Сьогодні, 2 грудня, у Сваляві відкрили першу в місті міні-скульптурку. Це – граф Ервін-Фредерік Карл фон Шенборн-Бухгейм (1842 – 1903). Автор скульптурки – Роман Мурник.
Як повідомляє голова Закарпатської туристичної організації Федір Шандор на своїй сторінці у соцмережі Фейсбук, саме з Шенборнами (віденська гілка) пов‘язано становлення Сваляви як міста. За їх ініціативи у Сваляві відкрито завод мінеральних вод.
Графи Шенборни були володарями Мукачівсько-Чинадіївської домінії. Саме з ними пов’язані такі події в історії Закарпаття:
- вперше починають вирощувати картоплю, соняшник та кукурудзу
- промислове розведення карпатської породи бджіл
- "Мисливський палац Берегвар" (сучасний курорт-санаторій "Карпати") був збудований графом Ервіном-Фрідріхом фон Шенборном-Бухгеймом (1842-1903). Як вважається будівництво тривало майже п'ять років - з 1890 по 1895 роки. Сам мисливський замок побудований у неоромантичному стилі. У проект замку архітектора З. Грессерсона було закладено особливу символіку.
Оригінальність палацу полягає у тому, що за основу було взято астрономічний рік: кількість вікон - 365 - відповідає кількості днів, 52 кімнати - кількості тижнів, 12 входів - кількості місяців у році. Біля палацу розташували сад-дендрарій на англійський манер із декоративним озером у центрі. У парку росте безліч рідкісних видів рослин: самшит, катальпа, сосна Веймута, канадська ялина, японська вишня, рожевий бук, італійська гліцинія, сріблястий клен, оцетове дерево та інші.
а також:
- створення підприємства по виготовленню свічок з воску
- розведенню великих садів та виноградників
- промислове виробництво вина та пива
- Шелестівська залізоробна мануфактура
- полотняне підприємство
- суконна мануфактура