Новини

Щоб відкрити спеціальність "журналістика" в Ужгороді, довелося "брати" Київ

В Ужгородському національному університеті цими днями відзначають 15 років існування спеціальності «журналістика» у виші. З цієї нагоди в Ужгородському прес-клубі відбулася зустріч викладачів відділення журналістики з медійниками Закарпаття.

На заході обговорювалися актуальні питання підготовки журналістів, досвід роботи кафедри, результати діяльності (науково-методичний доробок, студентські проекти  тощо) та перспективи.

Юрій Бідзіля, завідувач кафедри журналістики, декан філологічного факультету УжНУ розповів, що цими днями відзначають 15 років існування спеціальності «журналістика» в Ужгородському національному університеті. У час її відкриття існувало чимало складнощів, зокрема, у навчальній площині. «Треба подякувати Валентині Барчан, яка тоді очолювала філологічний факультет, адже Київ доводилося справді «брати». Відкриття журналістики в регіонах там особливо не вітали. Ми були 5-им навчальним закладом, який розпочав підготовку журналістів в Україні. Зараз таких є близько 50. Другим чинником несприйняття стала тоді місцева упередженість щодо спроможності підготовки журналістів в Ужгороді».

За словами Юрія Бідзілі, і зараз представник редакцій часом дорікають, мовляв, студенти приходять на практику недостатньо підготовлені. «Але чи хотів би той, хто дає такі питання, аби його прооперував випускник-медик, нехай навіть відмінник? А від журналіста ще під час навчання хочуть, щоб він був майстром на всі руки: і оператором, і аналітиком. Студенти лише навчаються, у тому числі на практиці», - каже Ю. Бідзіля. Він також розповів, як розпочинався і як триває зараз навчальний процес на відділенні. Із перших 10 студентів диплом отримали п’ятеро.

Завдяки зусиллям викладачів кафедри було виграно грант на придбання техніки для телерадіостудії, адже було зрозуміло, що коштом університету техніка появиться не скоро. Для цього у липні 2004 року на базі відділення журналістики створено громадську організацію сприяння журналістській освіті "Медіаперспективи". У грудні 2005 року кафедра журналістики виборола право стати учасником Проекту Тресту Всесвітньої служби Бі-Бі-Сі / Європейського союзу/TACIS WST "Розвиток медіанавичок – Україна". У рамках цьго Проекту майже всі викладачі пройшли стажування у Тресті Всесвітньої служби Бі-Бі-Сі в Лондоні. Кінцевою метою роботи було придбання для відділення журналістики новітнього обладнання коштом Проекту. Триває також співпраця із шведськими колегами з Інституту підвищення кваліфікації журналістів FOJO (м. Кальмар).

Для практики студентів із січня 1998 року видається і студентська газета «Погляд». (гол. редактор – доц. кафедри журналістики УжНУ, к.ф.н. Володимир Тарасюк), при редакції якої діє навчально-творча лабораторія, де студенти на практиці опановують набуті знання з різних дисциплін.

Галина Шаповалова, кандидат філологічних наук, доцент зауважила: «Наші успіхи підтверджують наші випускники і відгуки, які отримуємо від редакторів. Навіть на цій прес-конференції присутні випускники відділення, які сьогодні успішно працюють в редакціях. Головне у житті – це люди і прагнення до кращого. Тому сподіваюся, що у відділення буде ще не один ювілей і чимало фахових випускників-журналістів».

Галина Шумицька, кандидат філологічних наук, доцент розповіла: «У нинішніх умовах навчання організовуємо таким чином, аби націлити студентів на виготовлення якісного медійного продукту – чи це телесюжет, чи матеріал для друкованого ЗМІ, чи для радіо або ж інтернет-ресурсу. Ми навчаємо студентів так, щоб вони могли виконати усю необхідну роботу для виготовлення цього продукту від початку до кінця. Головним завданням є навчання якісній журналістиці, а, потрапляючи в реальні умови, випускники роблять свій вибір – дотримуватися цих стандартів чи «переламати» себе відповідно до вимог тих чи інших керівників».

Старший викладач кафедри Василь Путрашик розповів про  роботу найбільш модерного засобу масової інформації відділення журналістики – сайту mediazakarp.at.ua. За його словами, потреба у власному веб-ресурсі актуалізувалася, коли в навчальних планах підготовки фахівців меідасфери з’явилася дисципліна «Інтернетжуранлістика».  Нині сайт виконує роль і інформаційного, і навчального ресурсу. «Відділення журналістики УжНУ має повноцінну мультимедійну технічну і творчу базу для навчання», - підсумував В. Путрашик.

«Студент вчиться мислити. І журналіст насамперед. Якщо людина не вміє спостерігати і розуміти дійсність, осмислювати її, то що вона скаже у найкращий мікрофон? Тому науковим дослідженням на кафедрі приділяють також особливу увагу, на рівні з вивченням технічної складової справи. Адже йдеться не про технікум, а про здобуття вищої освіти у сфері журналістикознавства», -- додала кандидат філологічних наук, доцент кафедри Ярослава Шебештян.          

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.