Новини

В Ужгороді розробили карту безбар’єрності та планують запровадити доступне таксі

Представники організації "Мрія в дії"

Представники громадської організації «Мрія в дії» розробили карту доступності Ужгорода, яка налічує понад 50 локацій, які є безбар’єрними. Надалі карта міста розширятиметься, крім того, планується розробити таку ж мапу для всієї Закарпатської області, а в Ужгороді – запровадити доступне таксі. 


Про це йшлося під час пресконференції  представників громадської організації «Мрія в дії». Як зазначила голова організації Леся Носенко, карту доступності міста розробили у рамках адвокаційної кампанії  «Крок до Мрії», яка також була націлена на покращення рівня інформованості людей з інвалідністю, представників  органів місцевого самоврядування та населення міста Ужгород про важливість доступності інфраструктурних об’єктів охорони здоров’я, освіти, фізичного розвитку, соціального, економічного та культурного напрямків в місті. 

Леся Носенко
Леся Носенко

«Хочемо привернути увагу до людей з інвалідністю і пам’ятати одне дуже просте правило: ми всі – люди. Ми об’єднали фахівців і прагнемо одного – щоб Закарпаття і Ужгород, зокрема, були безбар’єрними. Щоб місто було комфортне для всіх людей і особливо – для людей з інвалідністю. Для нас важливо, щоб у нас всіх змінювалася лексика і такі терміни, як «каліки, інваліди» зникли, щоб всі знали, що є люди з інвалідністю і ніяких «особливих потреб» чи ще інших термінів», – наголосила Леся Носенко. 

Організація «Мрія в дії» підписала меморандум про співпрацю з Ужгородом і вже провели кілька заходів спільно з мерією – зокрема, круглий стіл, де вирішили, що для міста найважливіше у сфері доступності. Також активісти звернулися до міської ради з проблемою щодо того, що в Ужгороді досі немає громадської інклюзивної вбиральні. «Сподіваємося, що скоро вона з’явиться», – каже Леся Носенко.  

Разом із молоддю із «Урбан-руху» організація «Мрія в дії» провела моніторинг доступності Ужгорода.

«Ми розробили карту доступності міста, куди підібрали найбільш доступні локації – 50 об’єктів міста. Карта є на нашому сайті, а також є на офіційному сайті міста Ужгорода», – уточнила Леся Носенко.

«Проводимо також акцію «Кава у темряві».  Що це таке? Ми б хотіли підкреслити, що про людей з інвалідністю треба кожен день пам’ятати, не тільки 3 грудня. І щоб кожен трохи відчув, як це, коли людина не бачить, або має порушення зору. Ми пригощаємо всіх кавою, але вимкнемо на 10 хвилин світло для того, щоби можна було попити кави у темряві та занурити себе у таку атмосферу», – пояснила Леся Носенко.

"Кава у темряві"
"Кава у темряві"

Надія Дьолог, керівниця напрямку безбар’єрності ГО «Мрія в дії», срібна призерка Параолімпійських ігор у Парижі 2024, зазначила: «Ужгород – це місто, де я проживаю, місто, яке я дуже люблю, і весь свій вільний від тренувань час присвячую тому, щоби порушувати такі питання як безбар’єрність, інклюзивність, доносити до людей, наскільки це важливо. На мою думку, про це треба постійно говорити, тоді через певний час будуть і певні результати. Ми всі сподіваємося на краще майбутнє і всі разом будуємо це суспільство і відповідальні за те, які зміни принесемо у життя». 

Надія Дьолог
Надія Дьолог

Також Надія Дьолог додала: «Аналізуючи роботу, яка була пророблена мною спільно  з владою, починаючи із 2012 року і дотепер, можу сказати, що місто стало комфортнішим і багато об’єктів стали доступнішими. Можливості навчання, тренування, пошуків роботи зараз стали більш реальними, ніж цк було навіть кілька років тому. Дякую за те, що мене чують і йдуть назустріч. Разом робляться зміни. І місто, і область стають більш комфортними для проживання людей з інвалідністю». 

«Коли я переїхала до Ужгорода у 2012 році, то навіть з навичками користування кріслом колісним, які я мала, я не могла від автовокзалу доїхати до обласної лікарні. Зараз ми бачимо зміни – є чудова набережна з хорошими пандусами і пониженнями. Коли навчалася в УжНУ, у нас не було облаштованих автобусів, зараз вони є. Багато можна говорити про точкові зміни. Нас чують, розуміють потреби і в межах своєї сили реагують на ті чи інші болючі питання і стараються їх вирішувати. Хочеться, щоб це реагування було кращим, щоб не треба було влаштовувати спеціальних акцій для кожної новобудови, де не дотрималися будівельних норм. Щоб це контролювали і реагували», – наголосила Надя Дьолог.  

Андрій Демчук, паралімпійський чемпіон, тренер парафехтування, підкреслив, що для відповідного реагування і змін, у першу чергу, потрібен запит: «Радий, що працю з людьми, які хочуть змінювати місто. Розумію, що без запиту від людей з інвалідністю, не буде і якоїсь пропозиції. Але я також і розумію, що потрібно запитувати у влади, що вона може робити. Розуміємо, в який час живемо і які перші пункти в розподілі коштів. Разом з міськрадою нещодавно була розмова, нас почули, зрозуміли, що ведеться величезна робота і також зрозуміли, що влада має бути дотична до цієї роботи». 

Андрій Демчук
Андрій Демчук

«Ми не хочемо фіктивних результатів, ми хочемо реальних результатів. Це можуть бути об’єкти доступності, люди, які отримали реальну допомогу чи з працевлаштуванням, чи з отримання знань. Також ми відкриті до пропозицій, бо вважаємо, що запит з низів має бути обов’язково. Люди з інвалідністю, які живуть не у великому місті, а, наприклад, у селі, не лише повинні старатися потрапити у спорт чи іншу галузь діяльності, але й можуть самі організовуватись, об’єднуватись і вимагати щось на місцевому рівні, щоб покращувати ситуацію з безбар’єрністю. Якщо є запит – на нього можна реагувати», – вважає Андрій Демчук. 

Щодо майбутньої роботи, то у наступному році ГО «Мрія в дії», окрім розширення карти доступності на всю Закарпатську область, має намір запровадити в Ужгороді доступне таксі та створити інклюзивний хаб. 

Представники організації

 

«У нас є амбітна мрія – вводити у суспільство таке поняття, як «інклюзія – стиль життя». Щоб не було розподілу, щоб у нас зникала некоректна лексика. Також ми працюємо над створенням інклюзивного хабу для того, щоби ми могли давати нові навички та знання не тільки для людей з інвалідністю, а для кожного. Продовжимо моніторинг і просвітництво. Запроваджуємо напрямок олімпійських уроків в навчальних закладах для мотивації. Бо колись Надії сказали: «Фехтування – це не для тебе, забудь». А тепер вона Паралімпійська призерка. Треба, щоб молоді люди знали, якщо говорять «забудь», то дій. Дій – і досягнеш результатів», – переконана керінвиця організації «Мрія в дії» Леся Носенко. 

Переглянути карту можна за покликаннямЇї також розмістили на сайті Ужгородської міськради у розділі «ужгородцям».

"Кава у темряві"

Фото Валерії Рубаянк

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.