У Мукачівському замку «Паланок» відкрилася інтерактивна експозиція, яку створено у співпраці проєктів «Смарт Музей – сучасні форми представлення культурної спадщини» за фінансової підтримки ЄС та проєкту «Хроніки замку Паланок» за підтримки Українського культурного фонду.
У середньому дворі замку облаштували також приміщення -фотозону– «Замкова сторожу» з історичними костюмами, зброєю, військовими обладунками. «Ця зала розрахована на невеликі групи. Відвідувачі зможуть брати всі предмети в руки, вивчати, і справді доторкнутися та відчути історію, - каже Олександр Шершун, провідний експерт-історик проєкту. – Відтворив зброю різних століть коваль реконструктор Роман Гайделбахер». Тут і шабля піхотинця 18 століття, шпага, меч 14 століття, бронецький ніж. А також одяг та військові обладунки різних періодів Мукачівського замку.
Детальніше про інтерактивну частину Смарт музею розповів Михайло Белеканич , директор Мукачівського історичного музею: «Головна ідея- показати історію замку в інтерактивному цікавому форматі, через цифрові елементи експозиції, де представлені головні події та постаті історії замку». У новій експозиції -3D моделі замку, оцифровані експонати, кілька видів ігор для дітей. Зокрема, дерев’яна гармата, з якої можна безпечно стріляти, стіни, на яких можна малювати, «будматеріали» для арок, які можна зводити власноруч. «Цією експозицією будуть зацікавлені діти шкільного віку, корисна вона буде студентам та екскурсоводам у роботі», - каже Михайло Белеканич.
Експозиційна зала Смарт Музею складається з 5-ти кімнат. Дизайн упродовж року здійснював Володимир Цапук, автор та виконавець дизайн-проєкту інтерактивного простору історичної експозиції. «У замку я зустрів відкриту атмосферу, емоційну та теплу. І захотів перенести все на експозицію. Вона вийшла емоційною. Це інтерактивний простір про історію замку, через який проходить лінія часу, яка й об’єднує цей простір, - коментує Володимир Цапук. – Тут немає нічого зайвого і власне стіни замку є основним експонатом».
Заходи по створенню експозиції «Хроніки замку Паланок» повинні підвищити атрактивність національної історичної пам’ятки – замку «Паланок» для відвідувачів за рахунок впровадження смарт-рішень у експозиційній та промоційній діяльності, кажуть організатори. Якщо зараз у середньому турист проводить у замку до 2 годин, то за рахунок новацій, тривалість його перебування може збільшитися до 3-4 год.
Євгеній Лукша, голова правління Асоціації проєктних менеджерів «Ядро» зауважив, що «Паланок» розвивається і стає все більш сучаснішим. «Протягом наступного року ми продемонструємо нові цікаві атракції. Важливим також є те, що різні проєкти поєднуються і дають хороший результат. Технічні рішення Смарт Музею виконані за підтримки ЄС, контент- продукт, який фінансово підтримав Український культурний фонд. Така практика поєднання різних фінансових джерел дає результат. Ідея експозиції проста: обговорюючи, як працює музей, ми дійшли висновку, що у замку «Паланок» немає тематичної експозиції про історію замку. Це спонукало нас заповнити цю прогалину. Крім інтерактиву у залі представлено 5 макетів замку в різні історичні епохи».
«Відвідувачі можуть все відчути на дотик, торкнутися історії безпосередньо, - каже Ксенія Охотник, координаторка проєкту «Смарт Музей».- Це платформа може бути використана у роботі екскурсовода. Вона не є статичною, буде постійно доповнюватися інформацією, новим контентом».
Інформаційна довідка:
Проект “Смарт Музей – сучасні форми представлення культурної спадщини”, HUSKROUA/1702/3.1/0026 реалізовується міжнародним консорціумом партнерських організацій з України, Словаччини та Угорщини на чолі з громадською організацією Асоціація проєктних менеджерів «Ядро» за підтримки Європейського Союзу в рамках Програми транскордонного співробітництва Європейського інструменту сусідства «Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна» 2014-2020.
Партнери проєкту: Мукачівський історичний музей (Замок Паланок), Кошицький самосправний край та Агенція регіонального розвитку Кошице у Словаччині, а також Музей ім. Германа Отто (м. Мішкольц) та Керуюче бюро замку Фюзер в Угорщині.
Експозицію створено у співпраці проєктів HUSKROUA/1702/3.1/0026 «Смарт Музей – сучасні форми представлення культурної спадщини» за фінансової підтримки Європейського Союзу в рамках Програми транскордонного співробітництва Європейського інструменту сусідства «Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна» 2014-2020 та проєкту «Хроніки замку Паланок», 4REG21-29851 за підтримки Українського культурного фонду
Фото А.Семенюк