Новини

В Ужгороді обговорили роль Закарпаття у стратегії ЄС для Дунайського регіону

В Ужгороді у конференц-залі готелю «Дружба» 8 вересня відбулись громадські слухання у форматі експертного обговорення на тему «Стратегія ЄС для Дунайського регіону та її реалізація в Україні».

Захід організували і провели учасники Проекту ЄС «Посилення ролі громадянського суспільства у сприянні Уряду в процесі реалізації Стратегії ЄС для Дунайського регіону»: Агентство місцевого розвитку «Європоліс» (м. Ужгород, голова правління Лукша О.В.) – партнер Проекту та Центр регіональних досліджень (м. Одеса, виконавчий директор Студенніков І.В.) – головний виконавець Проекту, у т.ч. за підтримки Проекту «Danube River Show», що фінансується урядом землі Баден-Вюртемберг (Німеччина) спільно із Фондом Баден-Вюртемберг.

В громадських слуханнях взяли участь українські та зарубіжні експерти і практики, представники регіональної і місцевої влади та неурядових (громадських) організацій і медіа Закарпаття  - всього близько 50 людей.

Важливою особливістю заходу стало те, що ключову інформаційну роль в ньому забезпечила участь повноважного представника пріоритетного напрямку 10 Дунайської стратегії ЄС «Інституційні можливості та співробітництво» з Магістрату міста Відня (Австрія) Йорга Мітля та президента Дунайського форуму громадянського суспільства, Директора Фонду посилення європейських регіонів «Foster Europe» Штефана Аугусто Лютгенау, а також – експерта з макрорегіонального європейського стратегічного планування Габора Шнайдера. Завдяки їхнім доповідям та участі у дискусіях закарпатські і одеські учасники громадських слухань з перших рук довідались про останні події і процеси, які відбуваються в рамках Дунайської стратегії ЄС, у тому числі, про потенційні можливості фінансування проектів в рамках реалізації завдань Дунайської стратегії ЄС.

З української сторони з короткими доповідями в рамках пленарного засідання на тему «Комплексне бачення реалізації Дунайської стратегії ЄС в Україні» виступили: Ігор Студенніков (м. Одеса) та представники Закарпаття – Олег Лукша, Андрій Варцаба, Михайло Токар, Іван Ревтій, Сергій Устич, Євгеній Лукша, Наталія Носа, Олександр Бокотей та Василь Матій.

В обговореннях та дискусіях взяли участь практично всі учасники громадських слухань, які висловили низку рекомендацій і побажань щодо участі неурядових організацій України і зокрема Закарпаття в реалізації завдань Дунайської стратегії ЄС.

На завершення учасники громадських слухань прийняли резолюцію в якій відобразили головні і визначальні чинники і фактори комплексного бачення реалізації Дунайської стратегії ЄС в Україні з позицій представників громадянського суспільства.

В результаті учасники Громадських слухань констатували наступне.

Стратегія ЄС для Дунайського регіону, до якої залучена і Україна, потенційно є важливим інструментом розвитку 4-х областей, які географічно входять до української частини Дунайського регіону (Одеська, Закарпатська, Чернівецька та Івано-Франківська області).

Закарпатська область України та її сектор громадянського суспільства потенційно мали б відігравати особливу роль у забезпечені реалізації завдань Дунайської стратегії, зокрема як єдиний регіон, у якому кордон України розташований на збігу з кордонами Угорщини, Словаччини і Румунії (країни Дунайського регіону), а також – Польщі.

Учасники громадських слухань у м. Ужгороді висловлюють такі рекомендації і пропозиції від представників громадянського суспільства Закарпаття:

1. Органам центральної та регіональних влад і органам місцевого самоврядування та їх асоціаціям в українській частині Дунайського регіону, неурядовим і громадським організаціям слід сконцентрувати і об’єднати свої зусилля на якнайшвидше проведення справжніх системних реформ в Україні, спрямованих на успішне здійснення євроінтеграційного курсу країни, у т.ч. із ефективним використанням інструментарію Стратегії ЄС для Дунайського регіону.

2. Неурядовим і громадським організаціям Закарпаття – запропонувати активніше долучитись до інституційного розширення і зміцнення Української мережі Дунайського форуму громадянського суспільства, а також – до активної партнерської співпраці з неурядовими і громадськими організаціями інших країн Дунайського регіону та участі у заходах Дунайської стратегії. Завдяки цьому створити потужний національний механізм інституційної, експертної, проектної участі України у реалізації завдань Дунайської стратегії.

3. Вийти з консолідованими пропозиціями від Української мережі Дунайського форуму громадянського суспільства до урядових та європейських структур, а також – до інших країн Дунайського регіону щодо здійснення постійної координації ресурсного та інформаційного забезпечення Стратегії ЄС для Дунайського регіону з іншими європейськими та мегарегіональними стратегіями і програмами (Східного Партнерства, ENPI, Карпатський простір, Карпатська стратегія та ін.).

4. Запропонувати керівництву Дунайського форуму громадянського суспільства спільно з Українською мережею ДФГС уже у 2014 р. сформувати окрему, постійно-діючу Програму інформаційно-комунікаційної підтримки громадських організацій в Україні в розрізі активізації їх участі як у реалізації завдань Дунайської стратегії, так і в передачі європейського досвіду успішних системних реформ та євроінтеграційних процесів.

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.