Новини

Українські вузи беруть участь у міжнародному співробітництві, а студенти отримують досвід у Європі

Студенти Горлівського інституту іноземних мов та ННППІ «Українська інженерно-педагогічна академія» беруть участь у міжнародних проектах, конференціях, програмах обміну між вузами по Україні. Що дає така академічна мобільність для молоді, і які можливості відкриває молодіжний компонент програми Європейського союзу «Еразмус+» читайте і дивіться в матеріалі.

Невикористані можливості та науково-практичні конференції  Української інженерно-педагогічної академії

«Академічна мобільність - це можливість для студентів навчатися відразу в декількох навчальних закладах на кількох спеціальностях, або в одному навчальному закладі на декількох спеціальностях. Це також можливість проходити стажування в інших навчальних закладах. Між багатьма навчальними закладами існують двосторонні і тристоронні договори, які дозволяють відправляти на стажування, на практику своїх студентів, викладачів. Ми намагаємося працювати в усіх напрямках, по базам практик у нас є підприємства по всій Україні і за кордоном, куди ми можемо відправляти своїх студентів, те ж саме по стажування в Рівне, Житомир, Бердянськ, за кордоном це - Польща, Словаччина, Туреччина, Азербайджан. До нас приїжджали студенти з Азербайджану, Ізраїлю, Узбекистану», - розказуєкерівник ННППІ «Українська інженерно-педагогічна академія» Валерій Коломієць.

Коломієць каже, що відділ міжнародних зв'язків УІПА, що знаходиться в Харкові, постійно інформує структурний підрозділ в Бахмутіпро програми міжнародної співпраці. Є пропозиції по навчанню, участі в науково-практичних конференціях, семінарах, інтернет-конференціях, вебінарах. Зараз формується група на стажування у Польщу від Української інженерно-педагогічної академії, туди планують включити студентів з Бахмута. Але при великій кількості пропозицій, які приходять на скриньку інституту кожного дня,за рік виїжджає один-два студенти. За словами керівника, студенти, поки що, не дуже активно зголошуються їхати.

Більша активність спостерігається саме під час науково-практичних конференцій, що проходять на базі УІПА. В цьому році відбулося три міжнародні конференції- одна для студентів, одна для викладачів, одна інтернет-конференція.

Горлівський інститут в Бахмуті поновлює зв’язки з міжнародними вузами-партнерами

Директор переміщеного вузу - Горлівського інституту іноземних мов Євгенія Бєліцька каже, що традиція міжнародної співпраці така ж давня, як сам вуз, а в наступному році інязу виповниться 90 років. До початку військового конфлікту в Горлівському інституті іноземних мов було 43 міжнародних партнери - це вузи з ближнього та далекого зарубіжжя, з якими підтримувався постійний зв’язок.Зараз залишилось 18 університетів-партнерів. Але на думку директора відносини перетворилися з кількісних на якісні:

«Ми намагаємося інтенсифікувати технічну сторону нашої взаємодії. Це спільні публікації збірників наукових статей, спільне проведення конференцій, в яких беруть участь і студенти і викладачі. Викладачі інязу на постійних засадах стажуються в Краківській академії ім. АнджеяФрічаМанджевського, з якою в нас давні зв’язки, до речі, студенти з Краківської академії неодноразово приїжджали до нас. Зараз наші відносини здебільшого сконцентровані на науці. Такі форми співробітництва в нас існують з вузами Білорусії, Словаччини, Словенії. Наш давній партнер у Франції - інститут Франсуа Рабле дозволяє на належному рівні підтримувати в інституті романську філологію».

Є в Горлівськомуінязі дружні міжнародні зв'язки, що не оформлені договорами, але мають перспективу. За словами директора, співпраця з університетами Німеччини відбувається  основному на рівні викладач-викладач, коли міжнародні партнери беруть участь у конференціях. Але вже в цьому році Бєліцька хоче поновити співпрацю на рівні навчальних закладів.

Для прийому іноземних студентів потрібен гуртожиток

На жаль ускладнює міжнародну співпрацю відсутність умов для проживання стажерів.

«Ми не маємо можливості приймати студентів так, як це було в Горлівці - у нас не вистачає місць в гуртожитку. Проте, у мене є великі надії щодо гуртожитку по вулиці Чайковського, 63. Перший етап ремонту здійснювався за участю Чеського агентства з розвитку,і вони дуже зацікавлені, щоб ввести в дію цей об'єкт якомога швидше. Як тільки ми введемо його в дію, живе спілкування студентів вийде на інший рівень. Наші партнери з Чехії, Словенії, Франції, Німеччини чекають того моменту, коли вони зможуть до нас приїхати», - підкреслила директор.

Який досвід отримують студенти під час міжнародних проектів?

