Новини

В Ужгороді оцифрували одну з найстаріших церков України – Горянську Ротонду

Горянську Ротонду — одну з найстаріших церков України відтепер можна відвідати віртуально. Здійснили проект цифровізації сакральної споруди Іван та Леонід Ілько. Результати праці представили днями в Ужгороді, екскурсія Горянською Ротондою доступна сайті https://rotunda.digital


За словами розробників, цифровізація стала ключовою частиною проєкту, покликаного усунути обмеження фізичного доступу та створити новий досвід взаємодії з культурною спадщиною. Команда розробила унікальне рішення, яке дозволяє досліджувати фрески та архітектурні елементи у високій роздільній здатності з незвичних ракурсів. Це відкриває можливість побачити деталі, недоступні при звичайному огляді.

Презентація цифрового проєкту

“Суспільство цифровізується, і це впливає на засоби та призму сприйняття інформації. Ми сподіваємося, що наш проєкт стане кроком на шляху цифрової трансформації у сфері взаємодії з культурною та історичною спадщиною”, – зазначають розробники.

Втілити проєкт Івану та Леоніду Ілько вдалося завдяки підтримці Українського культурного фонду (УКФ). Брати відзначають, що це стало прикладом продуктивної взаємодії науки, технологій і держави.

Протягом декількох років команда тестувала різні методи сканування й удосконалювала підходи до відтворення об’єкта. Зрештою було створено авторське рішення, що дозволило представити об’ємні фрески у площині 2D без втрати їхньої глибини та художньої цінності.

“Ми використовували кілька різних способів комбінації лазерного сканування та фотограмметрії. Однак, це також вимагали багато часу на обробку отриманих даних. Щоб створити точну модель фресок, ми використовували спеціальні програми та алгоритми, які, проте, часто не були адаптовані для таких складних завдань. Довелося розробляти багато нових технологічних рішень, які раніше не застосовувалися в такому контексті”, — пояснює Іван Ілько.

Презентація цифрового проєкту

Проєкт став важливим інструментом не лише для збереження фресок, але й для їх популяризації серед ширшої аудиторії. Важливо, що всі матеріали представлені у вільному доступі, що є нетиповою практикою для таких проєктів.

“Ми збираємося продовжувати роботу над цим проєктом. Зокрема, хочемо додати більше матеріалів, розширити сайт і залучити міжнародну спільноту до обговорення та дослідження. Ротонда має величезний потенціал стати не лише національним, а й міжнародним культурним об’єктом”, – підкреслив Леонід Ілько.

Горянська ротонда, також відома як Церква Покрови Пресвятої Богородиці, є визначною пам'яткою архітектури не тільки для України, а й для всього регіону Центрально-Східної Європи. Найстарішими є зображення святого Юрія-Змієборця, які датуються XIII або початком XIV століття. Роботи, які містять елементи проторенесансу, відносяться до другої половини XIV століття, а найбільш цінні фрески з готичними рисами були завершені вже в XV столітті.

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.