Новини

У Закарпатській обллікарні діє кабінет «Діабетична стопа»

Як працює кабінет «Діабетична стопа» поліклінічному відділенні Закарпатської обласної клінічної лікарні імені Андрія Новака працює кабінет діабетичної стопи. Тут оглядають хворих на цукровий діабет і надають допомогу тим, хто страждає від уражень нижніх кінцівок внаслідок захворювання. Щомісяця в кабінеті отримують допомогу більш ніж 500 пацієнтів. Про щоденну роботу  кабінету «Діабетична стопа» розповідає хірург, кандидат медичних наук Олексій Носенко.

  • Олексію Анатолійовичу, розкажіть детальніше про роботу кабінету.
  • Кабінет «Діабетична стопа» Закарпатської обласної клінічної лікарні імені А. Новака – перший на Закарпатті, створений у 2007 році, для покращення надання медичної допомоги хворим на цукровий діабет. Завданням роботи кабінету є лікування та профілактика ускладнень цукрового діабету, а саме діабетичної стопи, яка розвивається у вигляді гнійно-некротичних процесів нижніх кінцівок. Також нашими функціями є реабілітація пацієнтів після операцій на стопі, профілактична обробка стоп (видалення гіперкератозів, корекція росту нігтів, лікування грибкових уражень, тріщин), виявлення трофічних уражень нижніх кінцівок, навчання хворих та їх родичів методам профілактики уражень нижніх кінцівок, своєчасне направлення хворих з вираженою ішемією нижніх кінцівок та важким перебігом синдрому діабетичної стопи у спеціалізовані хірургічні відділення.
  • Що таке діабетична стопа?
  • Діабетична стопа – це одне з найважчих ускладнень цукрового діабету, під час якого хворі страждають від запалення тканин, кісткової деструкції, деформації стоп, трофічних виразок, ран, які не загоюються, та інших важких станів. Захворюваність на цукровий діабет щороку зростає у світі та в Україні, тому актуальність цієї проблеми дуже велика. Близько 537 млн людей у світі страждають на цукровий діабет, понад 1 млн в Україні, у Закарпатській області понад 40 тисяч. Синдром діабетичної стопи у різній стадії і формі зустрічається у 30-80% хворих на цукровий діабет.

  • Які симптоми вказують на діабетичну стопу?
  • Симптоми можуть бути різними: сухість та лущення шкіри, мозолі та тріщини, висип, виразки, набряки, пожовтіння нігтів, втома та болі під час ходьби тощо. Тому я завжди наголошую, що при будь-яких симптомах краще прийти на огляд до спеціаліста, щоб уникнути негативних наслідків.
  • У чому небезпека цього захворювання?
  • Потрібно розуміти, що при діабетичній стопі спочатку руйнуються м’які тканини, потім м’язи, кровоносні судини та нерви. Якщо хворобу вчасно не лікувати, некроз може поширитися на зв'язки та кістки стопи, що загрожує розвитком гангрени та ампутацією кінцівки. Надання якісної допомоги пацієнтам з синдромом діабетичної стопи полягає у командній комплексній роботі інших спеціалістів нашого медзакладу, зокрема ендокринолога, ортопеда, судинного хірурга, невролога, дерматолога.
  • З яким обладнанням ви працюєте?
  • Кабінет обладнаний всіма необхідними приладами, які потрібні для роботи – ультразвуковий кавітатор, апарат для радіохвильової терапії, портативний мінідоплер, електродерматом, фрезер, а також сучасна мініопераційна, в якій можна виконувати невеликі хірургічні втручання, такі як: ампутація на рівні фаланг, розкриття гнійників та інше.

  • Які методи лікування використовуєте у роботі?
  • Тактика лікування діабетичної стопи залежить від того, коли пацієнт звернувся за медичною допомогою. На ранніх стадіях можна обійтися і консервативним лікуванням: обробка виразок, прийом антибіотиків, корекція лікування цукрового діабету, вакуум-терапія в комплексному лікуванні гнійних ран тощо. На пізніх стадіях вже потрібне хірургічне лікування, аж до ампутації ноги у випадках ускладнень.
  • Що порадите хворим? Якою є профілактика захворювання?
  • Своїм пацієнтам рекомендую регулярно контролювати рівень цукру у крові, а також оглядати шкіру стоп, гомілки і при появі перших симптомів, як от: виявлення виразки чи рани, мозолю, глибокої тріщини, міхура, грибкових уражень шкіри – відразу звертатися за медичною допомогою. Також пацієнти повинні дотримуватися елементарних рекомендацій щодо догляду за стопами – щодня мити ноги теплою водою до +37 градусів, ретельно їх висушувати, робити гімнастику для гомілок і ступень, регулярно обробляти загрубілу шкіру пемзою. Категорично заборонено ходити босоніж і надягати взуття на босу ногу, а також самостійно зрізати мозолі на ногах. У кабінеті діабетичної стопи також можна отримати консультацію з правильного підбору діабетичного взуття, що є дуже важливим. Адже неправильний вибір взуття може ще більше зашкодити здоров’ю та здатності ходити пацієнта.

Розмовляла Вікторія Андрусяк, Закарпатська обласна клінічна лікарня ім.А.Новака

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.