Новини

В Ужгороді презентували онлайн-музей "Пораймос на Закарпатті"

В Ужгородському прес-клубі відбулася презентація онлайн-музею "Пораймос на Закарпатті.", в якому представлені експозиції однієї з найтрагічніших сторінок історії ромів -- геноциду під час Другої світової війни (відео, документи, інтерв’ю нащадків та інші).


  «Створення нашого віртуального музею https://porajmos.com.ua/ зумовлено кількома факторами. Найголовніший з них – осмислення одного із найтрагічніших досвідів людства ХХ століття – геноциду ромів. Крім того, важливо майбутнім поколінням пам’ятати про трагічні сторінки історії, аби такі прояви нелюдського поводження ніколи не повторилися, - каже Марія Менджул, представниця ГО "КАПЛ "Вестед". - У нашому віртуальному музеї є 5 відеогідів за темами: становище ромів в Закарпатській області між двома світовими війнами, життя ромської громади напередодні трагедії – Пораймосу, Пораймос на Закарпатті під час Другої світової війни, пам'ять та визнання Пораймосу на Закарпатті, Пораймос та ромські музиканти. У музеї також розміщено 15 інтерв’ю-розповідей очевидців Пораймосу та їх нащадків в Закарпатті («Рефлексії минулого»). Тут можна прослухати і аудіо гіди про життя ромів та ознайомитися з документами з фондів Закарпатського обласного архіву, фотографії та історичні праці про генодцид ромів.

Марія Менджул

  «Ознайомлення з відеоекспозиціями, відеоінтерв’ю очевидців та їхніх нащадків, документами та аудіогідами дозволить дізнатися про історію, культуру та становище ромів до Другої світової війни, утиски та обмеження прав ромів, які мали всі ознаки геноциду, - додала Марія Менджул. 

   Віртуальний музей був розроблений за підтримки Фонду «Пам’ять, відповідальність і майбутнє». Як і навчально-методичний посібник «Геноцид ромів Закарпаття: намагаємось зрозуміти», що його презентувала Євгенія Навроцька, ромологиня та історикиня. 

Євгенія Навроцька

На обкладинці посібника розміщене фото: жінка проводить опис ромів. «Ми ніколи не думали, що ця фотографія ляже в основу нашої книжки. Але робота цієї жінки (детальні дані кожного) лягла в основу знищення ромів, - каже Євгенія Навроцька.  – У книжці розповідається, як поступово все йшло до трагічних подій.  Цей підручник готувався для вчителів шкіл, адже зараз є мало доступної літератури про історію ромів на Закарпаття». У виданні, яке можна переглянути онлайн в електронному форматі, висвітлені і часи Голодомору, коли роми могли допомагати іншим завдяки кочовому способу життя.  «Ми також подали надзвичайно багато матеріалів міжвоєнного періоду. Наприклад, для того щоб жебракувати, треба було отримати дозвіл. Є інформація про те, як створювалися гетто, як католицька церква у Сваляві була збудована завдяки ромам», - зауважила дослідниця. – Ми також подаємо літературні твори про ромів, один з них- твір Ліни Костенко «Циганська муза». 

   8 квітня відзначатиметься Міжнародний день ромів. Олександр Лях, заступник директора департаменту стратегічних комунікацій, національностей та релігій Закарпатської ОВА зазначив, що такі видання та проекти як віртуальний музей про історію ромів є дуже символічними. «Планується ряд заходів до Міжнародного дня ромів, зокрема, відкриття виставки художника Тіберія Йонаша, урочистості за участі громадських активістів, волонтерів ромської громади. – повідомив Олександр Лях. – Закарпатські роми -- повноцінні учасники суспільного учасники суспільного життя області, вони розвивають  наш край, допомагають ЗСУ, захищають нас в лавах ЗСУ і є важливою частиною громади». 

Олександр Лях

Фото засідання


 

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.