
Понад півроку правозахисники Ужгородського Центру правової інформації та консультацій вирішували непросту справу багатодітної родини ромів з Ужгородського району.
У результаті мати п’ятьох дітей отримала паспорт громадянки України, свідоцтва про народження на всіх дітей, а також оформила соціальну допомогу на синів та дочок, - пише Праввий простір.
Непросту історію ромської родини - Сергія*, Жанни* та їхніх п’ятьох дітей віком від двох до 16-ти років - співробітники Ужгородського ЦПІКу дізналися ще у грудні 2014-го. Під час перебування сім‘ї у Львові, у батьків забрали двох найменших дітей. Забрали представники місцевих соціальних служб. І зробили це, певно, небезпідставно: підібрали малих (при цьому найменшому було лише близько двох років), коли ті самі, без дорослих, бродили вулицями Львова. Коли ж батько Сергій захотів забрати дітей з тимчасового притулку, муніципальна влада йому відмовила. Справа в тому, що Сергій з Жанною офіційно шлюб не реєстрували, мало того: у жінки не було паспорта, а у дітей – свідоцтв про народження. У Сергія паспорт був, але це не допомогло довести, що двоє молодших дітей – його рідні, а троє старших – прийомні.
У розпачі ромська сім’я повернулася до Ужгорода, звернулася до місцевої мерії, а там в свою чергу порадили йти до громадських правозахисних організацій.
- Дізнавшись проблеми цієї родини, ми фактично взяли її на поруки, - згадує консультант Ужгородського ЦПІКу, товариства «Об’єднання ромів Ужгорода»Мирослав Горват. – Надали до відповідних служб Львова характеристики на чоловіка та дружину від імені нашої організації, довідку про те, що вони, дійсно, мешкають в Ужгородському районі, і що наразі ми допомагаємо цим людям отримати необхідні документи. Дітей подружжю повернули. Але, зважаючи на обставини справи, оформити папери слід було доволі швидко…
До травня 2015-го, завдяки спільним зусиллям, паспорт Жанна отримала. Важливо, що чоловік і дружина активно долучилося до процесу. Згодом, за активної допомоги Мирослава Горвата та ще одного співробітника Ужгородського ЦПІКУ Петра Габрина, жінка оформила і свідоцтва про народження на п’ятьох дітей.
Мирослав Горват (праворуч) та Петро Габрин вели правовий супровід процесу оформлення документів. Фото: Facebook Мирослава Горвата
Прискорило справу й те, що Жанна мала посвідчення інваліда ІІ групи.
- Це стало важливою «зачіпкою», завдяки якій ми змогли пришвидшити оформлення, - каже правозахисник. – Адже для більшості ромів процес отримання документів, що засвідчують особу – непростий. За допомогою звертаються доволі багато людей, і все частіше: лише за останній рік ми допомогли отримати паспорти близько 100 ромам. Але ж є такі складні випадки, коли допомогти дуже важко. Уявіть: доросла людина не має жодних документів, тобто її юридично не існує! І таких прикладів в Ужгородському районі маємо також близько сотні.
Родині Сергія і Жанни пощастило. Завдяки тривалому і непростому процесу надання безоплатної правової допомоги, родина тепер не лише має документи, а й з червня почала отримувати соціальну допомогу на дітей. Малі нагодовані, значно краще одягнуті, подружжя навіть спромоглося зробити невеликий ремонт у своєму домі. Окрім правозахисників, їх підтримали й місцеві добродії з релігійної громади.
- Далі все залежатиме від самих батьків, - зазначає Мирослав Горват. – У них є всі підстави для того, щоб налагодити життя: працювати, дати дітям освіту. Ми допомогли, дали поштовх, але тепер саме їм вирішувати, яким буде майбутнє у них та їхніх дітей.
Принаймні, на дієву безоплатну правову допомогу та підтримку може розраховувати кожен представник великої ромської громади.
*Імена змінено з етичних міркувань.