Новини

В Ужгороді відкрили перший приватний сквер з пам'ятником Марії Терезії. ФОТО

5 січня в Ужгороді відбулася безпрецедентна подія – відкриття першого в Україні приватного скверу.

Йдеться про сквер, заснований і, таким чином, подарований місту родиною Панових. Сучасний сквер витриманий у найкращих європейських традиціях: витончений пам’ятник Марії Терезії (архітектор – Богдан Томашевський), Пантеон Замкової гори з барельєфами видатних осіб, які залишили вагомий слід в історії Ужгорода (дизайнери – Іван та Анна Іваниш, художники – Анатолій та Наталія Тесовські), натуральна бруківка, ковані орнаменти, квіти у акуратних клумбах, лавички. І головне – можливість панорамно оглянути одну з найкращих архітектурних споруд міста - Кафедральний собор, що на вул. Капітульній. Усе це зробило подію непересічною.

Відповідно до краси і символізму скверу відбувся і церемоніал освячення пам’ятника Марії Терезії, що встав однією з найурочистіших та вишуканих подій у передріздвяний час в Ужгороді. Таїнство здійснили священики кількох християнських конфесій, традиційних для Ужгорода. Супровід церковного хору та велич дзвонів Кафедрального собору налаштовували присутніх на позитивні емоції і віру в майбутнє.

У торжестві взяли участь Міністр закордонних справ України Павло Клімкін, фундатор й ініціатор створення скверу Ален Панов, священнослужителі, творча команда, яка працювала над реалізацією проекту та багато ужгородців.

Павло Клімкін наголосив, що спорудження пам’ятника Марії Терезії – це символ нашої спільної з Європейським Союзом історії. Подія, за словами Міністра, демонструє проєвропейськість Ужгорода і України, спільні історичні і життєві цінності.

«Я дійсно хотів почати цей рік по справжньому, по-європейськи, і цей початок не в Парижі, не в Берліні, він насправді саме тут - в Ужгороді, - сказав Павло Клімкін. - Сьогоднішня подія більше, ніж символ. Саме тут в Ужгороді, Закарпатті, в географічному центрі Європи ми сьогодні відкриваємо пам’ятник Марії Терезії. Для мене це непересічна подія, яка уособлює і втілює європейські цінності. І серед них головне – це свобода. Саме тому я завжди згадую ще зі своїх років історії той неодмінний факт, коли греко-католицька церква фактично за допомогою Марії Терезії отримала цю свободу, автономію. Тому сьогодні європейський день і європейський початок цього року. Я впевнений, що цього року ми обв’язково прийдем до виконання угоди про Асоціацію між Україною та ЄС, ми зможемо зробити ключові кроки на шляху до безвізового режиму і ще багато речей, які приведуть нас ж того, що кордонів в єдиній Європі не буде».

Розповідаючи про створення скверу, А. Панов зауважив:

«На початку ідея спорудження скверу мала дещо інший вигляд. Проект передбачав спільну участь приватників, влади та релігійних організацій. Також він передбачав більше вільного простору – за рахунок міських і церковних земель. Мусимо констатувати, що сьогодні ми не змогли досягти успіху в цьому питанні. Тому вирішили реалізувати проект виключно як приватний. Це трохи засмучує, оскільки є свідченням того, що громада ще не готова до такого рівня співпраці задля творення добра. Разом з тим на відміну від місцевої влади відчули підтримку влади державної – патронат проекту з боку Міністра закордонних справ Павла Клімкіна та конструктивна допомога закарпатської міліції на чолі з Сергієм Шараничем у охороні скверу – гарний приклад для наслідування. Так само відчули безпрецедентну підтримку з боку суміжників та виконавців окремих робіт – багато з них відмовлялись від гонорарів або застосовували суттєві цінові знижки, коли дізнавались про ідею, у втіленні якої їх запросили взяти участь».

Сквер продемонстрував, що в Україні швидкими темпами формується громадянське суспільство. Без допомоги влади, без адміністративного ресурсу, Родина Панових об’єднала людей на добру справу. Ініціатива була реалізована.

Практично всі завдання, які ставив перед собою проект, реалізовано:

  • вперше в Україні відкрито пам’ятник імператриці Марії Терезії та Пантеон Замкової гори
  • постав сквер як символ спільної української та європейської історії, місце відпочинку ужгородців та гостей міста і туристів
  • з’явився простір, зручний для можливості огляду та панорамного фото Кафедрального собору 
  • започатковано приклад для наслідування меценатам та заможним людям, закликом творити добро.
Більше світлин дивіться у розділі «Фоторепортаж»
Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.