На вулиці ХХІ століття, але це не заважає жителям одного з районів міста в навколишніх лісах залишати пакетами зі сміттям, будівельні відходи та фекалії.
Каналізаційні відходи та інший бруд стікає струмочком у напрямку Словаччини. Тому централізована каналізація, яка буде все збирати та відкачувати в напрямку вулиці Собранецької конче необхідна. Це болюче питання чіпає 16 вулиць та більше 200 будинків.
Каналізація на Червениці викликала чималий резонанс на черговому засіданні виконкому 8 липня. Мешканці цього району міста вже з 10 років оббивають пороги міськради, намагаючись хоч якось вирішити це питання.
Мер Ужгорода Віктор Погорєлов згадує, як колись міська рада вже скидувалася з місцевим кооперативом на це питання. Зараз же роблять все за гроші міста.
Так, півтора місяці тому підрядна організація вже отримала аванс у розмірі 280 тисяч і закупила на них потрібні матеріали. Однак, не змогла розпочати роботи через бюрократичні перепони. Адже вони передбачають розриття вулиці... Як запевнив заступник заступник голови ОСББ «Червениця» Ігор Оленчин, котрий навідався на засідання виконкому, йдеться про лісову вулицю, безлюдне місце, яке нікому не заважає. Роботи, втім, очікуються складні. Адже йдеться про 2100 метрів каналізації і складну її структуру. Окремо потрібне і будівництво каналізаційно-насосної станції. Підрядна організація запевнила, що справиться з роботами за 3 місяці, що готова працювати поетапно.
Врешті після деяких суперечок виконком Ужгородської міськради таки вирішив на 20 днів під будівництво фундаменту насосної станції. Спершу хотіли дати лише 5, але підрядник таки переконав посадовців, що котлован глибиною 6 метрів -то не жарти... Якщо мешканці будуть сприймати це нормально, то роботи будуть поетапно продовжувати далі.
Втім, проблеми таки є.
“Червениця, з одного боку траси і старе село з іншого — це все було одне село Галагов. Там живуть уже десятки, може, і сотні років мешканці міста. З часів Словаччини залишилося 5-6 будинків. Інші новобудови, а це більше 200 будинків, складають велику громаду. Вони об’єдналися у кооператив і самостійно проводили мережі, електрику, а зараз стало так, що вже протягом десь 10-ти років ці люди, не маючи можливості зливати каналізацію кудись, поставили питання руба. Оскільки це серйозний район, дві виборчі дільниці, давайте побудуємо каналізацію і насосну станцію. Бо там є гора і відходи дійсно треба через гору перекачувати. Ми намагалися зробити це давно, але не виходило. Цього року ж з'явилися кошти. Проект був готовий, а земля виділена, у правовому полі все зроблено. Але виявилося, що ці 5-6 сімей, яі там живуть вже давно, у стареньких цих хатах, почали говорити: ми тут не хочемо, ми хочемо через ліс. А це лісове господарство і дозволи треба брати через міністерство лісового господарства, через Київ, через Кабмін затверджувати. Ця процедура, може, не вийде ніколи, як з тим кладовищем. Тому було прийнято рішення по Лісній проводити ці мережі. Але ті люди проти. Вони бояться, що ці мережі колись, можливо, десь труби розійдуться..А те, що вони самі у канаву зливають ці каналізаційні стоки, які йдуть за 300 метрів туди до кордону, до траси, і залили майже всю низину цю біля об'їзної, це їх не цікавить”.
Санепідемстанція, яка могла б хоч частково активізувати питання, на думку, Віктора Погорєлова, повинна самостійно зайнятися цим питанням, а не з подачами міськради. Бо ж фекалії стікають і у місцевий лісок, загиджуючи ще і його.
Заступник голови ОСББ «Червениця» Ігор Оленчин розповідає: «Це питання почали піднімати, якщо мені не зраджує пам’ять, ще в 2004 році. Ми звернулись до міської ради. Відбувалися зустрічі жителів з представниками влади та міським головою, а також сприяли депутати міської ради з нашого району. В результаті домовились на паритетних засадах, що мешканці проведуть за власні кошти мережі по мікрорайону , а міська влада побудує перекачувальну станцію. Ну а далі вже йшла робота з паперами. Складалася проектно-кошторисна документація…».
Зараз містяни змушені в своєму дворі викопувати вигрібні ями. З одного боку така альтернатива не відповідає санітарним нормам, а з іншого людям немає куди подітись. До того ж потрібно орендувати асенізаторську машину.
Каналізація обійдеться місту згідно кошторису 1 млн 300 тисяч гривень. До того ж приблизно стільки ж жителі міста змушені були заплатити зі своїх гаманців. Варто зазначити, що проведення інших комунікацій, таких як газ, вода та електроенергія, раніш теж доводилося оплачувати власними силами. Але не дивлячись на це після закінчення каналізації кооператив має плани асфальтувати ґрунтові дороги та знову звертатись до міської ради з проханням створити новий напрямок маршрутного таксі до центру Червениці.
І насамкінець про сумне. Мешканцям Доманинець, а також вулиці Урожайної у мікрорайоні Дравці, де проблеми подібні, Віктор Погорєлов порадив наслідувати європейський досвід та заводити септики.
Денисюк Ярина
Наталія Куськова,
студентка відділення журналістики УжНУ