
Відвідавши цього тижня гору Полонина-Руна, що у Перечинському районі, журналісти, окрім масового збирання яфини жителями району, спостерігали буйне цвітіння квітів дивовижного яскраво-рожевого кольору. Небагато хто із мешканців низинного Ужгорода упізнав оспіваний праотцем російської рок-музики Борисом Грєбєнщіковим іван-чай. Про цю дивовижжно красиву і корисну рослину у своєму блозі розповів відомий краєзнавець Олександр Богданов:
"Середина липня. На полонині Рівній щосили квітне Іван-чай вузьколистий (лат: Chamerion angustifolium). Місцеві жартівники називають його на закарпатський манер Янко-чаєм. Тим не менш, він відомий ще й під такими народними назвами, як Копорський чай, плакун, скрипник, курильський чай, хлібниця, мельнічнік, дрімуха, маточник. До речі, назва "Копорський чай" ним було отримано ще за часів царської Росії, коли з його сушених квітів та листя готували популярний екзотичний трав'яний чай.
Заввишки виростає до 2-х метрів. Рослина унікальне тим, що після лісової або степової пожежі вона перша з'являється на вигорілих областях поля і ліси. Іван-чай відомий медонос. Практично всі його частини використовують в медицині. Народні цілителі лікують їм гонорею, сифіліс та простатит. Традиційна медицина використовує його як найсильнішого протизапальний засіб, а також ліки від депресії. А деякі умільці подрібнені коріння використовують для закваски при приготуванні браги.
Одна з назв Іван-чаю - Кипрій вузьколистий (лат: Chamerion angustifolium)." – розповідає Олександр Богданов.
А ми додамо рецепт від знаного експерта чаю Дениса Шумакова. Приготувати іван-чай для того, щоб заварити його і пити - дуже легко. Потрібно зірвати свіжі рослини, порвати або порізати їх на дрібніші шматки, вилучити стебла. А листя і квіти "покатати" рдолонями по дерев’яній дошці, щоб вони пустили сік. Змочені власним соком, вони будуть ферментуватися як справжній чай. Після висихання і потемніння готового продукту його можна заварювати і пити.
Ну і на десерт – слухайте пісню Бориса Грєбєнщікова "Іван-чай" із альбому гурту "Акваріум" "Равноденствие".
Фото Олександра Поповича