Сьогодні в Угорщині зростає відсоток тих, хто вважає, що ЄС не повинен підтримувати Україну фінансово – це 50% в 2024 році. І ця тенденція зростає. Збільшується кількість тих, хто б відмовив у гуманітарній допомозі – 25%. Про це на форумі Re:Open Zakarpattia під час панельної дискусії повідомила Чілла Фединець, старша наукова співробітниця Інституту досліджень меншин Центру соціальних наук (Угорщина).
«В Угорщині та Словаччині виникає питання – чи постачати зброю Україні? Так, давати зброю на комерційній основі. Чому ця авдиторія, яка думає, що не треба допомагати Україні - звідки вона взялась?, - каже науковиця. - Найбільше тих, хто відмовляється допомагати Україні – з правлячої партії. Вони звертаються до 2 млн людей, які за неї голосують. Ці люди отримують інформацію через державне ТБ та радіо, де є місце пропаганді. Великий бар'єр у тому, що українську мову зовсім не знають, а читають тільки угорську пресу, радіо і ТБ. Тому люди не думають про сусідню країну і людей, а просто йдуть за правлячої партією».
Щодо реваншистських настроїв, за словами Чілли Фединець, то це крайні маргінальні думки. «Ми в цьому не є особливі. В офіційній політиці Угорщини спостерігаємо те, що вона мислить категоріями національної держави, а думає категоріями культурної нації», - зауважила Чілла Фединець.
За словами експертки, довгі десятиліття єдиною інституцією, яка користувалася довірою людей, була Угорська академія наук. «Уряд відлучив 6 років тому цю дослідницьку мережу і майже щороку міняє назву цієї мережі. Ніхто не може зрозуміти, що це таке. Уряд створює систему проурядових інституцій», - додала вона.
Re:Open Zakarpattia ініційований та проводиться ГО «Інститут Центральноєвропейської Стратегії» у партнерстві з представниками громадянського суспільства, органами державної влади та місцевого самоврядування, бізнесом та міжнародними партнерами.