Новини

В Ужгороді відомого композитора зліпили з пластиліну

Услід за гастролями угорського національного філармонічного оркестру в Ужгороді оселиться міні-скульптура композитора Бартока. 
Як вже повідомляв  Zaholovok.com.ua , національний філармонічний оркестр Угорщини у понеділок, 7 травня, дасть єдиний концерт в Ужгороді. Гастролі пройдуть у рамках закордонного турне оркестру а до України оркестр приїздить на запрошення Генерального консульства Угорщини в Ужгороді. Музиканти відвідають з концертом усього три міста -- Кошіце (6 травня), Ужгород (7 травня) та Львів (10 травня) і в кожному місті гратимуть єдиний концерт з трьох частин.  Подаємо подробиці цього турне.


Концерт буде особливий, адже музиканти гратимуть два оперні твори, які просто не  входять в амплуа окрестру і тому ще жодного разу не гралися. Як повідомили Заголовку керівник Будапештського національного філармонічного орекстру Гейза Ковач та диригент Золтан Кочіш (на центральному фото), публіка почує твори угорських композиторів Бейли Бартока («Concerto»), Золтана Кодаї («Танці з Галанти») та спеціально для українського слухача оркестр гратиме «Карпатський концерт» лауреата Національної премії України імені Тараса Шевченка, народного артиста України Мирослава Скорика. Цим твором музиканти розпочнуть концерт. Варто сказати, що „Карпатський концерт” Скорика музиканти репетирували всього двічі, аби лише „зігратися”. До того часу кожен уже вивчив досконало свою партію і після пари репетицій на концерті зможе видати „живий”, свіжий твір, уникнувши механічності та заучування.  

Особливістю концертів оркестру є те, що в кожній країні вони виконують твори рідних публіці композиторів. У Кошіце поряд із музикою Бартока та Кодаї оркестр гратиме твір словацького композитора Яна Ціккера.

120 років тому Барток виступав у виноградівській школі


До речі, твори для концертів колектив філармонічного оркестру вибирає дуже ретельно. Бейла Барток, композитор та піаніст, найбільш відомий як фольклорист, який, проводячи безмежну кількість часу серед простих людей, зібрав грандіозну колекцію угорської народної музики. Саме завдяки цій колекції нині угорські пісні і мелодії танців є доступними для нас. Єднання народу в музиці та завдяки музиці є, мабуть, головним мотивом гастролів Національного філармонічного оркестру Угорщини, який має добросусідські відносини з Віднем, Загребом, Бухарестом. Своєю музикою оркестр стирає кордони, показуючи, що серед простих людей міжнаціональних конфліктів немає, і угорці, де б вони не жили, залишаються в серці своєї батьківщини. 
Окрім того, для закарпатського слухача Бейла Барток є далеко не чужим, адже його дитинство пройшло саме тут, на Виноградівщині. 1 травня цього року минуло 120 років з часу, як талановитий 11-річний Барток вперше виступив на концерті в нинішній угорській школі м.Виноградова. Саме там музиканти побачили у хлопцеві неабиякий музичний талант і порадили батькам везти його навчатися до Будапешту. 


Міні-композитор поки що у пластиліні

Бажаючи увічнити славу угорського композитора, піаніста, диригента та фольклориста і розповісти про дотичність нашого краю до долі Бейли Бартока скульптор Михайло Колодко взявся створити міні-скульптуру композитора-фольклориста. Михайло уже представив ескіз міні-статуї угорського композитора. Поки що готова тільки пластилінова версія скульптури: маленький, але цілком серйозний Бейла Барток сидить, тримаючи у руках фонограф Едісона, завдяки якому він свого часу зміг записати безліч угорських народних пісень.


Диригент оркестру, піаніст, музикант зі світовим ім’ям Золтан Кочіш, має закарпатське коріння – його рідні живуть у Берегові, хоча відвідати їх маестро вже давно не має часу. Будучи мега-зіркою у світі симфонічної музики, Золтан Кочіш дуже велику частину своїх творчих зусиль спрямовує на благодійність – він є почесним членом Міжнародної служби порятунку дітей. Кожного свого дня народження, 30 травня, диригент організовує концерт, на який квитки завжди дуже дорогі. Гроші з продажу квитків музикант спрямовує на потреби Служби.

На гастролі вантажівкою та трьома автобусами


Турне, яке власне зініціював директор оркестру Гейза Ковач, обійдеться оркестру в 71 млн форинтів. Цього року уряд Угорщини надав фінансування багатьом оркестрам Угорщини і серед ним також і Національному філармонічному. Однак, як каже пан Ковач, держфінансування займає 70% витрат музикантів, решту ж 30% оркестр повинен заробити самотужки. На гастролі музиканти вирушили трьома автобусами та вантажівкою: близько 100 чоловік (музиканти та техперсонал) везуть ще й інструменти та техніку і цілком припускають виникнення ускланень на митниці. 
Побачити і почути зірку симфонічної музики світового рівня можна буде 7 травня о 19.00 у Закарпатському обласному музично-драматичному театрі.
Ну, а бронзовий Бейла Барток, якого, ймовірно, відливатимуть в Угорщині, і дата встановлення його поки не відома, всядеться з часом на перилах набережної. Щоправда для того, аби статуя славетного композитора та фольклориста багато років нагадувала ужгородцям про славну історію краю, слід відреставрувати та закріпити перила, на які заплановано встановити міні-скульптуру.


Як каже автор фігурки, скульптор Михайло Колодко, якщо вдасться відреставрувати перила біля лінгвістичної гімназії в Ужгороді - то Барток оселиться на них. Якщо ж ні - йому шукатимуть інше вдале місце.

 Олександр Попович, фото автора

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.