Новини

В УжНУ за круглим столом обговоили реформу місцевої влади у Закарпатті

Круглий стіл відбувся 26 травня 2015 року на юридичному факультеті Ужгородського національного університету в рамках проведення науково-практичної конференції на тему: «Конституційна реформа: погляд із Закарпаття».

В обговоренні науково-практичних проблем теми «Децентралізація і формування спроможних територіальних громад: регіональний вимір системних реформ організації ефективної місцевої влади у Закарпатті» взяли участь відомі науковці-юристи, представники громадських організацій області і зокрема – учасники Громадської ради при Закарпатській облдержадміністрації, сільські і селищні голови, експерти Офісу реформ у Закарпатській області – учасники створеного у грудні 2014 року регіонального об’єднання Форум місцевого самоврядування і громадськості Закарпаття «Реформи задля гідного життя», до якого входять і експерти та науковці УжНУ.

Учасники Круглого столу у своїх доповідях, виступах і коментарях загалом відмічали таке:

• Децентралізація влади і системна реформа місцевого самоврядування та регіональної політики в Україні після свого старту 1 квітня 2014 р. через схвалення Урядом «Концепції реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні» не проводилась у заплановані цією Концепцією темпи практичного здійснення реформних змін, а ключові законодавчо-нормативні акти – ЗУ «Про добровільне об’єднання територіальних громад» (4070а) та ЗУ «Про засади державної регіональної політики» (4069а) та відповідні Постанови Уряду щодо механізмів реалізації цих законів – були прийняті Верховною Радою України та Кабінетом Міністрів України фактично аж через рік після схвалення Концепції: відповідно, у лютому і квітні 2015 року.

• Впродовж 2014 і 2015 рр. урядовими структурами не проводилась належна інформаційно-роз’яснювальна робота в суспільстві і в місцевих радах та громадах щодо виключної важливості, сутності і змісту пропонованих реформних змін, що спричинило появу свідомого і несвідомого опору тим реформам, від проведення яких залежить уже не лише практична реалізація законодавчо затвердженого Євроінтеграційного курсу, але й національна безпека країни.

• У травні 2015р. зі створенням в усіх областях України Офісів реформ, що здійснюється за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку та організаційної участі Мінрегіону і Асоціації міст України та Всеукраїнської асоціації сільських та селищних рад, до процесів формування спроможних територіальних громад нарешті були залучені обласні і районні державні адміністрації, міські, селищні і сільські ради та їх асоціації, районні і обласні ради, у т.ч. й у Закарпатті.

При цьому, головна увага була зосереджена на розробленні проекту «Перспективного плану формування спроможних територіальних громад у Закарпатській області», з вимогою безумовної відповідності ЗУ «Про добровільне об’єднання територіальних громад» та затвердженій Постановою КМУ від 8 квітня 2015р. №214 «Методиці формування спроможних територіальних громад».

• Нині, впродовж кількох тижнів травня зусиллями управлінь Закарпатської ОДА і створеної Робочої групи у співпраці з Офісом реформ у Закарпатській області та Об’єднанням – Форум місцевого самоврядування і громадськості Закарпаття «Реформи задля гідного життя», до якого входить і УжНУ, проект Перспективного плану формування спроможних територіальних громад у Закарпатській області розроблено і подано на обговорення і схвалення постійних комісій, президії та сесій Закарпатської обласної ради.

Враховуючи вищенаведене, учасники Круглого столу рекомендують:

1. Депутатам Закарпатскої обласної ради – обговорити і затвердити поданий проект Перспективного плану формування спроможних територіальних громад у Закарпатській області як такий, що відповідає чинним законодавчо-нормативним актам і створює платформу для реформних процесів в регіоні.

2. Органам державної, регіональної виконавчої влади, обласній, районним і міським, селищним та сільським радам зосередити увагу на дотриманні всіх норм чинних законодавчо-нормативних актів щодо процесів добровільчого об’єднання у спроможні територіальні громади і зокрема – затвердженої Урядом «Методики формування спроможних територіальних громад», яка є ключовим і визначальним фактором успіху реформ територіальної організації влади в Україні, що відповідає Європейській Хартії місцевого самоврядування.

3. Рекомендації Круглого столу направити: Закарпатській облдержадміністрації, Закарпатській обласній раді (в особі постійних комісій ради та президій ради) та засобам масової інформації Закарпаття, а також – Робочій групі і Офісу реформ у Закарпатській області.

Схвалено одноголосно 47 учасниками Круглого столу «Децентралізація і формування спроможних територіальних громад: регіональний вимір системних реформ організації ефективної місцевої влади у Закарпатті» в рамках науково-практичної конференції «Конституційна реформа: погляд із Закарпаття», у тому числі, представниками:

- Ужгородського національного університету (5 факультетів);
- Закарпатського Центру соціально-економічних і гуманітарних досліджень НАН України;
- Закарпатського регіонального відділення Асоціації міст України;
- Закарпатського регіонального відділення Асоціації сільських та селищних рад;
- Асоціація розвитку і реформ міст, селищ і сіл «Закарпаття – XXI століття»;
- Громадської ради при Закарпатській облдержадміністрації;
- Закарпатської обласної організації Національної спілки краєзнавців України;
- Представники Офісу реформ у Закарпатській області;
- Представників мас-медіа Закарпаття;
- та ін.

Офіс реформ у Закарпатській області

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.