Новини

У Криму провести вибори Президента України майже неможливо, – ОПОРА

Як повідомляє Громадянська мережа ОПОРА, організація виборів Президента України на тимчасово окупованій території АР Крим не є можливою.

Зважаючи на політичний вплив Російської Федерації на півострів, незаконної присутності військового контингенту іноземної держави, позазаконних дій самопроголошеної місцевої влади, відсутності свободи слова та ЗМІ, численні факти фізичного насилля над інакодумцями, належний виборчий процес можливий лише за умови відходу російських військ. Крім того, будь-яке голосування на території Криму сприйматиметься значною частиною континентальної України з недовірою, адже жодного контролю за виборчими комісіями з боку ЗМІ та спостерігачів не здійснюватиметься вільно та без обмежень, судова система на місцях не зможе розглядати виборчі спори відповідно до законодавчого поля держави, а можливість провести повноцінну агітаційну кампанію теоретично зможуть лише проросійсько налаштовані кандидати.

Таким чином, реалізувати конституційне активне виборче право (обирати) громадяни України зможуть лише за умови лібералізації та спрощення процедури тимчасової зміни місця голосування і організації спеціальних виборчих дільниць у межах Херсонської області. Україна зобов’язана створити належні умови для голосування виборців півострова в нових умовах, залучити їх до політичного життя держави, сприяти волевиявленню.

Якщо ж спроби організувати голосування на території АР Крим будуть здійснені, то вони призведуть до таких проблем: 1) неможливо доставити списки виборців, бюлетені та іншу виборчу документацію під належною охороною та з усіма засобами безпеки; 2) не вдасться утворити ОВК в порядку, передбаченому Законом України «Про вибори Президента України»; 3) організація належного спостереження за ходом голосування та підрахунком голосів може бути зірвана.

Голосування за допомогою мережі Інтернет, чи інші види електронного голосування потребують додаткових коштів, часу на розробку, запровадження та ліцензування системи, тривалої інформаційної кампанії серед виборців.

Ідея щодо голосування поштою є безперспективною, зважаючи на повний контроль за комунікаційними каналами з боку російських спецслужб, самопроголошеної влади Криму, тоді як Укрпошта офіційно припинила працювати з півостровом.

За таких умов, єдиним виходом із ситуації є організація голосування на материковій частині України, що потребує внесення змін до ЗУ «Про вибори Президента України», або ж прийняття спеціального Закону «Про організацію голосування для громадян, що тимчасово проживають на окупованих територіях АР Крим». За адекватною для викликів часу процедурою необхідно забезпечити формування виборчих комісій та утворення спеціальних дільниць на території Херсонської області (наприклад, в населених пунктах Ставки, Червоний Чабан, Бебенківка Перша, Гаврилівка Друга, Дружелюбівка, Новомиколаївка, Чонгар, Атамань, Попівка, Новий Труд тощо).

Необхідно локалізувати та диверсифікувати загрози для громадян, що постійно проживають у цих населених пунктах, та не проводити змішане голосування між місцевими виборцями та тими, хто змушений голосувати на материковій частині України. Така пересторога зменшить можливість організації провокацій. Це обмеження не поширюється на виборців, що тимчасово змінили місце голосування. Варто розглянути можливість формувати виборчі комісії за участі Національної гвардії України або Внутрішніх військ. Законом необхідно передбачити для цих цілей друк бюлетенів з додатковими рівнями захисту, іншим кольором та спеціальними маркуваннями. Підрахунок голосів на дільницях може здійснюватись аналогічно зі звичайними, або ж в ОВК під додатковим наглядом та контролем з боку журналістів і спостерігачів. Доцільно організувати відеоспостереження на дільницях та ззовні будівель з обов‘язковою онлайн трансляцією всіх етапів виборчого процесу. Очевидно, що голосування для мешканців АР Крим має супроводжуватися посиленими заходами безпеки. З цією метою вважаємо за необхідне передбачити в Законі можливість використання Внутрішніх військ для охорони виборчих дільниць. Так само можливе і використання військової техніки для організації голосування, охорони виборчої документації при транспортуванні тощо

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.