У четвер, 15 червня, у Хустській картинній галереї відкрили виставку Ужгородського прес-клубу «Переселенці на Закарпатті: життя без стереотипів». Це – 50 зворушливих фотоісторій українців, які переїхали на Закарпаття через повномасштабне вторгнення Росії та знайшли тут другий дім. Виставка – мандрівна, в Хуст її привезли після презентації в Ужгороді та Мукачеві. Через тиждень фотоісторії помандрують іншими містами Закарпаття.
Як під час відкриття фотовиставки розповіла голова Ужгородського прес-клубу Ірина Бреза, над фотоісторіями журналісти та фотографи працювали впродовж п’яти місяців. «Ми хотіли показати, хто ці за люди, чим вони займаються, де зараз живуть. Насамперед для нашої команди було важливо передати те, наскільки змінюються людські долі у період війни. Часом ці зміни вражають і надихають не боятися, навіть втративши все, далі творити свою історію», – зазначила Ірина Бреза.
Керівник Хустської міської картинної галереї Орест Цюпко нагадав, що це – вже друга фотовиставка Ужгородського прес-клубу в Хусті, адже раніше тут представляли фотохроніки війни: відомі закарпатські фотографи фіксували життя Закарпаття у перші тижні та місяці після повномасштабного вторгнення Росії в Україну. «Сьогоднішня фотовиставка – ніби її продовження. Це – історії переселенців, котрі переїхали в Закарпатську область і тут розпочали життя спочатку. Хтось з них, можливо, у нашому краї залишиться назавжди, а хтось – після нашої Перемоги повернеться додому. Проте, на кожній світлині ми бачимо віру і надію, які переповнюють українців, їхнє переконання у тому, що ми обов’язково переможемо», – сказав Орест Цюпко.
На виставку прийшла й одна з героїнь фотоісторій – Олена Вялкова, переселенка з Маріуполя, яка вже понад рік живе на Закарпатті. Жінка розповіла про те, як знайшла тут підтримку, роботу та як почала нове життя. «Думаю, нас, українців не злякає варварство, з яким ми зустрілися. Якщо ми будемо гуртуватися, пам’ятати свою історію, допомагати один одному у важкі часи, – ми все переживемо і все буде добре, незважаючи на те, як сильно може відрізнятись життя різних регіонів нашої країни зараз. Ми будемо поширювати це ніж собою, не заради якоїсь «картинки», яка трималася багато років, а ділитися своїми дарами, щоб підтримувати спільний дух, лікувати нашу життєву історію», – зазначила Олена Влякова.
Над створенням 50 фотоісторій працювали фотографи Наталія Боднар, Сергій Ваганов (Маріуполь), Сергій Гудак, Сергій Денисенко, Влада Мазур, Аня Семенюк, Євгеній Смірнов та Володимир Хила. У Хустській міській галереї (вул. Пирогова, 1) виставка триватиме до 22 червня.
Виставка експонується в рамках проєкту "Інформаційна кампанія "Переселенці на Закарпатті: життя без стереотипів" за підтримки Посольства США в Україні.
Маріанна Чайбинець, Анастасія Джупіна, студентки відділення журналістики УжНУ, спеціально для Zaholovok.com.ua