Новини

В Ужгороді близько 150 ромських дітей стали першокласниками

Близько півтори сотні маленьких ромів Ужгорода вперше пішли до школи цього року.

Приблизно половина з них стали учнями місцевих ромських шкіл №13 та№14. Громадські активісти говорять про позитивну тенденцію: щороку все більше ромських батьків розуміють, як важливо дати своїй дитині освіту, - пише http://legalspace.org/

У День знань перший дзвоник пролунав і в Ужгородських загальноосвітніх школах № 13 та № 14. Тут навчаються найбільше ромських дітей. У школі № 13 – 310 учнів отримують освіту до 9 класу. Школа №14 віднедавна приймає 133 дітей з 1 по 6 класи: раніше тут давали лише початкову освіту. Ця найстаріша в Європі школа наступного року відзначить 95-річний ювілей. Історично склалося так, що 100% її учнів – роми. Загалом же в обидвох закладах навчальний рік 2015-16 розпочали 66 малих ромів.

-      Це – майже половина всієї кількості ромів-першачків Ужгорода, - говоритьМирослав Горват, консультант Ужгородського Центру правової інформації та консультацій, керівник громадської організації «Об’єднання ромів Ужгорода», представники якої завітали на урочисті лінійки до обох шкіл. – У 13-й школі до першого класу сьогодні пішло 35 учнів. У 14-й – 31. Дуже приємно, що дедалі більше дітей відвідують школу, сумлінніше ставляться до уроків, а батьки все більше розуміють важливість забезпечення умов для навчання своїх дітей.

Мирослав Горват тішиться позитивною тенденцією збільшення учнів-рома. Впевнений: це є результатом поступових змін в свідомості батьків.

-      Дорослі роми на собі відчувають, наскільки важливо сьогодні бути освіченим. Ті, хто самі не вміють читати-писати (а таких, на жаль, дуже багато), розуміють, як важко жити без знань. Приміром, вони не можуть оформити документи, пільги, а в нинішніх складній для країни ситуації багатьом сім’ям це вкрай необхідно. Батьки не хочуть такої долі своїм дітям – тому все частіше віддають своїх малюків до школи, - пояснює громадський активіст.

Він називає ще одну важливу закономірність: з кожним роком все більше ромських дітей не лише йдуть вчитися, але «утримуються» в школі й закінчують 9 і навіть 11 класів. Раніше це взагалі було рідким явищем – дай Боже було втримати малого рома до кінця початкової школи. Тепер же щороку Ужгород має 10-15 випускників-рома.

Але до суцільного позитиву з освітою в ромській громаді ще надто далеко, констатує Мирослав Горват:

-      З батьками слід набагато більше працювати: роз’яснювати важливість освіти, проводити навчання, семінари, зустрічатися прямо на місцях, у таборах. Робота ця має бути більш масштабною і постійною. Щоб якомога більше ромів сповна зрозуміли, що освіта – це дуже важливий інструмент, який допоможе змінити життя на краще. Якщо сьогодні наші діти отримають освіту, то завтра – й роботу…

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.