Безкоштовно, швидко і – з міжнародним документом про вакцинацію від Covid-19: Угорщина у червні оголосила про плани вакцинувати мешканців прикордонних регіонів іноземних держав «для посилення свого захисту від епідемії». Окрім мешканців українського Закарпаття, пропозиція стосувалася також регіонів Румунії, Сербії, Хорватії, Словенії, Австрії та Словаччини. Наразі на трьох контрольно-пропускних пунктах на українсько-угорському кордоні вже повним ходом відбувається вакцинація закарпатців. Проте, в Україні тему коментують не надто активно: офіційної пропозиції від Угорщини органам місцевого самоврядування поки не надходило.
Угорщина – серед перших країн ЄС за темпами вакцинації
Відповідно до даних угорського уряду, наразі в країні від коронавірусу щеплено більше 5,2 млн людей, з яких 3,7 млн осіб отримали другу дозу вакцини. Влада акцентує на тому, що Угорщина – випереджає усі країни Євросоюзу за темпами вакцинації громадян від Covid-19. В уряді також зазначають, що країна наблизилася до соціального імунітету від коронавірусу, а з урахуванням тих, хто перехворів і має імунітет, захищеними від Covid-19 є, щонайменше, 65% населення. Керівник апарату Офісу прем’єр-міністра Угорщини Гергель Гуляш також заявив що наразі в країні «доступних вакцин достатньо, щоб думати не лише про угорців, які мешкають у межах держави, а й про закарпатців». «Це важливий крок, оскільки Закарпаття – єдина угорська громада у прикордонному регіоні, яка ще не мала належного доступу до вакцин».
Натомість в Міністерстві охорони здоров’я у коментарі Zaholovok.com.ua запевнили, що з початку вакцинальної кампанії з Національного складу зберігання вакцин до Закарпатської області, передали: 23 720 доз вакцини CoronaVac, 14 500 доз вакцини Covishield/AstraZeneca, 24 200 доз вакцини AstraZeneca (в т.ч. SKBio), а також 37 440 доз вакцини Comirnaty. Станом на 12 липня в Україні від коронавірусу зробили близько 3,5 млн щеплень. На Закарпатті першу дозу вакцини від Covid-19 отримали понад 55,4 тис осіб, другу дозу – понад 24,2 тис.
Три КПП – для охочих вакцинуватися в Угорщині
Згідно з документом, опублікованим на сайті уряду Угорщини, вакцинація мешканців прикордонних регіонів стартувала 1 липня і триватиме до кінця місяця. В офіційних даних, окрім вимог і правил, також зазначалося, що для осіб, які мають намір отримати щеплення від коронавірусу на території Угорщини, вибір вакцини є неможливим. Тобто, щеплення проводиться тією вакциною, яка є в наявності в пункті вакцинації. Згодом на урядовому порталі, що присвячений новинам, пов’язаним із Covid-19, з’явилася інформація, що мешканців Закарпаття щеплюють вакциною Janssen від Jhonson&Jhonson, яка потребує введення тільки однієї дози.
Мобільні пункти вакцинації від Covid-19 розгорнули прямо поблизу території контрольно-пропускних пунктів на кордоні з угорської сторони. Наразі вакцинацію проводять на трьох КПП – Захонь (залізничний пункт пропуску), Барабаш і Лонья (обидва – автомобільні). Прикордонна поліція Угорщини повідомляла українських прикордонників про те, що на території КПП організують пункти вакцинації від коронавірусу.
Як відбувається «угорська вакцинація» і що для цього потрібно
Пункти вакцинації на угорських КПП Захонь, Барабаш і Лонья розташовані у спеціальних медичних автобусах зовсім близько від самого кордону. Окрім медперсоналу, в пунктах вакцинації працюють перекладачі. На офіційному урядовому порталі, де висвітлюється вся інформація, пов’язана із коронавірусом, надані досить детальні роз’ясненні, хто, як і коли може отримати щеплення в Угорщині.