Студенти беруть участь у різних міжнародних програмах – наукових і культурних. Вперше в цьому році здобувачі вищої освіти факультету соціальної та мовної комунікації Микита Безмен та Аркадій Петросян беруть участь у програмі міжнародної співпраці. За сприяння Бахмутського краєзнавчого музею та інституту студенти їдуть до міста Жешов на археологічні розкопки. Краєзнавці кажуть, що цей досвід допоможе в їх науковій діяльності і стане поштовхом для саморозвитку.

Микита вважає, що зараз, коли Україна вступила до нового етапурозвитку в рамках євроінтеграції, країни Євросоюзу стали більш відкритими до міжнародного співробітництва.

Так вважає і Микола Концур, також студент інязу. В цьому році юнак брав участь в українсько-німецькому проекті по вивченню історії зони відчуження. За результатами роботи вийшов фільм, але не тільки науковий досвід став результатом співпраці, каже юнак:

«Це було дуже важливо, як для німців, бо вони дуже поверхнево розуміли, що саме в нас відбувалося під час аварії на Чорнобильській АС, і представники української сторони отримали багато інформації при опитуванні місцевих мешканців. Для мене особисто, як історика і перекладача, цей досвід був дуже корисним, я тренував свої мовні навички».

Опираючись на власні спостереження,Концур каже, що з кожним роком програм, за якими можна поїхати в Європу, стає більше, і вони вже не потребують такого високого рівня знання мови, і не концентруються тільки в Києві. При бажанні можна поїхати і підтягнути знання іноземних мов та проявити свої особисті здібності.

Співпраця між вузами існує не тільки у сфері освіти і науки. Випускник УІПА, колишній голова студради інституту Владислав Ткаченко каже, що завдяки програмі обміну з Львівською політехнікою вдалося перейняти досвід студентського самоврядування. Після поїздки до Львова та спілкування з колегами з іншого вузу реформували свою студраду.

Як поїхати в Європу навчання, стажування, практику чи викладання?

Отримати фінансову допомогу для цього можна за програмоюЄвропейського Союзу «ERASMUS+». Програма Еразмус+ - це програма міжнародної співпраці Європейського Союзу з іншими країнами світу. Вона передбачає проекти співпраці університетів, мобільності, популяризації європейських студій у сферах освіти, професійної підготовки, молоді і спорту. Відповіднокожен з напрямівдіяльностіЕразмус+ маєвідповідніумови та правила.

В «НаціональномуЕразмус+ Офісі в Україні» нам повідомили, що проекти програми Еразмус+ базуються на підході «знизу-вгору». Тобто ініціатива має виходити від українських закладів вищої освіти чи інших організацій. Партнерства можутьбазуватись як на вжеіснуючійспівпраці так і з новими партнерами. Є інструменти пошуку партнерів на рівні ЄСта Національні агентства  і офіси Еразмус+ також допомагають у пошукупартнерів, зокрема в Україні.

Коли партнер знайденийготується проектна заявка і заявник-університет з Європи як країни-члена програми, подає її на конкурсдо Національного агентства Еразмус+ у своїй країні. Покроковаінструкція та іншідокументикорисні для університетів як потенційнихпартнерів та виконавцівможна подивитися на сайті Еразмус+ Офісі в Україні.

Коли проект виграно, міждвомауніверситетамипідписуєтьсяМіжінституційна угода, в якійвказуютьсявсіумови, вимоги, процедуривизнання і відповідальністьпартнерів. На основітакої Угоди університетоголошує конкурс для своїхстудентів та працівників на веб-сайтічиіншимвідкритим способом для рівного доступу до наявнихможливостей.Відповідає за це відділ, що опікується міжнародною співпрацею. Завітайте до такого відділу вашого університету та дізнайтесь деталі про можливості і умови. Відібраний стипендіат підписує з приймаючим університетом з Європи Угоду на навчання або практику, а працівник університету Угоду на мобільність, де прописуються всі умови, зобов’язання та відповідальність сторін.

Всі витрати покриваються Евросоюзом за рахунок проекту

МіжнароднакредитнамобільністьЕразмус+ КА 107 за обміном на навчання, розрахована на періодвід 3 до 12 місяців для українськихбакалаврів, магістрів, аспірантів.Термен практики починаєтьсявіддвохмісяців і може продовжуватись до року. Короткостроковістажування, викладання,підвищеннякваліфікації для викладачів та адміністративного персоналу закладіввищоїосвітиможутьтривативід 5 днів до 2 місяців.

Студентипрограмобмінуотримують грант на покриттявитрат на проживання, проїзд, страхування, візутощо в розмірі 800-900 EUR на місяць.Працівникипід час програмстажування, викладання, підвищеннякваліфікаціїотримуютьдобові у розміріблизько 140-180 EUR на добу.Розміркоштівзалежитьвідкраїниперебування.

