважальні заходи. Цього року напрочуд популярними стали саме спортивні: чи то після більш жорсткого карантину усім хочеться на повітря і позмагатися, чи то просто змаганнями легше виправдати масовий захід із залученням громадськості, чи то штабам не вистачає винахідливості й цей ланцюжок передвиборчих змагань, перегонів, заїздів, запливів – просто повтори одних за іншими. У теперішніх виборчих перегонах беруть участь спортсмени, які й до того активно організовували подібні заходи. Однак, здається, міський голова Ужгорода силові змагання влаштував уперше. Принаймні, в чисто спортивному вигляді.

веселі старти

Крім «веселих стартів» політичні партії чи дотичні до них об’єднання й структури організовували розважальні концерти, признавалися в любові до міста і записували ролики-вітання Ужгороду, дехто навіть влаштував «день мікрорайону», а комусь захотілося підкреслити свою любов до ужгородців розіграшем одинадцятого айфону.

У Громадянській мережі ОПОРА нам пояснили: «Усілякі розіграші, розваги, надання послуг після того, як партія висуне своїх кандидатів (не з моменту реєстрації, а з моменту висування на конференції), такі дії можуть сприйматися як агітація. По-перше, це – дочасна агітація, а по-друге – агітація, яка супроводжується матеріальним стимулюванням виборців. Тут може бути ознака кримінального правопорушення»,  – зазначив у коментарі Ярослав Гулан, громадський омбудсмен із захисту виборчих прав Громадянської мережі ОПОРА у Закарпатській області.

«Щодо дочасної агітації – то це адміністративна стаття 212-10. ОПОРА фіксувала на Закарпатті такі прояви дочасної агітації у вигляді зовнішньої реклами, а також одна з партій провела ще концерт в одному з мікрорайонів міста. Про ці всі випадки ОПОРА повідомила поліцію і на організаторів чи виконавців такої дочасної агітації поліція мала би скласти адмінпротокол за ст.212-10 КУпАП», – додав він.

«Після того, як партія висуне своїх кандидатів і до моменту, поки не буде зареєстрована, вона мала би припинити агітацію, мав би настати період тиші. Якщо цього періоду немає – це ознаки адмінправопорушення», – підкреслив Ярослав Гулан.

Zaholovok.com.ua зробив підбірку розважальних заходів, які організовували чи до яких були дотичні політичні партії та кандидати в мери у період, коли агітація ще не мала би розпочинатись.  Проте, у цей період, коли партії та кандидати вже були оголошені чи представлені до участі у виборах, але не були офіційно зареєстрованими, ми бачили багато заходів з банерами політичних партій і партійною символікою. Бо завойовувати прихильність виборців хочеться усім.

Найбільше спортивних заходів у передвиборчий період організувала команда «Самопомочі», яку представляє багато спортсменів та прихильників активного відпочинку. Варто уточнити, що такі заходи організовувалися цією командою і раніше: спортивний клуб «Елерон» - вже неодноразово проводив у місті спортивні свята. Однак, зараз, в період перед виборами «Елерон» організував кілька спортивних змагань, на яких була партійна символіка «Самопомочі». Наприклад, Кубок України з мотокросу, що відбувся в Ужгороді 20 вересня, теж був «позначений» партійними банерами. А напередодні було влаштоване спортивне свято і вечірка під егідою «Самопомочі»: «…справжне свято молоді, спорту та активного життя для всіх мешканців Ужгорода, а також учасників і гостей змагань», – зазначалося в описі до відео, опублікованого на офіційній сторінці «Самопомочі» у соцмережі «Фейсбук».

Змагання своєю присутністю також підтримав діючий мер Ужгорода та вже зараз – кандидат на посаду міського голови Богдан Андріїв. «…Упевнений, з такими ентузіастами, як Василь Сентимрей, Михайло Попович, Ігор Шинкарюк, Віктор Стегура навіть Чемпіонат Європи з мотокросу, який вони мають амбіції провести в Ужгороді, обов'язково вдасться», – йшлося у повідомленні на офіційній сторінці Богдана Андріїва.  Варто зазначити, що у переліку ентузіастів мер згадав і майбутніх кандидатів у депутати, зокрема лідера «Самопомочі» в Ужгороді Ігоря Шинкарюка. Екс-заступник голови Закарпатською ОДА разом з командою клубу «Елерон» та з колегами за списком «Самопомочі» раніше також організували заплив на відкритій воді в Оріховиці, а також змагання «Карпатська миля». Партійної символіки на цих заходах не було.

«Власний» спортивний захід організував і міський голова Богдан Андріїв. 20 вересня в центрі Ужгорода, на набережній Незалежності відбувся «Power Fest», який рекламні флаєри називали «наймасштабнішою спортивною подією цієї осені». Це були силові змагання, які раніше проводилися представниками спортивного залу AlexPro. Зараз бренд теж був представлений на спортивному святі, але не «номером один»: змагання, що анонсувалися, відбулися «за підтримки Ужгородського міського голови Богдана Андріїва». Нагороди учасникам та учасницям були презентовані у пакетах з таким же лозунгом.