Для вакцинації на території угорських КПП необхідно мати паспорт громадянина України, український закордонний паспорт, також – підтвердити своє місце проживання на території Закарпатської області. Реєстрація для проведення щеплення та підписання згоди на вакцинацію проводяться на місці. Для неї потрібні такі дані: прізвище та ім’я, дата народження, серія та номер паспорта, адреса проживання, телефон та електронна пошта.
Закарпатці заповнюють форму згоди на вакцинацію, яка складена трьома мовами угорською, англійською та українською. Також наголошується, що охочі щепитися після перетину кордону зобов’язані з’явитися у пункті вакцинації та покинути територію Угорщини не пізніше, ніж за 24 години.
«Доїзд із Ужгорода до Чопа – близько 40 хвилин маршруткою. Із Чопа до Захоні – хвилин 20 електричкою. Паспортний контроль відбувається досить швидко. Дорога із Чопа до Захоні та сама вакцинація зайняли не більше години. Реєстрація на щеплення відбувається в приміщенні вокзалу, – без черг і досить швидко. Перед вакцинацією з людиною спілкується медпрацівник, вимірює тиск, задає кілька питань про здоров’я. Вакцинація відбувається у спеціальних медичних автобусах. У приміщенні вокзалу облаштована кімната відпочинку для тих, хто вже отримав щеплення – потрібно почекати близько 15 хвилин, чи немає якихось непередбачуваних реакцій», – розповідає мешканка Ужгорода Оксана Нірода, яка кілька днів тому вакцинувалась від кронавірусу на КПП «Захонь».
За її словами, щеплення робили вакциною Janssen від Jhonson&Jhonson. Після проведення вакцинації медики видали паперовий документ, у якому вказана дата проведення щеплення та дані про саму вакцину. «Орієнтовно через два тижні на адресу Генерального консульства Угорщини в Ужгороді прийде моє пластикове свідоцтво про вакцинацію. Чи буде воно мати обмежений термін дії – поки неясно», – додає Оксана Нірода.
Українська система охорони здоров’я і вакцинація закордоном
Окрім Угорщини, яка, щоправда, акцентувала увагу тільки на жителях Закарпаття та прикордонних регіонів інших країн, вакцинацію для іноземних громадян пропонує також Румунія та Польща. У Румунії, зокрема, пункти вакцинації розташовані навіть в туристичних місцях, де іноземців вакцинують безоплатно. Польща раніше запропонувала також безкоштовну вакцинацію для українських заробітчан, які зараз перебувають на території країни.
В українському МОЗ не коментують пропозиції іноземних держав щодо проведення щеплень для громадян України, проте зазначають, що дані про таку вакцинацію можуть бути внесені в українську систему охорони здоров’я. Це може зробити сімейний лікар, за яким закріплений пацієнт.
«Людина, яка отримала щеплення закордоном, може отримати там відповідний документ. Це може бути, в тому числі, й міжнародне свідоцтво про вакцинацію, яке затверджене ВООЗ та видається і в нашій країні. Якщо людина із цим документом звернеться до свого сімейного лікаря, він внесе ці дані до нашої централізованої системи. Громадянин, який отримав вакцину закордоном, також зможе отримати необхідні документи про вакцинацію всередині країни. Адже в документі, який отримують після щеплення, вказано назву вакцини, її серія, номер партії і тому подібне», – зазначили Zaholovok.com.ua у прес-службі МОЗ.
Крім того, у Міністерстві акцентували, що наразі в Україні та, зокрема, на Закарпатті, є достатня кількість вакцин від Covid-19 і громадян закликають отримувати щеплення в Україні. Також у МОЗ уточнили, що нещодавно вакцина від коронавірусу Janssen від Jhonson&Jhonson була схвалена для використання і в нашій державі.
Аня Семенюк, спеціально для Zaholovok.com.ua