Український інститут книги презентував дослідження впливу повномасштабного вторгнення на читання українців. Виявилося, що наші співвітчизники значно більше почали читати під час війни у порівнянні з попередніми роками.
За інформацією інституту, дослідження проводили у серпня-вересні 2023 року і в ньому взяли участь понад 2000 респондентів, які територіально представляли всю Україну, крім тимчасово окупованих.
«Українці почали читати більше. Це суттєво більше, і на це варто зважати тепер, будуючи подальшу державну політику у сфері промоції читання, підтримки читання і підтримки книговидання», - зазначила директорка Українського Інституту книги, Олександра Коваль. Так, за даними дослідження частка тих, хто використовує щоденне читання як одну з форм дозвілля у 2023 році зросла до 17%, для порівняння – у 2020 році вона становила лише 8%.
Досліджували також, як, крім читання, проводять дозвілля українці.
Найчастіше друковані книги купували представники вікової групи від 30 до 39 років. Серед жанрів найчастіше респонденти зазначали, що читають сучасні романи, фантастику та книжки з психології та саморозвитку.
Попри те, що для дітей читання як дозвілля значно поступається іграм і спілкуванню з друзями, частка української малечі, яка читає книжки, зросла в усіх сегментах – щоденних, тижневих і щомісячних читачів. Важливим показником дитячого читання є зменшення частки дітей, які ніколи не читають на дозвіллі: з 18% до 15%. Хлопчики читають менше за дівчат: хлопчики частіше від дівчат кажуть, що не читають ніколи, а дівчата частіше за хлопчиків читають щодня.
Так, за результатами дослідження 39 % респондентів читають заради задоволення, їм на противагу 28 %, що змушують себе читати. Цікаво, що ще 2020 році таких, кого змушують, було менше на 10%. А кількість, які читають задля задоволення лишилася незмінною.
64% опитаних також відповіли, що в їхньому селі нема книгарень. 13% жителів міст з населенням до 100 тисяч зауважили, що їм не вистачає книгарень. У містах з наcеленням понад 500 тис. цей показник становить всього лише 4%.