
У четвер, 7 серпня, о 16.00 в Закарпатському музеї народної архітектури і побуту відкриється ювілейна виставка Яна Пашка. Саме в цей день художнику виповниться 80 років!
Творча біографія художника-шістдесятника розпочалася зі вступу до профтехучилища в Хусті у далеких 1940-х. В його родині ніхто не малював. Закінчивши семирічку в Берегові, у 15 років Ян Пашко вирішив опанувати професію майстра-червонодеревника, а в 24 роки став студентом Ужгородського училища прикладного мистецтва.
Поміж однокурсників Ян Михайлович був найстаршим, тож деколи «виховував» своїх товаришів, серед яких відомі у нашому краї митці – Іван Маснюк, Петро Фелдеші, Ласло Гайду та інші. З особливою теплотою художник згадує уроки Федора Манайла. Серед рис, які прищепив маестро молодому художнику, — особливе відчуття та потяг до вивчення етнографії Карпатського краю, що згодом втілилося у ґрунтовному дослідженні у період закінчення тоді ще Ленінградської академії мистецтв, де Пашко вивчав мистецтвознавство.
Дипломна робота молодого дослідника — багатющий фактичний матеріал, який Ян Михайлович збирав, мандруючи селами Хустщини впродовж кількох років. На сьогодні це одне з найгрунтовніших досліджень, де зафіксовано та проаналізовано вишивку, різьбу та кераміку Мараморощини.
Бажання повернутися до рідного краю переважили спокуси залишитися в мегаполісах. Вже сформованим митцем Ян Пашко повертається до Хуста, активно працює та виставляє роботи практично на кожній обласній виставці. Відразу стає художником Художфонду, де поруч працювали Юрій та Наталя Герци, Ласло Гайду тощо. Серед проектів, якими пишається дотепер, — герб та знак на в’їзді до Хуста, хрест на Красному Полі та проект краєзнавчого музею у місті.
Однією з найцікавіших сторінок творчості Яна Пашка стало відображення етнокультури Закарпаття. Відновлення втрачених зв’язків професійних художників із народною творчістю – особлива риса творчості шістдесятників, до яких сміливо можна віднести і хустянина. У його творах із серій «Народні умільці» та «Етнографія мого краю» залишилися зафіксованими й переосмислені традиційні ремесла, інтер’єри й обряди закарпатських українців.
Сьогодні напередодні поважного ювілею 79-річний художник продовжує активно працювати. Серед тем, що найбільше його хвилюють, – міфологія, символізм та світ природи. На запитання про кількість власних творів Ян Михайлович відповідає з гідною впевненістю, вражаючи точністю "паспортних" відомостей про картини та їхні долі, адже вже понад 50 років веде зошит, в якому зафіксовані всі його живописні твори, акварелі, батики та літографії!
Оксана Гаврош, спеціально для Zaholovok.com.ua