Новини

Стягнення аліментів – найважливіше виконавче провадження

За словами Наталії Панової, начальника управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Закарпатській області, стягнення аліментів, є одним з найбільш важливих у соціальному плані видів виконавчого провадження.



Відповідно до Конституції України, батьки зобов’язані утримувати дітей до їх повноліття, а повнолітні діти зобов’язані піклуватися про своїх непрацездатних батьків. Згідно з законодавством України батьки або особи, які їх заміняють, несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини, а також за порушення прав та обмеження законних інтересів дитини на охорону здоров’я, фізичний та розумовий розвиток, навчання; за невиконання та ухилення від виконання батьківських обов’язків. Виходячи з взаємних прав та обов’язків батьків та дітей, в судах виникають справи по стягненню аліментів, як на дітей, так і на батьків.

Слід зазначити, що на виконанні у територіальних відділах ДВС області перебуває 10 704 виконавчих проваджень про стягнення аліментів, що складає майже 30% від загальної кількості виконавчих документів, що перебувають на виконанні у відділах ДВС, у зв’язку з чим, даній категорії справ приділяється особлива увага. Адже неповнолітні діти самостійно не здатні добувати засоби до існування та утримувати себе. Обов'язок надавати утримання неповнолітнім дітям покладається на батьків. Одним зі способів виконання даного обов’язку - є сплата аліментів. Отже, будь-яке затримання з виплатою аліментів на дитину, порушує її права на належні умови проживання та розвитку.

Органи державної виконавчої служби, у випадку неможливості стягнення аліментів або ухилення боржників від виконання рішення суду, застосовують наступні заходи.

У відповідності до ст. 74 Закону України «Про виконавче провадження» у разі наявності заборгованості із сплати аліментів понад три місяці стягнення може бути звернено на майно боржника шляхом реалізації рухомого майна, в тому числі транспортних засобів та нерухомого майна.

За наявності заборгованості із сплати аліментів у розмірі, що сукупно перевищує суму відповідних платежів за шість місяців, державний виконавець звертається до правоохоронних органів з поданням (повідомленням) про притягнення боржника до кримінальної відповідальності за злісне ухилення від сплати аліментів. Так, за поданням державного виконавця притягнуто до кримінальної відповідальності 86 боржників. Покарання за такий злочин передбачено Кримінальним кодексом України, а саме: штраф, громадські або виправні роботи, та обмеженням волі на строк до двох років.

Разом з цим, відповідно до ч. 18 ст. 11 Закону України «Про виконавче провадження» за поданнями державних виконавців встановлено тимчасове обмеження у праві виїзду 893 боржникам за межі України до виконання зобов'язань за рішенням про сплату аліментів.

Хочеться зазначити, що питання аліментів слід врегульовувати перш за все на моральному рівні, адже утримання дитини, забезпечення її всебічного розвитку є насамперед батьківським, материнським, а отже моральним обов’язком На жаль, наразі лише застосування примусових заходів до батьків змушує останніх утримувати свої дітей, - начальник державної виконавчої служби Н. Панова.

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.