Сміттєзвалище у селі Барвінок біля Ужгорода працює 27 років та вже суттєво переповнене. Про те, що полігон заповнений на 99,9%, Ужгородська міська рада повідомляла ще у 2021 році. Альтернативи цьому сміттєзвалищу досі не знайшли. З початку 2025 року полігон у Барвінку горів уже 29 разів. . Разом з тим, на поточний ремонт сміттєзвалища комунальне підприємство віддало понад 8,5 млн грн. Минулого року за такі ж роботи заплатили 7,1 млн грн. В обох випадках виконавцем робіт є підприємство «Коватехбуд», що належить 58-річному депутату Холмоківської сільради Віктору Копачу, який представляє КМКС (Партія угорців України) і фігурує в кримінальній справі щодо незаконного видобутку й продажу гравію на річці Тиса на кордоні. Крім того, Холмоківська сільрада вимагає у його фірми відшкодування збитків у 1,7 млн грн.
Сміттєвий полігон у Барвінку працює вже понад 27 років та вже переповнений сміттям. Туди вивозиться сміття з Ужгорода та навколишніх сіл. Про те, що сміттєзвалище заповнене на 99,9%, Ужгородська міська рада повідомляла ще у 2021 році. Коштом бюджету Ужгорода (понад 15 млн грн) проводилася рекультивація полігону твердих побутових відходів. Влітку 2024 року тут виникла масштабна пожежа. У березні 2025 року прокуратура повідомляла про незаконне збільшення меж полігону, за що керівнику комунального підприємства, одному з депутатів Ужгородської міської ради оголосили про підозру в службовій недбалості. Збитки тоді оцінили у півмільйона гривень, а фігуранту справи може загрожувати до п’яти років ув’язнення.
Наразі на сміттєзвалищі біля Ужгорода постійно виникають пожежі. Як у коментарі zaholovok.com.ua повідомили у пресслужбі ДСНС Закарпаття, з початку 2026 року на сміттєвому полігоні у Барвінку зафіксовано майже тридцять пожеж. Якщо точно – 29. Активно горіти сміттєзвалище почало навесні – у квітні цього року. У деяких випадках пожежу на сміттєзвалищі біля Ужгорода гасили по кілька днів.
Разом з тим, на ремонт цього полігону віддали 8,5 млн грн: 9 липня 2026 року Комунальне автотранспортне підприємство-072801 Ужгородської міської ради в особі в.о. директора Василя Грамотника підписало договір на поточний ремонт сміттєзвалища у Барвінку на понад 8,5 млн грн.
Виконавець робіт – компанія "Коватехбуд", директором і власником якої є Віктор Копач, депутат Холмоківської сільської ради від КМКС. Згідно з цим договором, роботи мають проводитися до 31 грудня 2026 року.
Навесні минулого року це ж підприємство вигравало тендер на ремонт сміттєзвалища у Барвінку на понад 7,1 млн грн. За даними, опублікованими у системі Prozorro, йшлося про поточний ремонт полігону твердих побутових відходів у Барвінку. 19 травня 2025 року договір між КП «Комунальне автотранспортне підприємство-072801» Ужгородської міської ради та «Коватехбуд» підписали директор комунального підприємства Олександр Борисенко та керівник і власник «Коватехбуд» Віктор Копач.
У технічних вимогах, зокрема, вказувалося, що мають проводитись розробка ґрунту екскаваторами в траншеях та котлованах, розрівнювання відвалів бульдозерами, ущільнення ґрунту, перевезення твердих побутових відходів, буріння свердловин та інше. Також було передбачене придбання необхідних будматеріалів та поліетиленових труб. У схожому договорі за 2026 рік роботи не так деталізовані.
За даними аналітичної системи YouControl, ТОВ «Коватехбуд» зареєстроване у 2006 році у селі Холмок Ужгородського району. Власник – Віктор Іванович Копач, який є депутатом Холмоківської сільської ради від КМКС-Партії угорців України.
У 2026 році компанія депутата Віктора Копача отримала державних закупівель вже на 19,7 млн грн. Серед них – реконструкція каналу Старий Батар між мостами сіл Чепа – Неветленфолу та сіл Пийтерфолво – Батар Берегівського району (сума договору складає понад 11,1 млн грн – кошти гранту ЄС), решту складає вищезгаданий ремонт полігону у Барвінку на 8,5 млн грн.
У 2025 році підприємство «Коватехбуд» отримало державних закупівель на суму понад 43,6 млн грн (включаючи договір на роботи на полігоні в Барвінку), а у 2024 компанія виграла державних тендерів на понад 62,3 млн грн. Серед них велика кількість ремонтів доріг в Ужгородському районі, обкошування узбіч та утримання доріг у Холмоку, оренда вантажівок для ужгородського «Водоканалу», будівництво системи водопостачання у Барвінку, а також два тендери на аналогічні роботи на сміттєвому полігоні на загальну суму понад 2,8 млн грн. У 2023 році фірма депутата отримала державних тендерів на суму понад 60,5 млн грн, більшість із них – ремонти доріг у селах Ужгородського району.
Як зазначається у судовому реєстрі, відділ житлово-комунального господарства та благоустрою Холмківської сільської ради, депутатом якої є Віктор Копач, судиться із його ТОВ «Коватехбуд» та вимагає у підприємства відшкодування збитків у 1,7 млн грн. Підготовче судове засідання призначене на четвер, 27 серпня.
Крім того, у Печерському районному суді міста Києва ще із травня 2025 року розглядається кримінальна справа, у якій фігурує ТОВ «Коватехбуд» і сам Віктор Копач. Депутата звинувачують в організації схеми незаконного видобутку гравію з річки Тиса та його продаж на території Закарпаття. З матеріалів справи відомо, що Віктор Копач за домовленістю із прикордонниками організували щоденний незаконний пропуск його працівників і техніки лінію інженерно-технічних споруд прикордонників, де вже безпосередньо на кордоні на березі Тиси незаконно видобували та вивозили піщано-гравійну суміш. У цій же справі також фігурує син депутата Копача. Наразі, як вказується у реєстрі судових рішень, ще восени минулого року справа направлена до апеляційного суду.
Редакція zaholovok.com.ua звернувся із запитом до Ужгородської міської ради щодо переліку робіт, які планується проводити на сміттєвому полігоні у Барвінку на 8,5 млн грн.
*Перша світлина – фото пресслужби Ужгородської міської ради, сміттєвий полігон у Барвінку, 2021 рік