Новини

Українські пенсіонери мають шанс перейняти досвід європейських «сеньйорів»

Україна активно прагне євроінтеграції і українці нарешті, після революції і навіть ціною втрачених життів вчаться відстоювати власні права так, як це є звичним для наших сусідів з Євросоюзу. Вагомою підпорою для цього стало підписання і набуття чинності Угоди про  асоціацію між Україною та ЄС.

Практично у всіх сферах, про які йдеться в документі, Європа має в Україні належних партнерів і однодумців. Та, як виявилося, чи не в єдиному прошарку населення європейські громадські організації ніяк не можуть знайти колежанських спілок.  Зокрема, словацькі організації на Закарпатті.

Йдеться про людей похилого віку.

На Закарпатті є різні організації – і молодіжні, і дитячі, й учнівські, і різного тематичного спрямування – екологічного, журналістського чи навіть щодо захисту прав  сексуальних меншин. А от об’єднання пенсіонерів – катма.

Натомість у сусідній Словаччині, услід за Німеччиною, Австрією, Голландією та іншими розвиненими країнами Європи, цей рух дуже активний. Про це йшлося на міжнародній конференції в Ужгороді, організованій спільно Ужгородським прес-клубом та Асоціацією видавців Словаччини.

Мілош Немєчек, менеджер проекту «Інформація для громадян та співпраці», член Ради з прав сеньйорів, почесний президент Асоціації видавців друкованих ЗМІ у Словаччині у своєму виступі на конференції розповів про діяльність організацій для людей поважного віку, які у Словаччині достатньо активні і впливові. Для них видають і окремий спеціалізований часопис.

80-90 тисяч словаків є членами подібних організацій. А Україні наразі словацькій стороні наразі важко знайди партнерів у цьому напрямку.

До слова, у Німеччині членом такої спілки є кожен другий пенсіонер. Тобто громадська активність важлива у будь-якому віці і Україна має шанс перейняти європейський досвід у цьому.

-      Сьогодні у світі, як свідчать дослідження, найбільше потерпають від тієї чи іншої дискримінації люди з особливими потребами (інваліди), а також… люди похилого віку. Тому ми просто зобов’язані об’єднуватися і мати активну громадянську позицію, - каже М. Немєчек.

Словацький активіст говорив про діяльність громадських організацій сеньйорів досить відверто:

-      Зрозуміло, що найбільшу увагу з боку влади чи політиків ми маємо напередодні виборів. Тоді кандидати на всі можливі посади закликають нас на зустрічі, цілують нам ручки буквально кажучи і обіцяють усіляку підтримку взамін на голоси. Адже вони добре розуміють нашу вагу: найбільше на вибори ходять саме пенсіонери! Ми повинні використати це з розумом і чим більше людей увійдуть до таких громадських організацій, тим більшим буде наш позитивний вплив на процес прийняття важливих для країни рішень.

-      Ми є силою, коли зрозуміємо, що ми цією силою є, - підсумовує Мілош Немєчек.

На фото: Клуб для людей похилого віку у м. Токай, Угорщина

Фото: Ірина Бреза

 

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.