Новини

Словаччина, наш сусід, на карті Європи: історична необхідність чи політична випадковість

Zaholovok.om.ua розпочинає серію публікацій про одну із сусідніх держав, з якою Україна має спільний кордон саме на Закарпатті. Робитиме періодичні огляди Федір Шандор, доктор філософських наук, член-кореспондент Української Академії політичних наук/

1 січня 1993 року в України з‘явився новий сусід, який з 1 січня 2004 року років є реальною частиною європейської спільноти - Словацька республіка 97 кілометрів кордону - які зшиті лише 5 пунктами взаємного переходу, аж ніяк не підтверджують культурну спорідненість народів слов'янського моря українців та словаків. Однозначно можна стверджувати що за увесь період взаємовідносин обидвох молодих незалежних держав, починаючи з 1991 та 1993 років, що в України з Угорщиною, що у Словаччини з Австрією - більше точок дотику та реальної співпраці, ніж між спорідненими слов'янською ДНК українським та словацьким народами.

словаччина

Політичні фундаменти

Історія формування словацької державності у словаків менш роздріблена та барвиста, ніж в української. Дехто з істориків стверджує що її старт - це держава Само, так звана Samova ríša першої половини VII століття, що розпалася у 658 році і могла бути, фундаментом для словацької державності. Проте, попри різні аналогії, це все ще лише теорія. Інші наголошують що першопочатками словацького державотворення стало Нітранське князівство князя Прібіни у ІХ столітті, власне і сам Прібіна перший відомий володар слов'янського племені на теренах сучасної південно-західної Словаччини. Однозначної думки в науковців немає. Ми фіксуємо появу словацького міщанства лише з появою переселенців передусім німецького походження у ХІІІ столітті, коли і почався економічний розвиток словацьких земель. Гуситських рух, розпад Угорщини після Могачської битви у 1526 році сприяв урбанізації Верхньої Угорщини. Власне Парціум або Королівська Угорщина опинилася під владою Габсбургів; у складі останньої опинилася і Словаччина, яка займала центральне положення у Верхньому Угорському королівстві, а Братислава стала столицею Угорщини до остаточного вигнання турків і звільнення всієї країни в кінці XVII ст. Хоча до створення реальної словацької держави ще залишалося понад 200 років.

Штуровські діти

А перші проби державного пера почалися у 1845 році, коли словацький літератор і патріот Людовит Штур почав видавати перше періодичне видання словацькою — «Словацьку національну газету» (Slovenskje národňje novini) та у ході революції 1848 року, коли була розроблена програма «Вимоги словацького народу» — перше висловлення політичних вимог словаків. Програма закликала використовувати словацьку мову в школах, судах, органах місцевого самоврядування, а також обирати словацький парламент на основі загального виборчого права. Внаслідок цього у 1861 році було прийнято «Меморандум словацького народу» в якому містилася вимога місцевої автономії та засновано культурно-просвітницьке товариство «Матиця словацька». Вже у роки Першої світової війни чехи і словаки виступили з вимогою єдиної держави. Словацький генерал Мілан Штефаник разом з чеськими лідерами Томашем Масариком і Едвардом Бенешем проводили неодноразові консультації щодо утворення нової спільної держави чехів і словаків. У самій Словаччині до створення нової країни закликали священик Андрій Глінка, Вавро Шробар, Мілан Годжа.

І ось Пітсбурзька декларація 30 травня 1918 року, підписана в присутності Масарика, що хоч і не мала статусу офіційного документа. У ній говорилося, що Словаччина повинна стати автономною частиною нової держави з власним парламентом, адміністрацією, судовою системою, передбачалося використання словацької мови як офіційної. 30 жовтня 1918 Словацька національна рада в Мартіні (іТурчанський Святий Мартін) заявила в «Мартінській декларації» про відділення Словаччини від Угорщини й утворення чехословацької держави.

словаччина

Перший млинець держави

Треба все ж відзначити, що централістський характер нової республіки не влаштовував багатьох громадян Словаччини, насамперед прихильників Народної партії Глінки, а також Йозефа Тисо, які виступали з вимогою повної словацької автономії і отримали на виборах у 1925 р. 32 % голосів словаків. У 1938 р. після Мюнхенської угоди багато словаків з числа екстремістського крила автономістів виступили з вимогами повного відділення від чехословацької держави. І коли в березні 1939 р. Гітлер захопив Прагу, німецькі і словацькі нацисти проголосили окрему словацьку державу на чолі з президентом Тисо - Перша Словацька республіка, саме її більшість науковців вважають першим повноцінним державним утворенням словаків. Після Другої світової війни та захоплення влади комуністами в 1948 року Словаччина вперше отримала у відновленній Чехословаччині широку автономію, яка надалі була значно урізана.

Суверенітет Словаччини, до речі, став однією з головних цілей визвольного руху 1968 р. в Чехословаччині. Незважаючи на вторгнення в серпні 1968 р. до Чехословаччини збройних сил країн Варшавського Договору, 30 жовтня 1968 р. був ухвалений конституційний закон, що засновував у Чехословаччині федеративну державу.

Три 1 січня в історії Словаччини

Новий закон, що набрав чинності 1 січня 1969 року, надавав широкі повноваження чеській і словацькій регіональним адміністраціям, засновував двопалатні національні збори, в одній з палат яких чехи і словаки мали рівне представництво. Але вже на порозі був розвал СРСР, і мирні демонстрації 1989 року край комуністичному правлінню. У Чехії виник рух Громадянський форум, а в Словаччині — Громадськість проти насилля, а країна отримала нову назву — Чеська і Словацька Федеративна Республіка.

У кінці 1990 року федеральний парламент надав Словаччині право розпоряджатися своїм бюджетом, не вирішивши при цьому питання про гарантії її суверенітету. У 1991 р. федеральні, чеські і словацькі урядові кола провели серію зустрічей, на яких розглядалися питання надання автономії Словаччині, однак угоди не було досягнуто. У червні 1992 р. лідери федерального, чеського і словацького урядів досягли угоди про мирне розділення Чехословаччини. 1 січня 1993 року виникли дві самостійні держави: Чеська Республіка і Словацька Республіка. Які розпочали новий - аж занадто, як для сусідів та родичів, діаметральний етап післягавелського державотворчого розвитку. 1 січня 2004 року відбувся вступ до Європейського Союзу. В молодій державі розпочалися нові суспільно-політичні рухи: період Владіміра Мечьяра - коаліція Мікулаша Дзуринди - курс Роберта Фіцо - і…

словаччина

Чим зараз живе 6 мільйонна нація у світі, 4 мільйони якої разом з українцями та русинами формують геополітику Вішеградської Європи? Після 5 президентів і 10 прем‘єр-міністрів, після урядових журналістсько-вакцинних криз та напружених відносин з Угорщиною, і чи стане вона новим енергозалежним форпостом російської експансії в Карпатському басейні - 2022 рік покаже. А наразі зі святом - 29 днем утворення Словацької Республіки. Далі буде…

Федір Шандор, доктор філософських наук, член-кореспондент Української Академії політичних наук

для Zaholovok.com.ua

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.