Ужгород отримав четвертий оргáн – це механічний інструмент нідерландського майстра Jan de Olde, який має 5 регістрів, 272 труби. Він був збудований у 1971 році за індивідуальним замовленням і до 2023 року служив в кількох голландських приходах, зокрема в найстаршому університетському місті Ляйден. Після ліквідації приходської церкви інструмент перебував у занедбаному стані і потребував реставрації. Завдяки ініціативі родини Панових, які придбали унікальний оргáн та забезпечили реставраційні роботи, музичний інструмент опинився на Закарпатті.

За словами ініціатора, професора Алена Панова, після проходження усіх передбачених законодавством процедур, інструмент доставили в розібраному і несправному виді. Уже на місці вдалося його реставрувати – сьогодні він перебуває у повністю справному стані. Всі роботи були виконані місцевими спеціалістами, серед яких основна роль належала Шандору Шрайнеру. Оргáн нідерландського виробництва є єдиним на Закарпатті.
Милуватися його звуками можна буде незабаром у Королівській Каплиці, що на вулиці Капітульній, в історичному центрі міста. Завдяки реалізації цієї ініціативи Ужгород збагатився не лише унікальним інструментом, але й вагомою атракцію – в Європі не так багато міст, що одночасно мають 4 діючі органи на своїй території.

Завдячуючи багатому історичному минулому Закарпаття, перебування у західно-європейському ментальному середовищі тривалістю понад тисячу років, край збагатився 64 оргáнами. Переважна більшість родом з угорського /австро-угорського періоду і знаходиться у католицьких та реформатських церквах, де супроводжують богослужіння. Ужгород є містом з багатою органною традицією; на його теренах донедавна функціонувало 3 екземпляри – в римсько-католицькому та реформатському храмах, а також у обласній філармонії, де знаходиться єдиний світський інструмент.
Оргáн вважають королем музичних інструментів. Багатство його звучання, сила та неймовірна поліфонія вражає навіть байдужих до музики людей. Така властивість досягається специфічними тембрами – регістрами – набір яких є індивідуальним для кожного інструменту. Він належить до категорії клавішних духових, а за габаритами перебільшує решту своїх колег.
Історія їх створення і використання сягає сивої давнини. Однак, частішого розповсюдження вони набули починаючи з 7 століття, коли були введені для супроводження богослужінь за латинським обрядом. Протягом Середньовіччя і Нового часу культура їх побудови і використання значно розвинулась. Багато відомих класичних творів були написані композиторами саме для органного виконання. З часом, окрім духовних функцій, вони також почали виконувати світські. Оскільки кожний екземпляр був унікальним і створювався за індивідуальним проектом, їх наявність в містах, окремих сакральних і світських будівлях, була синонімом високої культури, розвиненості і заможності.
Вл. інф.