Після повернення студент має отримати визнання результатів

Після закінчення мобільності та повернення, стипендіат подає звітність та відповідні документи (результати навчання - transcript of records, сертифікати) в свій університет і має отримати автоматичне визнання результатів. Вперіод до двохмісяців в е-систему відправляєтьсязвіт про мобільність і результативизнання до приймаючогоуніверситету. Якщовизнання не відбувається, але булопередбачено, то приймаючийуніверситетмає право розірватиспівпрацю, написатискаргу в ЄвропейськуКомісію про невиконанняХартіїЕразмус в сферівищоїосвіти та виставитирахунок на суму витрат гранту. Тому важливо дізнаватись у координаторів Еразмус+ про всі вимоги та відповідальність сторін до початку та уточнювати під час мобільності, щоб успішно завершити міжнародну складову своєї траєкторії навчання та повернутись для завершення навчання та отримання українського диплому. Дисципліни, яківивчав студент під час мобільності, обов’язкововносяться в додатокдо диплому. 

Волонтерські програми і неформальна освіта в Європі для молоді

Є також молодіжний компонент у сфері неформальної освіти, що включає волонтерський напрямок, програми обміну для молоді, освіту для молодіжних працівників. Волонтерство стосується, як виїзду молоді з України терміном до 12 місяців, так і залучення іноземних волонтерів в Україну. За програмами обміну групи студентів можуть з України і країни Євросоюзу розробити власний проект у будь якій галузі – культурній, екологічній, соціальній і так далі, для цього вони зустрічаються у певному місці на термін до трьох тижнів і працюють разом. Тренування для молодіжних працівників – це сфера для тих, хто працює з молоддю, таким чином можна брати участь в конференціях, тренінгах, навчальних поїздках. 

Інформаційний центр, в якому можна отримати консультації по участі у сфері молодіжного партнерства «ERASMUS+» фізично знаходиться в Сумах, але консультації надаютьна всю Україну, переважно через інтернет, але часом проводять заходи в різних містах України. Центр працює при громадській організації «CenterforEuroinitiatives».Про головні напрямки роботи Інформаційного центру «ERASMUS+» розказала координатор Анна Ковбасюк:

«Ми консультуємо громадські організації, молодь, які хочуть знайти партнерів в Європі і брати участь у програмі. Для нас головне якісні показники, заявок на участь у програмі «ERASMUS+» з кожним роком стає більше і більше і наше завдання допомогти зробити їх якісно».

Координатор волонтерського проекту ГО «CenterforEuroinitiatives»Ірина Новак радить молоді брати участь у волонтерських програмах, бо для цього не потрібно мати якихось спеціальних знань, кожна людина здатна поділитися тим, що вміє. Наприклад, в цьому році організація відправила десять молодих людей переважно з малих українських містечок у Грецію.

«Ця програма волонтерських проектів «ERASMUS+» дає можливість молодій людині (віком від 18 до 30 років) терміном від двох тижнів до 12 місяців поїхати до країни Європи, апргрейдити себе, отримати нові скіли, нові знання, новий досвід і поділитися своїми навичками, представити українськукультуру. Щоб поїхати треба написати мотиваційний лист, поспілкуватися з партнерами он-лайн. За програмою надаються кошти на квитки, візові витрати, кишенькові гроші, гроші на їжу, транспорт, вас будуть навчати, ви отримаєте кошти на проживання чи будете жити у родині. Це унікальна можливість для саморозвитку», - каже Ірина Новак.

Програми міжнародного обміну «перетворюють світ з монохромного у стереоскопічний»

Про те, як змінюється світ після того, як людина повертається до рідної країни після таких програм обміну каже директор Горлівського інституту іноземних мов Євгенія Бєліцька.

«З досвіду своєї участі в численних програмах ЄС і США, участі студентів і викладачів можу відзначити, що світ з монохромного, коли ти дивишся на нього з однієї точки зору, яка сформувалася в Бахмуті або в цілому Україні, перетворюється в стереоскопічний. Це дає імпульс, щоб змінювати ситуацію. Будь-яка криза - краще застою. Коли людина не знаходиться в кризі у неї немає об'єктивних причин долати труднощі і змінювати світ на краще. Участь в програмах Євросоюзу - це і є "миролюбна криза". Ти виїжджаєш і занурюєшся в інший культурний світ, а це несе за собою стан культурного шоку. Це проходили всі. І коли ти приїжджаєш і починаєш дивитися на речі під іншим кутом зору, ти починаєш міняти це на краще. Це універсальне правило, яке можна застосувати до будь-яких процесів і не тільки в освіті, тим більше в епоху глобалізації», - підсумовує Бєліцька.

Тож на сьогодні керівництво бахмутських вузів використовує можливості міжнародної співпраці і такі можливості в рамках Євроінтеграційних процесів розширюються, як в науці так і в неформальній освіті для молоді.І саме через особистий досвід і неформальні зв’язки європейські цінності впроваджуються в Україні.

Ця публікація була підготовлена в рамках проекту "Просування реформ в регіони" за сприяння Європейського Союзу, який реалізується Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій та "Європейською правдою". Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю ГО «Бахмутська Фортеця» і жодним чином не відображає точку зору Європейського Союзу.

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.