Що може бути краще за чашку теплого чаю у руках, коли за вікном дмуть сильні вітри й падає сніг. Часом так хочеться закутатися в затишних плед і погрітися чимось смачненьким. На випадок, якщо чай з какао вам надоїли - пропонуємо 5 рецептів запашних напоїв, що допомагають зігрітися взимку.
Імбирний чай
Одразу скажемо, що цей напій має не лише неперевершені смак та аромат, а також є дуже доречним у період зимових простуд. Корінь імбиру - клондайк вітамінів групи В. Також він містить вітамін С, а також мікроменти: магній, калій та фосфор. Імбирний чай має зігріваючі властивості та ефект легкого енергетика, тож він збадьорить вас на цілий день. Також у нашому рецептів є куркума. Це - надзвичайно корисні прянощі, що мають оригінальний сонячний колір та гіркуватий присмак. З прадавніх часів в Індії з неї виготовляють знамениту приправу карі. Крім антиоксидантних та протизапальних властивостивостей куркума піднімає настрій, бореться з депресивними станами. Погодьтеся, що ця її риса є дуже доречною у похмуру погоду. Отже, щоб приготувати напій, що збадборить, зігріє та підніме настрій вам потрібно:
- корінь імбиру (краще беріть свіжий, ніж сухий у пакетику);
- 1 чайна ложка куркуми;
- половинка одного лимона;
- натуральний мед за смаком.
Гарно помийте і наріжте на скибки, чи натріть на тертці імбир. У вас має вийти на одну порцію десь столова ложка. Не забувайте, що корінь має досить насичений смак, не переборщіть. Зігрійте тим часом 250 мл. води і залийте імбир. Корінь має трохи настоятися та віддати смак і запах. Через декілька хвилин, коли суміш підохолоне, добавте куркуму, лимон та мед за смаком. Все! Цілющий та багатофункціональний імбирний чай готовий!
Пряний калиновий чай
Калина - один з символів української культури. Століттями наші предки возвеличували цей красивий кущ у піснях та приказках. І, як виявляється, не дарма. Дієтологи стверджують, що вона надзвичайно корисна, і багряні кетяги можуть не тільки милувати око, а й допомогти організму змученому авітамінозом. Ягоди можна вживати свіжими, а можна з неї приготувати запашний чай. Пропонуємо вашій увазі осучаснений напій з калиною та прянощами. Для нього вам необхідні:
-1 гарний кетяг калини;
- 5 штук кардамону;
- 1 гвоздику,
- пів лимона,
- 1 паличка кориці;
- натуральний мед.
- 300 мл. окропу.
Аби калина краще подружилася з кипятком і віддала свої властивості, її слід гарно подрібнити у ступі, так як робили це наші пращури. Якщо ви надаєте перевагу більш інноваційним способам приготування їжі - скористайтесь блендером. Залийте суміш кип‘ятком, по черзі додайте прянощі. Чай має настоятися не менше 15-ти хвилин.
При бажанні, перед приготуванням спеції можете буквально кілька секунд потримати на сухій гарячій пательні - так вони краще віддадуть аромат.
Розмариновий зігріваючий чай
Жителі Середземномор'я переконані, що розмарин лікує безліч хвороб. Також він підходить не тільки до риби та м'ясних страв, а й може бути чудовою основою для зігріваючого напою. Для ромаринового чаю візьміть :
- розмарин (це може бути свіжа віточка, сухий теж підійде);
- грушу;
- кисле яблуко;
- мед.
Ретельно промийте розмарин, наріжте фрукти. Тим часом закип'ятіть воду. Залийте все кип'ятком і трохи почекайте. Через декілька хвилин, коли ваша кімната заповниться ароматом середземноморських трав, чай можна пити.
Глінтвейн
Якщо хочете відчути запах європейських різдвяних ярмарок у себе вдома - приготуйте глінтвейн. Варацій рецепту може бути декілька, але основа - вино з прянощами. Для приготування глінтвейну, чи пареного віна (так кажуть словаки:), вам треба:
- червоне сухе вино 750 мл. (можна і біле, але класичний варіант на основі червоного);
- вода 100 мл;
- апельсин 1 шт.;
- яблуко 1 шт;
- цукор 2 ст. ложки;
- кориця 1 палочка;
- 1 ч. ложка імбиру;
- гвоздика 5 штук;
- мускатний горіх 1/4 ч. ложки;
- кардамон 3 зернинки;
- бад, ян 2 зірочки.
Наріжте кубиками фрукти, залийте їх вином. Додайте прянощі. Сильно підігрійте суміш, але ні в якому разі не дайте закипіти. Дайте вину час подружитися зі спеціями з фруктами, увібрати у себе їхні аромат та присмак.
Для тих, хто не вживає алкоголь - можна приготувати глінтвейн на основі виноградного соку.
Грог
Колись ароматний грог входив у обов'язкове щоденне меню англійських моряків. Сурові мореплавці розумілися на зігріваючих напоях, адже щодня долаючи водні простори під невпинними вітрами, без цього важко було б обійтись. Зараз же грог став популярним коктейлем, який вдома можна приготувати протягом декількох хвилин. Ділимося з вами перевіреним рецептом, записуйте інгредієнти:
- 1 лимон;
- 1 чайна ложка якісного чорного чаю;
- 100 мл. води;
- 100 мл. рому;
- 50 мл. меду.
Ретельно вижміть весь сік із лимона. Зваріть чай та дайте йому настоятися близько 15-ти хвилин. У проціджену суміш додайте лимонний сік, ром там мед. Все, тепер можете насолоджуватися старовинним напоєм англійських моряків.