«Рідне Закарпаття», хоч і не настільки «спортивне» за списками кандидатів, все ж, старається не відставати від колег по виборчих перегонах. У Виноградові політична партія провела велозаїзд, «прикриваючись» дітьми і сімейними цінностями. Спортивний захід відбувся 13 вересня за участі досить великої кількості людей з використанням партійної символіки – футболок, банерів та прапорів. Свято присвятили Дню фізичної культури і спорту.

Розважав гостей співак Іван Пилипець, а народний депутат України, один із засновників партії «Рідне Закарпаття» Владіслав Поляк забезпечив головний приз у лотереї – велосипед. «Дякую народному депутату Владіславу Поляку за щоденну турботу про місто, про виборчий округ. Разом ми переможемо! – сказав зі сцени власник новенького велосипеду», – цитували «щасливчика» у піар-статтях після проведення заходу.  Цікаво, що дуже схожий за своєю концепцією захід минулоріч у Виноградові проводила і «Опозиційна платформа – за життя»: також спортивне свято – вело заїзд із розіграшем подарунків, в якому головний приз – велосипед.

Креативний «підрозділ» партії «Рідне Закарпаття», напевно, вирішив зробити розіграші цінних подарунків від щедрих нардепів – одною з основних фішок кампанії. Бо, наприклад, в Ужгороді на День міста на сторінці «Рідного Закарпаття» оголосили розіграш подарунку від народного депутата України, одного з лідерів партії «Рідне Закарпаття» Роберта Горвата. Тут вже йшлося не про велосипед, а про одинадцятий IPhone. За лайк і репост.

Утім, привітанням ужгородців у Фейсбуку і розіграшем цінного телефону партія не обмежилася: «Рідне Закарпаття» організувало цілу святкову програму до Дня міста: майстер-класи, музика, купа розваг для дітей, фотозона і навіть «вибухове» лазер-шоу. Все заради того, аби зізнатись у любові Ужгороду.

У Сваляві, до слова, «Рідне Закарпаття» діяло за схожим сценарієм: партія теж влаштувала святкування Дня міста з розвагами, фотозоною і «партійними» гостями.

У Хусті партія теж влаштувала свято. І знову – спортивне. Турнір «Найсильніша людина України» із зірками Василем Вірастюком і Сергієм Конюшком провели «за підтримки народного депутата, «одного із ідейних натхненників партії «Рідне Закарпаття»» Валерія Лунченка». Змагання відбулися 26 вересня, анонс також був розміщений на сторінці «Рідного Закарпаття» у Фейсбук.

Політична партія «Альтернатива» трохи відійшла від передвиборчих агітаційних «стандартів» і замість Дня міста, який святкували майже всі та й у кількох містах Закарпаття, влаштувала в Ужгороді День мікрорайону Дравці. Розважальний захід із концертом одного з музичних гуртів, із частуванням бограчем  і дискотекою, відвідали «декілька сотень», як пишуть на сторінці «Альтернативи», місцевих жителів.

«Команда Андрія Балоги» розважальних заходів не організовувала, натомість влаштувала акції в різних районах Закарпаття до Всесвітнього дня прибирання. Учасники команди в Ужгороді, Мукачеві, Берегові, Перечині, Міжгір’ї, Рахові прибрали природні локації від сміття та закликали поважати природу.

Зі спірних креативних моментів представників політичної партії «Команда Андрія Балоги» можна загадати проведення безкоштовного тестування на наявність антитіл до коронавірусу та проведення просвітницької кампанії  від ГО «Медичний правозахист» та лікаря-інфекціоніста Віктора Петрова, який є кандидатом у мери Ужгорода від цієї політичної сили.  Тести проводились початку вересня у різних районах міста, у передвиборчий період, коли вже з’явилась інформація про те, що Петров балотується, проте офіційної реєстрації кандидата ще не було. На місці проведення тестів був рекламний банер лікаря, без партійної символіки, але з лозунгом «Кращому Ужгороду бути».

«Слуга народу» на Закарпатті концертів не організовувала, проте, для представлення команди, що йде на місцеві вибори, до області прилетів сам Президент Володимир Зеленський. До того він був у Словаччині, де підписували договір, що допоможе ужгородському аеропорту, з’їздив на завод «Єврокар»,вручив нагороди представникам церков,  а потім «політична партія «Слуга Народу», за участі президента Володимира Зеленського під час його робочої поїздки на Закарпаття, презентувала свою команду в Закарпатській області», – йдеться у повідомленні  на офіційній сторінці закарпатського осередку «Слуги народу».

Коментуючи цей захід Ярослав Гулан, громадський омбудсмен із захисту виборчих прав Громадянської мережі ОПОРА у Закарпатській області, зазначав: «Станом на першу половину дня, 25 вересня, кандидати партії «Слуги народу» не були зареєстровані як такі ні в Ужгородській міській, ні в Закарпатській обласній виборчих комісіях. Та навіть якщо партія, яка висунула кандидатів, яких комісія ще не зареєструвала, то активність партії у контексті демонстрації символіки чи представлення кандидатів містить ознаки дочасної агітації, за що передбачена адмінвідповідальність». 

Підготувала Аня Семенюк, спеціально для Zaholovok.com.ua

Фото - із офіційних сторінок політичних партій у соцмережах

Матеріал підготовано у рамках проєкту "Виборча медіамайстерня "Місцеві вибори на Закарпатті 2020" ГО "ЗОО Ужгородський прес-клуб"

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.