Новини

«Угорці Закарпаття в оцінці війни ближчі до України, ніж до Угорщини» - результати опитування

10 липня в Ужгородському прес-клубі відбулась презентація результатів соціологічного опитування «Суспільні настрої та орієнтири угорців Закарпаття», яке проводили соціологічне агентство «Смартпол» спільно з кафедрою соціології та соціальної роботи УжНУ. Польовий етап дослідження: з 2 по 5 липня охопив 510 респондентів – мешканців Закарпатської області, що ідентифікували себе, як угорці. Опитування проводилось в 18 населених пунктах - як в таких, де угорці становлять абсолютну більшість, так і в таких, де населення є змішаним. Серед населених пунктів, в яких проводилось опитування, 5 міст і 13 сіл.

Окремо соціологи наголосили на тому, що інтерв’юери здійснювали опитування угорською мовою, що дозволило охопити навіть тих представників угорської громади, хто зазвичай не потрапляє в соціологічне опитування.

Павло Карайченцев, головний аналітик соціологічної агенції «Смартпол» так пояснив актуальність дослідження: «Угорська громада, безперечно, існує у власному інформаційному полі і долучена до інформаційного поля Угорщини, що формує особливі суспільні настрої. В той же час вивчення цієї проблеми належної уваги не мало. Через що часто вона підмінялася домислами, стереотипами». За його словами, останній раз подібне дослідження, яке стосувалось проблем меншин Закарпаття, проводив Фонд  «Демократичні ініціативи» у 2021 р. 

 «Наша кафедра є провідною установою в області в сфері вивчення суспільної думки. Такі опитування становлять не лише громадський, а і науковий інтерес,- зазначив Дмитро Афанасьєв, доцент кафедри соціології та соціальної роботи УжНУ.-  Ці дослідження мали б бути постійними - можливості нашого університету дозволяють проводити унікальні дослідження мовами меншин».

Янош Мешко, директор благодійного фонду «Угорськомовна освіта» додав, що дослідження настроїв в угорській спільноті є надзвичайно важливими. «Це стала спільнота з власною культурою, і зрозуміло, що таких досліджень має бути більше», - каже Янош Мешко.

Головна частина питань стосувалася оцінок війни і пов’язаних з цим тем. За оцінками соціологів, угорці Закарпаття значною мірою включені в інформаційний простір Угорщини і це однозначно впливає на їхні погляди, які мають свої особливості і відрізняються від загальноукраїнських. Експерти також порівняли результати дослідження з результатами опитувань, проведених в Угорщині та інших сусідніх країнах словацьким фондом Globsec.

Згідно з результатами дослідження «Смартпол», угорці Закарпаття у своїй поглядах щодо війни суттєво відрізняються від поглядів жителів Угорщини і ближчі до тих поглядів, які характерні жителям України. Розуміння спільної долі з українцями і Україною, як державою, в якій вони живуть, все ж є вирішальним чинником, який формує їхні погляди відносно ключових питань нинішньої війни – що і демонструють результати дослідження.

Інфографіка

Також соціологи підкреслили, що жителі міст, молодь та люди з вищою освітою демонструють показники, які більше схожі з загальними показниками по Україні.

71,4 % угорців, які проживають в Закарпатті, вважають, що саме Росія несе відповідальність за агресію. В Угорщині ж, за даними дослідження Globsec, частка населення, яке вважає Росію відповідальною за війну, складає 54%

Питання щодо того, чи є Росія загрозою для миру в Європі: 67,3 % угорців Закарпаття відповіли ствердно. В Угорщині цей показник – 48 %.

53,6 % угорців Закарпаття вважають, що Угорщина має надати зброю Україні, 28,8 % проти, 17,6 % - важко відповісти.

Також був блок питань щодо довіри до лідерів країн.

Інфографіка

Джозеф Байден : повністю довіряють 24,3%, скоріше довіряють 20,2 %, повністю не довіряють 19,1 %, скоріше не довіряють 16,1 %, не знаю такого 5,4 %, важко відповісти 14,9 %.

Еммануель Макрон : повністю довіряють 18,2 %, скоріше довіряють 23,6 %, повністю не довіряють 22,8 %, скоріше не довіряють 16,8 %, не знаю такого 3 %, важко відповісти 15,6 %.

Володимир Зеленський: повністю довіряють 41,2 %, скоріше довіряють 22,3 %, повністю не довіряють 10,2 %, скоріше не довіряють 12,3 %, не знаю такого 2,9 %, важко відповісти 11, 1 %.

До Володимира Путіна: повністю довіряють 4,8 %, скоріше довіряють 6,5 %, повністю не довіряють 51,9 %, скоріше не довіряють 14,8  %, не знаю такого 5,3 %, важко відповісти 16,7 %.

Щодо довіри до місцевих лідерів угорської громади було отримано наступні відповіді:

статистика

Ілдика Орос: повністю довіряють 42,6 %, скоріше довіряють 12,6 %, повністю не довіряють 4 %, скоріше не довіряють 2,6 %, не знаю такого 30,3 %, важко відповісти 7,9 %.

Юдіта Петеї: повністю довіряють 20,4 %, скоріше довіряють 7,3 %, повністю не довіряють 3,2 %, скоріше не довіряють 2,2 %, не знаю такого 62,90 %, важко відповісти 4 %.

Василь Брензович: повністю довіряють 55,3 %, скоріше довіряють 12,7 %, повністю не довіряють 5,3 %, скоріше не довіряють 5,5 %, не знаю такого 13,7 %, важко відповісти 7,5 %.

Ласло Зубанич: повністю довіряють 37,6 %, скоріше довіряють 9,1 %, повністю не довіряють 5,1 %, скоріше не довіряють 4,6 %, не знаю такого 38,2 %, важко відповісти 5,4 %.

Золтан Бабяк: повністю довіряють 39,1 %, скоріше довіряють 11,8 %, повністю не довіряють 4 %, скоріше не довіряють 3 %, не знаю такого 35,6 %, важко відповісти 6,5 %.

Дослідження, за словами Павла Карайченцева,  підтвердило, що угорське населення в Закарпатті більшою мірою живе в інформаційному полі Угорщини. Лідером є угорські ЗМІ (RTL, TV2), які значно випереджають інші. Серед місцевих засобів масової інформації найпопулярнішим серед угорців є 21 канал, який здійснює мовлення угорською мовою. Телемарафон «Єдині новини» та регіональна студія «Суспільного телебачення» значно поступаються угорськомовним каналам як джерело інформації.

Ілюстрація

 

Інфографіка

Довідково: Згідно з переписом населення 2001 р. в Закарпатті проживало 1 млн. 254 тис. осіб. Частка угорців - 12 % (151,5 тис.осіб).

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.